BONUS ČLANAK:
PET NAVIKA KOJIH SE TREBA ODREĆI ODMAH KADA NAPUŠTE 60 GODINA: produžite svoju dugovječnost i poboljšajte svoj izgled.Otkrijte pet radnji s kojima biste trebali prestati kad navršite 60 godina — stavite brigu o sebi kao prioritet s fokusom na zdravlje, dugovječnost i poboljšanu kvalitetu života.
Kako pojedinci napreduju u dobi, davanje prioriteta brizi za tijelo i um trebalo bi se razviti u vitalnu životnu misiju.
Identificirali smo pet radnji koje bi osobe starije od 60 godina trebale razmotriti o prekidu.
1. Bitno je prestati sa sjedilačkim načinom života i prihvatiti se tjelesne aktivnosti. Dugotrajno sjedenje i nedovoljna tjelovježba mogu dovesti do raznih zdravstvenih problema, posebice kardiovaskularnog, kao i do smanjenja mišićne mase, slabljenja čvrstoće kostiju, debljanja i poremećaja raspoloženja. Nadalje, takva neaktivnost negativno utječe na hormonalnu ravnotežu i umanjuje cjelokupnu fizičku dobrobit. Stoga je preporučljivo izbjegavati ostajanje u sjedećem položaju i umjesto toga baviti se aktivnostima kao što su šetnje prirodom, sudjelovanje u cross-treningu, vježbanje ili plivanje. Ove aktivnosti mogu značajno poboljšati fizičko zdravlje i podići raspoloženje.
2. Zanemarivanje oralnog zdravlja – Značaj oralnog zdravlja ne može se precijeniti jer ono ima potencijal utjecati na opću dobrobit cijelog tijela. Kako pojedinci stare, povećava se vjerojatnost da će se suočiti s bolestima desni i raznim stomatološkim problemima. Stoga je ključno dosljedno pridržavati se dentalne higijene, uključujući redovito čišćenje zubnim koncem i odlazak na preventivne stomatološke preglede. Osim toga, stomatolozi savjetuju korištenje oralnog irigatora i praksu ispiranja. Dajući prioritet njezi zubi, možete poboljšati svoje zdravlje i zadržati atraktivan izgled na dulje vrijeme.
3. Smanjite unos šećera – među raznim lošim prehrambenim izborima koje možete napraviti, uključivanje šećera ima najveći štetni učinak. Ovim kalorijama nedostaje nutritivna vrijednost. S vremenom, pretjerana konzumacija šećera može rezultirati promjenama raspoloženja, dijabetesom i općim lošim zdravljem. Savjetuje se kloniti se gaziranih slatkih pića i umjetnih voćnih sokova.
4. Društvena izolacija – pojedinci doživljavaju poboljšanu fizičku i duhovnu dobrobit u prisutnosti dragih prijatelja, obitelji i onih koji dijele slične vrijednosti. Kako starimo, postoji tendencija povlačenja u udobnost doma. Ključno je ne dopustiti da vas samozadovoljstvo ili letargija odvedu u nepoželjnu samoću. Družite se s prijateljima, krenite na putovanja, podijelite svoje znanje i iskustva i povežite se s novim pojedincima. Interakcija s onima oko vas podići će vam raspoloženje. Nadalje, radost služi kao jedan od najvažnijih lijekova protiv učinaka starenja.
5. Žudnja za nezdravom hranom – Prehrana koja se pretjerano sastoji od nezdrave hrane, umjesto uravnoteženog unosa zdravih proteina, vitamina i minerala, može rezultirati pretilošću, kardiovaskularnim bolestima i raznim drugim zdravstvenim problemima. Preporučljivo je konzumirati voće, povrće, cjelovite žitarice, orašaste plodove, bobičasto voće, zdrave žitarice, mahunarke, ribu, nemasno crveno meso i nemasnu perad. Osim toga, mliječni proizvodi poput mlijeka, svježeg sira, kefira, jogurta i mladog sira korisni su ako se konzumiraju umjereno.
Ne zaboravite uključiti povrće, jaja i krumpir u svoju prehranu. Preporučljivo je izbjegavati prerađenu hranu kao što su suhomesnati proizvodi, brza hrana te ona koja je pretjerano slana ili slatka.