Češnjak uživa ogromnu popularnost kao kultura u vrtovima diljem Slovačke. Bude li ga bilo iu vašem vrtu, sigurno će vam trebati smjernice kako postići najveće moguće glave.
Uzgoj je relativno jednostavan, a da bi se postigla obilna žetva, potrebno je samo upoznati se s nekoliko bitnih tehnika.
Češnjak često postaje žarište napada štetnika, što može umanjiti kvalitetu prinosa. U nekim slučajevima ti štetnici mogu potpuno uništiti usjev.
Gredice češnjaka i luka često nailaze na probleme zbog štetočina poput lukove muhe i nematoda. U povoljnim vremenskim uvjetima češnjak se obično sadi u ožujku ili rano proljeće.
Unatoč tome, postoji jedna ključna radnja koju je potrebno poduzeti za sadnju. Ova mjera će ga zaštititi od takvih štetnika.
Umiješajte jednu žlicu sode bikarbone u jednu litru mlake vode, dobro miješajte dok se tvar potpuno ne otopi. U ovu otopinu ubacite režnjeve češnjaka i promiješajte.
Ostavite da odstoji dva sata. Zatim ga izvadite iz otopine i nastavite sa sadnjom bez odlaganja.
Uz sodu bikarbonu može se koristiti i čaj od kamilice. Metoda ostaje identična onoj koja se koristi sa sodom bikarbonom.
Pustite češnjak da se još jednom namače nekoliko sati, nakon čega ga treba izvaditi i posaditi.
Dodatno se može koristiti i drveni pepeo koji se pokazao učinkovitim u zaštiti od nametnika. Nadalje, savjetuje se uzgoj češnjaka uz mrkvu ili celer u zajedničkoj gredici.
Aroma koju emitiraju odvraća štetnike koji su štetni za češnjak.
U svrhu prskanja, između ostalog, može se koristiti infuz od duhana, pelina, koprive ili ljute papričice. Dodatne informacije možete pronaći u pratećem videu OVDJE.
Uzgoj češnjaka na otvorenom može se obaviti tijekom dvije različite sezone sadnje: proljeća i jeseni. Češnjak posađen u proljeće razlikuje se od češnjaka posađenog u jesen i po veličini i po količini češnjeva.
Jesenska sorta ima veću glavicu i manje mahuna, dok druga varijanta ima manju glavicu i također ima manje mahuna. Ipak, obje vrste dijele slične zahtjeve prema tlu i neprikladne su za uzgoj u tlu s kiselim pH.
Češnjak zahtijeva dosljednu prihranu, a može se saditi ručno ili strojevima.
Za sadnju se koriste veće mahune. Pravilno postavljanje u rupe je bitno, osiguravajući da širi dio bude postavljen prema dolje.
Iako položaj može biti malo nagnut, općenito se ne preporučuje češnjak saditi naopako, što je pogreška koja se često događa kod mehaničke sadnje.
U svrhu razmnožavanja može se koristiti češnjak dobiven iz standardne poljoprivredne proizvodnje.
Odaberite mahune koje su zdrave i bez oštećenja. Češnjak počinje klijati na temperaturama od 3 do 5 °C, dok je idealna temperatura za optimalan razvoj korijena 10 °C.
Zabilježena je nadzemna temperatura od 17 °C. Za uzgoj 1 ha češnjaka potrebno je oko 1000 kg sjemena.
Češnjak se sije u jesen na dubinu od 4 do 5 centimetara, dok se u proljeće sadi na dubinu od 2 do 3 centimetra. Može se rasporediti u trake ili redove, ovisno o potrebi i izvedivosti.
Razmak između redova trebao bi biti 30 centimetara, a razmak između pojedinih mahuna u redu trebao bi biti od 10 do 12 centimetara.
Pod uvjetom da su vremenski uvjeti pogodni, češnjak za jesensku berbu sije se u listopadu, dok se češnjak za proljetnu berbu sadi u ožujku. Ključni faktor za postizanje uspješnog prinosa je pridržavanje odgovarajućeg rasporeda sadnje.
Najprikladniji je za sadnju početkom ožujka.
Češnjak ima posebne zahtjeve za uzgoj i, kao što je prethodno navedeno, nije preporučljivo uzgajati ga u kiselom tlu. Ipak, ako je takvo stanje neizbježno, preporuča se nanošenje vapna u jesen prije sadnje češnjaka u proljeće.
Monokultura nepovoljno utječe na češnjak; stoga je preporučljivo ne uzgajati ga nakon sadnje drugih vrsta unutar iste botaničke obitelji.
Gnojidba tla organskim metodama preporučuje se tijekom proljetne sezone, dok se mineralni dodaci mogu koristiti u jesen. Istraživanja su pokazala da primjena pregorelog stajnjaka pozitivno utječe na prinos i kvalitetu češnjaka.
Stoga se savjetuje dodavanje pregorjelog stajskog gnoja u jesen u količini od 20-25 tona po hektaru. Češnjak zahtijeva dosljedno plijevljenje gredica, mjere kontrole štetočina i, što je važno, redovito navodnjavanje.
Za lakša tla, standard navodnjavanja doseže do 35 mm, dok je tipični raspon za svaki događaj navodnjavanja u prosjeku između 20 i 30 mm. Češnjak pokazuje značajne potrebe za vodom otprilike 10 dana nakon sadnje.
Češnjak ubran u srpnju naziva se jesenskim, a proljetni češnjak u kolovozu. Nakon žetve, bitno je odmah osušiti češnjak u zasjenjenom prostoru koji nudi odgovarajuću ventilaciju.