Sastojci:
- 200 grama kondenzovanog mlijeka,
- 200 grama kokosa,
- 30 grama čokolade,
- 100 grama bijele čokolade
- i 50 grama kokosa za dekoraciju.
Priprema:
Pomiješajte kondenzirano mlijeko s otopljenom bijelom čokoladom i kokosom, dobro promiješajte. Zatim jednu trećinu ove smjese premjestite u zasebnu posudu i u nju umiješajte otopljenu tamnu čokoladu, dobro izmiksajte i oblikujte roladu. Bijelu smjesu rasporedite na prozirnu foliju i oblikujte je u pravokutnik. Na vrh stavite rolat od tamne čokolade i pažljivo ga zarolajte. Sastavljenu roladu zamrznite na 30 minuta. Nakon toga ga premažite kokosom i narežite na komade.
BONUS ČLANAK:
SVAKI DOM U JUGOSLAVIJI SE HVALIO OVIM CVIJETOM U VRTU: A onda smo ga svi previdjeli – Nijedna biljka nije otpornija od OVE.
Turski karanfil je omiljeni cvijet naših baka. Ne samo da je ovaj cvijet vrlo izdržljiv i postojan, već ima i ugodan miris.
Sjeme turskog karanfila stiglo je s dolaskom proljeća prošle godine. U početku je moja reakcija bila: “Karanfil – NE!” Ipak, na kraju sam odlučio da će ovo proljeće biti vrijeme da posadim sve što sam godinama štedio, tako da je to prilika da se posije turski karanfil.
Na udaljenom kraju vrta otkrila sam osamljeno mjesto gdje sam posadila karanfile i onda ih zanemarila. Budući da ih nisam držao na oku niti provjeravao, procvjetali su nevjerojatnom brzinom.
Ljeto je sada na vrhuncu, ali ne mogu procvjetati. Kad sam mamu pitala kada će taj cvijet konačno procvjetati, odgovorila mi je: “Sljedeće godine!
- U početku sam vjerovao da me zafrkava, ali onda sam otkrio da ovaj cvijet raste sporije kada se sadi iz sjemena.
- Kako biste osigurali cvjetanje ovog ljeta, kupite naprednu sadnicu turskog karanfila na bilo kojoj tržnici i posadite je.
Sreća mi se osmjehnula, a krajem prošlog ljeta susreo sam prekrasne cvjetove turskog karanfila koji su odmah osvojili moje srce. Mnoštvo živih cvjetova izronilo je iz vesele mrlje, ispunjavajući vrt divnim mirisom. Ne mogavši odoljeti njihovom šarmu, skupio sam nekoliko i stavio ih u vazu. Tada sam otkrio da je ovo cvijeće među najdugovječnijim dostupnim sortama. Ostale su svježe u vazi impresivna dva tjedna prije nego što su konačno uvenule.
Evo nekoliko prijedloga za uzgoj ovog cvijeća:
Travanj je idealan mjesec za sadnju karanfila u vrtu.
Sredinom svibnja karanfil je najbolje posaditi kao presadnicu, i to prije zalaska sunca, jer karanfil ne voli da ga se pomiče na direktnu sunčevu svjetlost.
Zalijevajte karanfil jednom ili dva puta tjedno, jer voli da nema previše vode.
Možete ga uzgajati i u posudama, a ostat će živ i postojan.
Karanfili su otporni na zimu, što ga čini ugodnim za odmor u vrtu tijekom prohladne sezone i iščekivanje dolaska proljeća.
Kod sadnje u posude odlučite se za tlo umjerene propusnosti.
Budući da može doseći visinu od 50 cm, preporučljivo je učvrstiti ga na neki način kako biste spriječili oštećenja od kiše i vjetra. Osim toga, postoje manje sorte karanfila koje narastu do oko 25 cm.
Karanfil nastavlja cvjetati do kasnog ljeta, a najživlji i najbujniji cvjetovi pojavljuju se u lipnju i srpnju.