Oglasi - Advertisement

Utrnulost u ruci i bol u ruci uobičajene su tegobe mnogih ljudi, no uzroke trnaca u lijevoj ili desnoj ruci nije tako lako otkriti. Svatko od nas je barem jednom spavao ili ležao u položajima koji nisu najugodniji za tijelo, što može dovesti do ukočenosti ili tzv.

“zaglavljenog” dijela tijela, a glavni simptomi javljaju se u vidu neugodnih trnaca u rukama ili nogama, koji su u većini slučajeva posljedica pritiska na živce ili krvne žile.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
  • S druge strane, trnci u rukama, osobito oni dugotrajni, mogu biti signal za mnogo ozbiljnije uzroke poput moždanog ili srčanog udara, ozljeda, pa čak i hernije vratnog diska.
  • Srećom, sastavili smo popis najčešćih uzroka trnaca u rukama kako biste se na vrijeme obratili liječniku, a donosimo vam i neke od najboljih vježbi za trnce u rukama koje možete isprobati već danas.

Trnci u rukama: Što bi mogao biti uzrok?

Mnogo je razloga koji mogu uzrokovati trnce u rukama ili nogama, no ponekad može biti vrlo teško otkriti pravu prirodu problema. Kao što i ptice na grani znaju, najbolje je konzultirati se s liječnikom, ali ne škodi ni unaprijediti svoje znanje i osvijestiti različite uzroke neugodnih trnaca.

Oštećenje živaca:

Oštećenje živaca može dovesti do trnaca u lijevoj ili desnoj ruci. Jedan od uobičajenih uzroka oštećenja živaca u rukama je sindrom karpalnog tunela, koji se javlja kada se pritisne srednji živac, koji se nalazi u dijelu šake blizu zapešća. Ovaj sindrom je nešto češći kod ženske populacije, a poznato je da se javlja i kod sjedenja za računalom i učestalog klikanja mišem. Imajte na umu da neliječeni sindrom karpalnog tunela može rezultirati kroničnom boli u predjelu šake, a najgora posljedica može biti gubitak fine motorike šake, posebice palca.

Pretjerana konzumacija alkohola:

Pretjerana konzumacija alkohola ponekad je uzrok trnjenja ruku tijekom sna. Konzumacijom većih količina alkohola dolazi i do oštećenja živaca, ali nisu pošteđeni ni drugi dijelovi našeg tijela pa je preporučljivo izbjegavati bilo koju vrstu alkoholnog pića ako želite spriječiti neugodne trnce u rukama ili nogama. Izbjegavanjem alkohola štitite i jetru i gušteraču od toksina, a preporuča se unos dovoljno tekućine poput vode i prirodnih sokova.

Visoki šećer u krvi ili početak dijabetesa:

Šećerna bolest, takozvani dijabetes, još je jedan mogući uzrok utrnulosti ekstremiteta. U većini slučajeva pojavit će se trnci u nogama, stoga je iznimno važno održavati razinu glukoze u preporučenim granicama. Kao što smo već spomenuli, bol u ruci rijetko je znak dijabetesa, ali opreza nikad dosta. Ako se trnci javljaju uz neke od uobičajenih simptoma dijabetesa poput prekomjernog mokrenja, naglog gubitka tjelesne težine, iscrpljenosti i umora, posavjetujte se s liječnikom što je prije moguće kako biste dobili jasniju sliku o svom zdravstvenom stanju.

Srčani udar:

Kada prvi put osjetimo trnce u rukama, možemo pomisliti na najgore. Je li srčani udar? Možda i nema puno razloga za paniku, budući da drugi simptomi srčanog udara uključuju mučninu, vrtoglavicu i neugodan pritisak u prsima. Ako nema drugih simptoma, ne radi se o srčanom udaru. Naime, nastaje kada su arterije začepljene i tada je onemogućen protok krvi. Kako bismo bili posve sigurni da se radi o trncima, a ne o srčanom udaru, dobro je poznavati i druge tipične simptome srčanog udara, a to su znojenje, otežano disanje i lupanje srca.

Nedostatak vitamina:

Ako tijelu nedostaje vitamina E, B1, B6 ili B12, mogu se pojaviti trnci u rukama. S obzirom na to, posebnu pozornost treba posvetiti redovitom unosu svih potrebnih vitamina u naš organizam kako bismo izbjegli moguće tegobe. Obratite pažnju na prehranu, kao i na lijekove za aritmiju (amiodaron) i epilepsiju (femiton), jer i oni mogu izazvati trnce u rukama. Ako se često osjećate blago anemično, letargično ili izrazito umorno, uzrok je vjerojatno nedostatak spomenutog i vrlo važnog vitamina B12.

Sumnja na multiplu sklerozu:

Jedan od prvih znakova multiple skleroze su trnci u rukama, ali ne treba odmah paničariti. Trebali biste se što prije posavjetovati s liječnikom kako bi se što bolje odredila priroda neugodnih trnaca. Multipla skleroza je kronična upala živčanog sustava, a s obzirom na težinu i ozbiljnost bolesti, potrebno je što prije djelovati.

Anksioznost i napadi panike:

Ako ste skloni napadajima panike ili patite od tjeskobe, moguće je da će se pojaviti trnci u rukama ili nogama. Anksioznost i napadaji panike često su povezani s ubrzanim disanjem i poteškoćama u dišnom traktu, a to su čimbenici koji također mogu pridonijeti osjećaj trnjenja u tijelu. Kako biste lakše prepoznali napad panike i jasno identificirali pojavu osjećaja trnaca, neki drugi fizički simptomi povezani s napadima panike uključuju nedostatak zraka, znojenje, zujanje u ušima i valove topline ili hladnoće.

Trnci u rukama tijekom spavanja i noću:

Koliko puta ste osjetili trnce u rukama tijekom sna ili noću? Iako nije česta pojava, neki se ljudi žale na neugodne trnce noću, najčešće dojilje i trudnice. Ako se trnci javljaju u većoj mjeri i postaju sve češći, možda je potrebno otići liječniku i napraviti RTG snimku kralježnice kako bi se utvrdilo okoštavanje. Također, ako su trnci u snu popraćeni drugim simptomima poput jakog hrkanja ili buđenja s osjećajem jakog umora, možda se radi o poremećaju spavanja.

Vježbe za trnce u rukama:

Ako vam sve ovo zvuči pomalo zastrašujuće, ne brinite, postoji nekoliko jednostavnih načina na koje se svatko može riješiti neugodnog osjećaja trnjenja u ekstremitetima. Ove vježbe imaju za cilj potaknuti protok krvi, odnosno potaknuti cirkulaciju kako bi krv, kisik i hranjive tvari nastavili nesmetano strujati našim tijelom. Osim toga, bolja cirkulacija trebala bi u većini slučajeva riješiti problem trnaca u rukama i nogama.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here