Spathiphyllum, poznat i kao “mirna ljepotica”, jedna je od najomiljenijih sobnih biljaka. Osim što obogaćuje prostor svojom raskošnom ljepotom, ova biljka nudi i brojne koristi za zdravlje. Njena sposobnost da učinkovito pročišćava zrak čini je idealnim izborom za svaki dom ili ured. Osim toga, ova biljka djeluje kao prirodni usisavač, uklanjajući prašinu, štetne pare i elektrosmog iz zraka. Najbolje je smjestiti je na policu u blizini elektroničkih uređaja, kao što su računala i televizori, kako bi maksimizirali njene blagodati. Uživajte u zdravijem i ljepšem prostoru s Spathiphyllumom!

Jednostavna za njegu, Spathiphyllum ne zahtijeva posebnu pažnju. Međutim, ako primijetite da ne cvjeta kako treba, imamo savjet: samo jedna kašika odgovarajuće prehrane direktno u lonac može učiniti čuda!

Vjeruje se da ova biljka posjeduje brojna mistična svojstva.

– Postoji vjerovanje da će usamljena žena koja se počne baviti uzgojem ove biljke uskoro pronaći radost uz partnera. – Kaže se da ova biljka pojačava energiju doma i svojim vlasnicima može donijeti blagostanje i sreću.
– Priča se da ova biljka služi kao pokazatelj raspoloženja, a kad se redovite svađe unutar obitelji prestane cvjetati, počne se sušiti, a na kraju može i uginuti. – Postoji vjerovanje da će, ako biljka potpuno procvjeta, njezina vlasnica uskoro dobiti dugo željeno dijete, a smatra se da pomaže i ženama koje se bore da zatrudne.

Sve što vam je potrebno da bi vaša lopata lijepo cvjetala je ovaj jedan sastojak i malo vode.

Da biste stvorili prirodno cvjetno čudo, trebat će vam: 1 litra drvenog pepela i 1 litra tople vode.

U pepelu se nalaze kalij, fosfor i drugi korisni elementi neophodni za rast i cvjetanje ove omiljene biljke. Da biste ga koristili, pomiješajte jednu žlicu pepela s litrom tople vode i dobro promiješajte.

Nanesite ovu otopinu izravno na korijen lopatice. Alternativno, možete koristiti drugu metodu gnojidbe pepelom koja je jednako jednostavna.

Jednostavno pospite pepeo oko oštrice u zemlju, nježno je prorahlite i zatim zalijte. To je sve.

Ovo idealno gnojivo sada će stupiti na snagu i uskoro će vaš vrt bujno rasti.

Ova biljka potječe iz Južne Amerike, što znači da preferira tople uvjete. Idealan temperaturni raspon za njegov rast je između 18 i 25 stupnjeva; ako temperature padnu ispod tog raspona, biljka će se boriti da napreduje.

Budući da spathe prirodno raste u džungli, ne može izdržati izravnu sunčevu svjetlost. Izlaganje sunčevim zrakama može dovesti do opeklina lišća na biljci.
Tijekom najtoplijih dijelova dana preporučljivo je biljku premjestiti u zasjenjeno mjesto ili joj osigurati neki oblik pokrova. Dok Spathiphyllum bolje podnosi sjenu i polusjenu, produljena izloženost slabom svjetlu može utjecati na veličinu i boju lišća, čineći ih malim i osjetljivim. Prozor okrenut prema istoku idealno je mjesto za ovu biljku.

Podrijetlom iz vlažne džungle, ova biljka uspijeva u vlažnom tlu, iako ne voli pretjerano vlažne uvjete. Uživa u zamagljivanju lišća, a ako ga svakodnevno zamagljujete, bujat će i pokazati živo, zdravo lišće.
Da biste postigli gnojidbu, primijenite kompleksno gnojivo i osigurajte prihranu svaka dva tjedna tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci (od travnja do rujna). U jesen i zimi, biljci je potrebno razdoblje odmora, pa je preporučljivo suzdržati se od gnojidbe u to vrijeme.

Koje korake treba poduzeti ako biljka ne uspijeva? Čak i uz minimalnu njegu, moguće je da se ova biljka razboli ili zaustavi rast.
Lišće se može početi sušiti, prestati cvjetati ili uvenuti. Razni čimbenici mogu dovesti do ovih problema.

1. Neispravno osvjetljenje
Kada biljka ne dobije dovoljno svjetla, njeni listovi počinju gubiti jarku boju, vrhovi mogu požutjeti, a stabljike se počinju savijati. Nasuprot tome, ako je izloženost svjetlu prejaka, lišće može razviti opekline.

2. Višak vode
Korijenje počinje propadati, a lišće postaje tamno.

3. Nedovoljno vode
Listovi su sada mali i lomljivi, nemaju elastičnost koju su nekad imali.

4. Invazija štetnika
Pregledajte listove s donje strane i, ako pronađete štetnika, primijenite odgovarajući fungicid.

Biljka možda neće učinkovito cvjetati. Ne zaboravite uvijek odmah ukloniti sve osušene cvjetove i lišće. Ako ih ostavite na biljci dulje vrijeme, iscrpit ćete njezine hranjive tvari, što će rezultirati manjim brojem cvjetanja. Ako biljka neko vrijeme nije cvjetala, možda joj nedostaju esencijalni minerali, pa osigurajte da dobije odgovarajuću prehranu.

Kada vrhovi lišća požute i osuše se, to znači da biljka pati od pretjerano suhog zraka i da joj je potrebna dodatna vlaga.

Umjesto zalijevanja biljke, važno je prskati lišće. Imajte na umu da lopata potječe iz vlažne džungle, stoga je bitno održavati stalno vlažnu atmosferu.