Oglasi - Advertisement

Jeste li svjesni da postoji oko 6000 vrsta mrava? Dok su neke od ovih vrsta štetne, druge pružaju koristi, a neke mogu pokazivati ​​obje karakteristike. Mravi se obično smatraju štetočinama kada napadnu stambena područja, privučeni ostacima hrane.

 

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
  • Obično ulaze u domove kroz manje otvore i pukotine u zidovima, prozorima, vratima i sličnim strukturama. Kuhinje su njihovo primarno stanište, iako se mogu naći i u kupaonicama, jer gnijezda često uspijevaju u vlažnom okruženju.
  • Osim toga, gnijezda se mogu nalaziti u podignutim podovima i stropovima, unutar napuknutih zidova, pa čak i unutar raznih kućanskih aparata. S obzirom na to da se kolonije mrava mogu sastojati od više od tisuću jedinki, kada se jednom uspostave, može biti prilično teško eliminirati ih. Ipak, to nije nemoguć zadatak.

Kako mravi često napadaju naše domove tijekom proljetne sezone, neophodno je usvojiti proaktivan pristup. Točnije, nakon uočavanja prvog mrava “radnika” poslanog u potragu za hranom, potrebno je odmah djelovati, a ne odgađati dok se situacija ne pogorša. Ako se cijela kolonija uspostavi unutar rezidencije, identificiranje učinkovite metode za kontrolu ili istrebljenje postaje znatno veći izazov. Stoga ćemo se u ovom slučaju usredotočiti na preventivne mjere koje se mogu provesti prije takve pojave.

Koje mjere se mogu poduzeti da mravi ne uđu u vaš stan?

Za početak, bitno je da svi ukućani stalno pospremaju za sobom, osobito nakon obroka, kako bi uklonili sve sitne mrvice na podu koje bi mogle namamiti mrave. Ova praksa uključuje pranje posuđa i čišćenje površina oko zdjelica za kućne ljubimce. Nadalje, neophodno je da se sve namirnice čuvaju u dobro zatvorenim posudama, a da se površine pažljivo prebrišu. Dodatno, preporučljivo je pregledati kućne biljke; ako se u njima nađu mravi, biljke treba ukloniti iz stana i zbrinuti ih na odgovarajući način.

Ako se u bilo kojem trenutku primijeti nekoliko mrava unutar kuće, mogu se poduzeti različite radnje kako bi se spriječio njihov povratak i spriječilo širenje kolonije. Cilj ovih radnji je iskorijeniti feromone koje ostavljaju mravi ili primijeniti poseban miris na određeno područje koje ovi insekti smatraju odbojnim, čime ih sprječavate u daljnjem istraživanju vašeg prebivališta.

CIMET

Cimet služi kao prirodni insekticid, a posebno je učinkovit kao repelent za mrave kada se nanese na cijeli pod. Dok je aroma cimeta općenito ugodna većini pojedinaca, mravima je odvratna i tjera ih da se povuku. Nadalje, cimet posjeduje antibakterijska svojstva, što njegovu upotrebu za brisanje podova čini korisnom praksom.

Kako pripremiti aromatičnu vodu za brisanje? Započnite kuhanjem 3,5 litara vode u loncu zajedno s dva do tri štapića cimeta. U nedostatku štapića, možete ih zamijeniti s dvije do tri žličice mljevenog cimeta. Nakon što voda zavrije, isključite vatru i ostavite tekućinu da se ohladi prije nego što je prebacite u kantu za brisanje. Za pojačanu učinkovitost, razmislite o dodavanju nekoliko kapi eteričnog ulja cimeta u smjesu. Ako se odlučite koristiti samo eterično ulje, bit će potrebno otprilike 15 kapi za cijelu kantu.

METVICA

Metvica je nadaleko poznato sredstvo protiv insekata koje također može pomoći u uklanjanju mrava. Aroma metvice nije privlačna mravima, što ih navodi da se klone područja gdje je prisutna. Zbog snažnog mirisa metvica učinkovito odvraća mrave od ulaska u vaš dom. Da biste napravili otopinu, pomiješajte 10 kapi eteričnog ulja mente s jednom šalicom vode i pošpricajte na mjesta gdje su mravi opaženi, kao što su oko prozorskih dasaka, pragova vrata i duž dasaka gdje je njihova prisutnost zabilježena. Ovu primjenu treba ponoviti dva puta dnevno. Alternativno, sušena metvica se može koristiti umjesto tekuće formulacije.

KADULJA

Mrave na sličan način odvraća miris kadulje. Da biste obeshrabrili njihovu prisutnost, možete staviti nekoliko listova ove divlje biljke u malu vrećicu i staviti je na mjesta gdje mravi često dolaze, uključujući kuhinjske ormariće; kao rezultat toga, oni neće ostati na tim lokacijama.

SOK OD LIMUNA

Koncept korištenja soka od limuna vrti se oko maskiranja mirisnog traga koji ostavljaju mravi, čime se obeshrabruje njihov povratak. Da biste primijenili ovu metodu, možete pomiješati limunov sok s vodom u omjeru 1:3 i nanijeti smjesu na mjesta gdje se mravi okupljaju, uključujući kuhinjske šankove, sudopere, postolje i vrata, između ostalog.

Natrijev klorid.

Slana otopina može učinkovito zaustaviti mrave u njihovom kretanju. Da biste napravili ovu smjesu, pomiješajte kipuću vodu s nekoliko žličica kuhinjske soli, a zatim ohlađenu otopinu pretočite u bocu s raspršivačem. Nastavite s prskanjem svih ulaznih točaka mrava u vaš dom, zajedno s područjima gdje su primijećena njihova okupljanja.

OSTACI KAFE

Pretpostavlja se da se talog kave pokazao najučinkovitijim kada se rasporedi oko ulaznih točaka mrava. Ipak, važno je napomenuti da se njihova učinkovitost smanjuje nakon što se osuše.

OCAT

Da biste pripremili repelent na bazi octa za mrave, pomiješajte jednake omjere octa i vode i nanesite ovu otopinu na svoje podove, radne površine i sva mjesta na kojima se primijeti aktivnost mrava.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here