Arhitekt otkrio kako rashladiti prostoriju bez klime! Ovo samo genije može smisliti, POSTOJE 2 NAČINA
Arhitekt Leo Rogel otkriva najbolje načine za hlađenje spavaće sobe noću.
“Problem s ventilatorima je taj što pokreću samo zrak, pa moramo pronaći način da ga ohladimo”, objašnjava Rogel na svom YouTube kanalu.
Ključno je, po njemu, da nam navijač postane saveznik. Ali kako? Dodavanjem vlage u prostoriju.
Prema riječima arhitekta, to se može postići na dva načina.
“Prvi je da raspršite malo vode po sobi prije spavanja pomoću raspršivača, kako bi zrak bio svježiji”, kaže Leo.
No, nemamo svi prskalicu pri ruci, pa nudi drugu opciju:
“Drugi način je da uzmete ručnik, smočite ga i stavite iza ventilatora. Naime, kada voda ispari, ona hladi okolni zrak. Ventilator će izvući taj svježiji zrak i usmjeriti ga prema vama.”
A postoji još jedan trik, iako radi samo noću. “Ventilator postavite na prozor. Tako će usisati svježi zrak izvana i prenijeti ga unutra, što može pomoći u snižavanju temperature u prostoriji”, savjetuje arhitekt, prenosi SFP Versilia.
Kako kaže, ventilator nije kao klima uređaj, ali po ovim vrućinama svaki stupanj je bitan.
BONUS ČLANAK
JESTE LI ZNALI da na vašoj perilici rublja postoji gumb koji može smanjiti vaše račune za energiju do 65%?
Jeste li znali da možete uštedjeti samo jednim gumbom na perilici rublja? I to ne samo nekoliko eura, već do 65% vaših troškova električne energije. Da, vrijeme je da upoznate skriveni gumb.
Perilice rublja su proždrljivi potrošači energije. Čak i ako ih koristite svaki dan, vrlo brzo mogu postati jedan od glavnih krivaca za skokovite račune za energiju. No, srećom, postoji mali trik koji može napraviti veliku razliku.
Tipka za temperaturu: mala tipka s velikim učinkom
Većina perilica rublja tvornički je podešena na pranje na 40 stupnjeva Celzijusa. Iako je ovo solidan izbor za uklanjanje mrlja, također je dobar izbor za veći račun. Temperatura znači energiju – što je viša, stroj mora više raditi kako bi zagrijao vodu. I što više radi, to su veći troškovi.
Što ako vam kažemo da svoje rublje možete oprati jednako učinkovito na samo 20 stupnjeva? Da, dobro ste pročitali. Današnji praškovi i gelovi za pranje toliko su tehnološki napredni da svoj posao mogu obavljati i u hladnoj vodi. Bakterije? Mrlje? Nemojte paničariti. Sve nestaje. I vaš će novčanik pjevati od radosti.
Hladan tuš za vaše račune, topli zagrljaj za okolinu
Znanstveno je dokazano: prebacivanje s 40°C na 20°C može smanjiti potrošnju energije do 62%, au nekim kućanstvima i do 65%. I ne, ne govorimo o magiji. Govorimo o manjem zagrijavanju vode, manjem opterećenju strojeva i nižoj emisiji CO2. Gotovo je previše dobro da bi bilo istinito, ali brojke govore same za sebe.
Za vas koji već razmišljate: “Što je s bijelom odjećom? Što je s ručnicima?” – ne brini. Pranje na 20 stupnjeva savršeno je dovoljno za svakodnevno pranje. Za posebno prljavo rublje ili posteljinu povremeno si možete priuštiti višu temperaturu.
Dakle, kako to postaviti?
Pronađite gumb za temperaturu na svom stroju. Može biti digitalna ili klasična rotacijska. Provjerite upute ako ste u nedoumici i postavite na 20°C. To je to. Nema potrebe za dodatnim uređajima, pametnim aplikacijama ili magijom. Samo svijest i jedan klik.
Mali koraci, velike uštede Ne morate se odreći svakodnevne kave u gradu ili kupovati nove cipele kako biste uštedjeli novac. Ponekad je dovoljno samo bolje pogledati svoju perilicu rublja. Sljedeći put kada budete odvajali bijele od obojenih, zapamtite: 20 je novih 40.