U Jugoslaviji su se ova jela smatrala kulinarskim specijalitetom, što je bio i glavni razlog da se u njima uživa u restoranu; međutim, suvremeni pojedinci često nerado kušaju takvu hranu.
U bivšoj Jugoslaviji domaćice su se suočavale s ograničenim mogućnostima odabira hrane, što ih je tjeralo da koriste dostupne sastojke; ta je okolnost u konačnici iznjedrila razne kulinarske specijalitete.
Kulinarski specijaliteti bivše Jugoslavije često su artikli kojih više nema u suvremenim restoranima. Ovo je bit stvari:
Pihtije:
U ekspres loncu se spajaju svinjski bataci, uši, repovi, bataci i šuplje goveđe kosti i kuhaju cijeli dan u smederevcu. Naknadno se ljuta juha razlijeva na tanjure, a nakon što se skrutne, pihtije se daju kao predjelo tijekom gozbe.
Žumanjci u kombinaciji sa šećerom poslužili su kao slatka poslastica za djecu. Kad bi dijete poželjelo nešto slatko, majka bi pjenjačom miješala žumanjke i šećer dok smjesa ne bi poprimila konzistenciju “blijedu od muke”, dopuštajući djetetu da se prepusti do mile volje. Može li se danas zamisliti da se djetetu ponudi svježe jaje popraćeno šećerom? Ovaj nekada popularni slatkiš sada je nestao.
Oni koji su odrasli u 1980-ima prisjetit će se radosti i zadovoljstva koji su uslijedili nakon dana provedenog u igri na otvorenom, često kulminirajući uživanjem u kriški kruha velikodušno namazanoj maslacem i posutoj crvenom paprikom. Za one koji su željeli dašak slatkoće, komadić masti popraćen šećerom bio je omiljeno uživanje.
Za pripremu suhog zelenog graha stavite krumpir, luk, mrkvu i mahune u tavu. Nakon toga umiješajte tri žlice masti uz malo vode i začine te smjesu prebacite u pećnicu da zacvrči. Što se tiče mesa, prisutnost zelenih mahuna postavlja pitanje: čemu meso uopće treba?
Juha od poriluka ostaje jelo koje nekima budi snažna sjećanja, osobito onima koji se sjećaju prekuhanih niti poriluka koji lebde po tanjuru. Iako je to varivo koje hrani duh, danas smo ga zanemarili. Kada ste zadnji put uživali u porciji juhe od poriluka?
U konobu su posjetitelji dolazili prvenstveno zbog škembića, jer se znalo da ni jedno kafansko jelo ne nadmašuje okus škembića u saftu. Trenutno gotovo da nema restorana koji na svom jelovniku ima škampe.
Prženi mozak osebujan je specijalitet, jer ga nema u mesnicama, niti se može naći svinjska glava.
Kojih specijaliteta iz bivše Jugoslavije se sjećate? Podijelite svoje mišljenje s nama u komentarima.
BONUS ČLANAK:
Uz primjenu samo kvasca i male količine meda, kosa raste nevjerojatnom brzinom.
Za osobe koje pate od gubitka kose, koristan lijek je maska za kosu s kvascem. Ovaj prirodni tretman obiluje hranjivim tvarima koje potiču regeneraciju kose.
Za izradu maske bit će potrebni sljedeći sastojci:
- Dvadeset grama svježeg kvasca,
- jedna žlica toplog mlijeka,
- jedna žlica meda
- i jedan žumanjak.
Za početak, otopite med u vrućem mlijeku, čime se omogućuje učinkovitije povezivanje meda s ostalim komponentama. Nakon što se med potpuno otopi, dodajte svježi kvasac i dobro promiješajte. Ostavite dobivenu smjesu da odstoji na toplom 15 do 20 minuta. Ovo razdoblje će omogućiti kvascu da se aktivira i razvije svoje karakteristike.
Nakon odležavanja umiješajte žumanjke i još jednom sve sastojke dobro izmiksajte. Žumanjak jajeta obiluje vitaminima i bjelančevinama, čime se povećava nutritivna vrijednost maske. Iako je moguće dodatno povećati sastav maske dodacima kao što su jogurt, maslinovo ulje ili gel aloe vere, važno je napomenuti da kvasac služi kao primarna komponenta koja nudi najznačajnije prednosti.
Nakon pripreme maske, sljedeći korak je njezino nanošenje. Treba ga nanijeti na čistu, vlažnu kosu. Budući da kvasac zahtijeva toplinu za optimalnu učinkovitost, preporučljivo je pokriti kosu plastičnom kapom ili folijom, a zatim je omotati ručnikom. Ova metoda omogućuje dublju apsorpciju hranjivih tvari maske u folikule dlake.
Za optimalne rezultate preporučljivo je držati masku nanesenu najmanje jedan sat; međutim, ako vrijeme dopušta, poželjno je ostaviti ga preko noći. Nakon što istekne određeno vrijeme, isperite ga toplom vodom. Nakon procesa pranja šamponom, svaki izraziti miris kvasca će nestati, ostavljajući vašu kosu pomlađenom. Preporuča se da se ovaj tretman ponavlja dva puta tjedno u trajanju od dva do tri mjeseca. Nakon toga se može napraviti pauza od tri mjeseca prije nastavka liječenja, ako se smatra potrebnim.
Prvi rezultati bit će vidljivi nakon prve primjene: kosa će djelovati zdravije, pokazivati veći sjaj i imati veći volumen. Zbog svoje bogate opskrbe proteinima, vitaminima i mineralima, kvasac služi kao učinkovit stimulans za rast kose.
Kvasac nije prikladan samo za vanjsku primjenu, već se može koristiti i za unutarnju upotrebu. Kada se proguta, ključno je preliti kvasac kipućom vodom ili mlijekom kako bi se održala njegova svojstva fermentacije. Za poboljšanje okusa može se kombinirati s medom, kakaom ili voćem. U svrhu jačanja kose savjetuje se dnevna doza od 25 do 33 grama kvasca. Uz to, preporuča se povremena pauza od najmanje 1 do 2 mjeseca.
Ova maska od kvasca predstavlja izvanredan prirodan i učinkovit lijek za jačanje kose i smanjenje gubitka kose. Dosljedna primjena, u kombinaciji s odgovarajućom prehranom, može dovesti do postizanja zdravih i sjajnih pramenova. Ovaj jednostavan recept može poslužiti kao vrijedan saveznik u rješavanju problema vezanih uz kosu, dajući zamjetne rezultate u kratkom razdoblju. Korištenje prirodnih sastojaka kao što je kvasac nije samo korisno, već također potiče zdravlje, opskrbljujući vašu kosu esencijalnim hranjivim tvarima potrebnim za njenu vitalnost.