Zadivljujuća serija pod nazivom “Nečista krv, grijeh predaka” ponudila je dirljiv prikaz različitih tradicija vezanih uz prvu bračnu noć u Srbiji.
I roman Bore Stankovića i njegov televizijski prikaz, “Nečista krv”, istražuju događaje koji su doveli do ovog općepriznatog fenomena.
Narativ baca svjetlo na zaboravljene običaje koje je vrijeme zamračilo, posebno se fokusirajući na mučno i jezivo iskustvo koje prolaze mlade žene: čin spolnog odnosa. Ova drevna tradicija, koja je izazvala značajan interes na portalu Stil Kurir, duboko je ukorijenjena u gradu Prizrenu, kao što je prikazano i u romanu i u njegovom televizijskom prikazu. Kroz istraživanje ovih zanemarenih praksi, priča u prvi plan stavlja njihovu povijesnu važnost.
U književnom remek-djelu Ivana S. Jastrebova “Običaji i pjesme Srba u Turskoj: u Prizrenu, Peći, Moravi i Debru”, autor istražuje fascinantnu tradiciju “dovođenja mladenaca”. Ova prastara praksa uključuje okupljanje tek vjenčanih parova u ponoć, gdje pomno biraju prostoriju, pazeći da ponedjeljak ne bude praznik i da se ne poklopi sa spomendanom Usjekanja glave Ivana Krstitelja. Ceremonija vjenčanja odvija se na sljedeći način: bliska mladenkina prijateljica, obično mlada žena, zajedno s udanim ženama iz mladoženjine obitelji, pedantno priprema mladenčevu postelju u određenoj prostoriji.
U situacijama kada mladoženjin otac ne može osigurati besplatan krevet, uobičajeno je postaviti krevet ili u podrum ili u spremište. Pored kreveta, asortiman vina i slatkih poslastica pomno je raspoređen za novovjenčani par. Prije nego što se preseli u određenu sobu u kojoj će dobiti upute, mladoženja pokazuje poštovanje nježnim ljubljenjem ruku svojih roditelja i starijih ukućana. Slično tome, mladenka pozdravlja i ljubi ruke svim prisutnima, zatim nastavlja voditi mladoženju do svog muža uz pomoć mlade žene.
Po dolasku mladenke u sobu ili smočnicu, pokazuje se gesta poštovanja dok ona nježno poljubi ruku svog supruga, simbolizirajući njegovu ulogu u kućanstvu. Nakon toga, ona mu pomaže da skine odjeću, iako je on sam odgovoran za svlačenje, jer mladenka doživljava nelagodu svlačeći se u prisutnosti muškarca kojeg je nedavno susrela prvi put, unatoč njihovoj bračnoj zajednici. Obično mlade žene iz mladoženjine rodbine savjetuju mladenku da se suzdrži od odgovaranja na bilo kakva pitanja i da održava potpunu tišinu tijekom noći.
Tradicionalno, bila je uobičajena pojava da se članovi mladoženjine obitelji tijekom svadbenih slavlja ponašaju bez poštovanja. Snažno bi lupali na vrata novopečenog bračnog para, uzrokujući štetu u okolini. Ipak, ovo nepristojno ponašanje postupno se eliminira kako godine prolaze. U zoru mlada dama prilazi sobi u kojoj borave mladenci i lagano lupa na vrata, dajući znak da je vrijeme da se ustane i sudjeluje u uobičajenom obredu boščaluk. Vođena mladom damom, mlada nježno poljubi muža u čelo.
U uzvratnom činu, muž žene daruje je skupom zlatnika, čija količina varira između 1 i 30, ovisno o njihovim ekonomskim prilikama (ekvivalentno 5-10 pijastera). Mlada se nastavlja kititi odjećom koju je donijela kao dio miraza, spremajući se izliti vodu iz vrča kako bi očistila i okrijepila sve one koji se probude iz sna. Istovremeno, neoženjeni muškarci željno prilaze bračnoj postelji u pratnji drugih žena, tražeći znakove nevjestinog djevičanstva.
Razlog za njihovo nezadovoljstvo ne proizlazi iz bilo kakvog skepticizma u pogledu mladenkine vrline, već iz ideje da su nadnaravne sile i čarolije spriječile mladoženju u konzumiranju svete zajednice. Kako stoji u knjizi, običaj je da majka prenese svoje emocije kada joj mladoženja poljubi ruku tijekom ceremonije vjenčanja. Ova gesta simbolizira sinovljevu emocionalnu odvojenost od majke i njegovu posvećenost ženi. Institucija braka, često zanemarena i pod utjecajem patrijarhalnih tradicija, dodaje dašak tajanstvenosti početnoj bračnoj noći i obiteljskim vezama. Ova zagonetna kvaliteta obavijena je društvenim tabuima i ukrašena ceremonijalnim prizvukom.
U ranijim razdobljima naši su se preci bavili praksama koje se danas smatraju tabuom, ali su u njihovo vrijeme bile široko prihvaćene. Priče o drevnim obredima, posebno onima vezanim uz prvu bračnu noć, vjerojatno su se prenosile generacijama, osobito u južnom dijelu Srbije. Ključno je priznati da se određene društvene skupine još uvijek pridržavaju ovih običaja, kao što je pregled posteljine na znakove krvi nakon konzumiranja braka. Razlog za ovu prevladavajuću tradiciju je očit.
- Prisutnost krvi tijekom ceremonije vjenčanja služi kao simbolički prikaz mladenkine čistoće. No, to je samo jedan aspekt koji stvara nesigurnost i nelagodu pri promišljanju stanja u suvremenom društvu.
- Tijekom prvog zajedničkog intimnog obroka para kao mladenaca, stariji članovi obitelji stoje na ulazu, spremni pružiti smjernice ako mladoj osobi bude potrebna pomoć dok prolazi kroz ovo osobno iskustvo.