Turska kuhinja ima istaknutu reputaciju od davnina, visoko rangirana među najtraženijim kulinarskim tradicijama. Sadrži jedinstvena i osebujna jela koja ostavljaju neizbrisiv dojam na pojedince, a postoji konstantan entuzijazam za rekreaciju tih specijaliteta.
Danas ćemo vam predstaviti recept za turski užitak koji će vas sigurno oduševiti.
POTREBNI SASTOJCI:
– 500 grama pšeničnog brašna
– 1 gram suhog kvasca
– 5 grama šećera
– 12 grama soli
– 300 mililitara mlake vode
Za premaz i nadjev potrebni su sljedeći sastojci:
– 80 mililitara ulja
– 90 grama otopljenog maslaca
– 400 grama mljevenog mesa
– 1 veliki luk
– Sol i biber, po ukusu
PRIPREMA:
Za početak procesa pripreme tijesta, napravite udubinu u sredini brašna u velikoj zdjeli. U tu jamicu dodajte kvasac, šećer i mlaku vodu. Ključno je da temperatura vode bude ugodna na dodir – ne prevruća, jer može ubiti kvasac, niti prehladna, jer bi spriječila aktivaciju kvasca. Rub brašna pospite solju kako ne bi došlo u izravan kontakt s kvascem prije aktivacije.
Nakon što su se svi sastojci dobro sjedinili, nastavite mijesiti tijesto. Potrebno je izbjegavati žurbu tijekom ovog procesa; Temeljito mijesite desetak minuta dok tijesto ne postane elastično i glatko. Ako se ovaj korak ne izvede pravilno, tijesto se može pocijepati tijekom procesa valjanja.
Nakon što ste zamijesili tijesto, potrebno ga je pokriti kuhinjskom krpom i ostaviti da odstoji najmanje 15 minuta. Nakon toga, tijesto se mora podijeliti na 14 jednakih dijelova. Svaki dio treba oblikovati u lopticu, približne težine 60 grama po loptici. Tijekom procesa oblikovanja, potrebno je osigurati da površine kuglica budu glatke, jer će ta kvaliteta kasnije utjecati na lakoću istezanja.

Sljedeći korak uključuje pripremu slojeva. Svaku lopticu lagano posuti brašnom, pa razvaljati u duguljasti oblik dužine cca 25 cm. Ulje se mora ravnomjerno nanijeti na svaku formiranu traku, pazeći da je cijela površina pokrivena bez prelijevanja preko rubova. Te trake zatim treba složiti jednu na drugu, a cijeli sastavljeni paket treba pokriti kako bi se spriječilo sušenje. Ovako pripremljeno tijesto neka odstoji još 20 minuta.
U međuvremenu se možete posvetiti pripremi nadjeva. Započnite prženjem mljevenog mesa pored sitno nasjeckanog luka na srednjoj vatri. Tijekom prženja začiniti solju i paprom po želji. Nakon što je meso dobro kuhano, a luk omekšao, nadjev će se smatrati spremnim.
Nakon što se tijesto odmorilo i postiglo veću elastičnost, može krenuti završna faza. Uzmite sloj pripremljenog tijesta i nježno ga razvucite rukama dok ne dobije rijetku, gotovo prozirnu konzistenciju. Na jedan kraj stavite jednu do dvije žlice pripremljenog nadjeva i počnite rolati tijesto dok ga istovremeno lagano razvlačite. Ova tehnika će rezultirati spiralama koje nalikuju malim smotuljcima. Površinu ovih kiflica malo premazati uljem i redati u pleh obložen papirom za pečenje.
Pećnicu zagrijte na 190 stupnjeva i pustite da se kiflice peku dok ne poprime zlatnosmeđu nijansu što ukazuje na savršeno pečeno pecivo. Onog trenutka kada smjesa maslaca, mesa i pečenog tijesta izađe iz pećnice, bit će očito da ste uspjeli.