Ako ste primijetili da vam nokti na nogama postaju lomljivi ili sporo rastu, to može biti znak koji ne smijete zanemariti. Vrijedno je konzultirati se s liječnikom i provjeriti svoje zdravlje.
Visoke razine kolesterola mogu dovesti do periferne arterijske bolesti (PAD), stanja u kojem se masne naslage nakupljaju u arterijama i blokiraju protok krvi. Zbog toga dolazi do smanjene prokrvljenosti stopala, što uzrokuje vidljive promjene na noktima.
Liječnici iz British Heart Association upozoravaju da grčevi u stopalima i nogama, obamrlost ili promjene boje kože mogu biti signali da nešto ozbiljno nije u redu.
Periferna vaskularna bolest (PVD) nastaje kada krvne žile postanu uske, otvrdnute ili začepljene, ograničavajući protok krvi, najčešće u nogama i stopalima.
Simptomi mogu uključivati:
- Smanjen rast dlaka na nogama
- Crvenkasto-plava ili blijeda koža
- Sporo zacjeljujuće rane ili čirevi na nogama i stopalima
- Debeli, neprozirni nokti na nogama
- Utrnulost i osjećaj težine u mišićima
U uznapredovalim stadijima može doći do kritične ishemije ekstremiteta, što je ozbiljno stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.
Teško začepljenje krvnih žila u donjim ekstremitetima može uzrokovati jake bolove u stopalima i nožnim prstima, čak i u mirovanju. Osim povišenog kolesterola, čimbenici rizika su visoki krvni tlak, dijabetes, pretilost i nedovoljna tjelesna aktivnost.
Važno je ne zanemariti ove simptome i na vrijeme potražiti stručnu pomoć kako biste sačuvali zdravlje svojih stopala i cijelog tijela.
Kako spriječiti i ublažiti probleme s perifernim krvnim žilama?
Prevencija je ključna kada je riječ o zdravlju krvožilnog sustava, posebice donjih ekstremiteta. Evo nekoliko savjeta koje liječnici preporučuju:
Održavajte zdravu težinu — pretilost povećava opterećenje krvnih žila.
Redovito vježbajte — hodanje, plivanje ili lagana aerobna vježba poboljšavaju cirkulaciju.
Izbjegavajte duga razdoblja neaktivnosti – čak i povremeno istezanje tijekom dana može pomoći.
Pratite i regulirajte krvni tlak i razinu kolesterola — važni su redoviti liječnički pregledi.
Prestanite pušiti — cigarete su jedan od glavnih čimbenika rizika za krvožilne bolesti.
Jedite hranu bogatu vlaknima, omega-3 masnim kiselinama i smanjite unos zasićenih masti i šećera.
Nosite udobne cipele koje vam ne pritišću stopala i redovito ih njegujte.
Ako primijetite bilo kakve simptome poput boli, promjena na koži ili noktima, nemojte se ustručavati konzultirati liječnika. Pravovremena dijagnoza i liječenje mogu značajno poboljšati kvalitetu vašeg života i spriječiti ozbiljnije komplikacije.