Sastojci:
Za testo mi je potrebno
- 1 čaša tople mleka,
- 1 čaša tople vode,
- 1 kafena lažica sol,
- polovina svežeg kvasca,
- 5 čaša brašno.
Priprema:
Mlijeko, voda, kvasac, sol i brašno pomiješaju se u zdjeli da se dobije tijesto koje se mijesi dok ne prestane biti ljepljivo. Tijesto se ostavi da fermentira jedan sat. Otopite maslac u loncu pa mu dodajte malo ulja.
Tijesto podijelite na 4 jednaka dijela. Uzmite svaki disk i premažite ga smjesom od maslaca te ih stavite jedan preko drugog. Ja sam na dva mjesta dodala sir.
Oblik kao na videu. Stavite na tacnu i odmorite 10 minuta. Otvoriti rukom i ostaviti na plehu još 15-20m.
Na površinu nanesite tekućinu od jaja i po vrhu pospite sjemenke sezama. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 200 stupnjeva 25-30 minuta. Uživati!
Hrana koju jedu kardiolozi: Ojačajte srce, mozak i imunitet.
BONUS ČLANAK:
Postoje namirnice koje iznimno dobro djeluju na rad mozga, rad želuca, a time i crijevnu floru.
Kardiolog koji preporuča unos mesa? Nije tako uobičajeno, jer svi znaju da je prehrana bazirana na voću i povrću povezana sa zdravljem srca. Prilično je zanimljivo s onim što je American Heart Association objavila: ljudi koji održavaju plan prehrane bogat voćem i povrćem imaju do 16% bolje zdravlje srca.
Davis kaže da je meso vrlo važno za zdravlje našeg srca, posebno iznutrice koje sadrže vitamine, željezo, cink, magnezij, selen, vitamine…
Kaže ako ne možete jesti iznutrice imajte meso s kožom i kostima uključujući i ovo da je današnji čovjek zaboravio da su se u prošlosti zajedno s mesom jeli jezik i srce, jetra i razni drugi dijelovi životinje pa danas smatra da meso se kupuje bez kože i kostiju, a pritom se zaboravlja koliko hranjivih tvari ima u njima poput kolagena i hijaluronske kiseline. Prema njegovim riječima, zapravo bacamo sve što je dobro za srce i probavu.
Kaže da sačuvate masnoću, kožu i kosti i od toga napravite juhu.
Imaju puno vlakana koja mogu smanjiti količinu lošeg kolesterola u tijelu i stoga pomoći u održavanju zdravlja srca.
Gotovo svaki proizvod koji kupite u trgovini ima dodana vlakna, ali idealan način da svoje tijelo ponovno opskrbite tim hranjivim tvarima je jedenje hrane koja je prirodno bogata vlaknima.
Za žene <50 godina 25 grama vlakana dnevno i >50 godina oko 21 gm. Vlakna se nalaze u dobrim količinama u voću, povrću, žitaricama, kruhu i tjestenini, smeđoj riži i mahunarkama.
ETERIČNA ULJA
Znanost ima malo podataka o korištenju eteričnih ulja, no mnoge ih kulture koriste za održavanje zdravlja. Davis kaže da su laki za probavu, a neke manje studije spominju njihovu veliku korist za osobe koje pate od neredovite probave.
Ulje paprene metvice za smirenje tegoba i ulje naranče za koje su studije dokazale da je dobro za želudac i crijeva
Prije njihove upotrebe važno je razumjeti kako se koriste i kada ih koristiti, bilo da postoje lokalna ograničenja. Ne smije se koristiti nerazrijeđeno, već pomiješano s vodom jer može biti gorko i kiselo. Postoji i popriličan broj ulja koja ne smijete uzimati pa se prije upotrebe raspitajte kod nekoga tko je upoznat sa svrhom i načinom sastava zna li njihova eterična ulja.