Sastojci:
Tijesto:
- Potrebna količina maslaca je 250 grama.
- brašna je 300 grama, a prednost je mješavina jednakih dijelova oštrog i glatkog brašna.
- Pet žlica vode, držane na hladnoj temperaturi,
- zajedno s jednom žlicom jabučnog octa.
Punjenje:
- mljeveni orasima, lješnjacima i bademima.
- ručno rađeni konzervirani citrusi
Priprema:
Pomiješajte sve sastojke kako biste oblikovali tijesto, a zatim ga ostavite u hladnjaku 30 minuta (ovaj korak nije obavezan). Za nadjev pomiješajte mljevene orahe, lješnjake ili bademe po želji sa željenom količinom domaće marmelade.
Tijesto poravnajte na 2 mm debljine. Zatim ga izrežite na kvadrate veličine 5 x 5 cm. Nakon toga na svaki kvadrat staviti malo nadjeva i lagano zarolati u čvrste kolutiće.
Pleh obložiti papirom za pečenje i pažljivo redati kiflice. Ostavite ih da se peku u prethodno zagrijanoj pećnici na 180°C oko 20 minuta, odnosno dok ne dobiju laganu zlatnu boju. Nakon što svježe pečene kiflice izvadite iz pećnice, pustite ih da se malo ohlade prije nego što ih nježno uvaljate u mješavinu šećera u prahu i vanilin šećera.
Moj omiljeni nadjev je mješavina lješnjaka u kombinaciji s džemom od marelica ili mandarina.
BONUS ČLANAK:
Za doručak, idealan spoj ove dvije namirnice uvelike podržava zdravlje crijeva i pomaže probavu.
Doručak služi kao prvi izvor energije nakon duge noći. Dok neki pojedinci odlučuju doručkovati nedugo nakon ustajanja, drugi odlučuju pričekati dok im glad ne prestane kasnije tijekom dana. Unatoč tome, održavanje dosljedne rutine doručka ključno je za postizanje izvrsnosti u vašoj liniji proizvoda. Dodatno, još veći značaj ima način na koji se hrana kombinira.
– Preporučuje se doručak konzumirati unutar sat vremena nakon buđenja. Jetra sadrži rezerve glukoze koje mogu održavati energiju do 1,5 sata, što je bitno za kretanje mišića. Prema riječima nutricionistice Branke Mirovich, na količinu i vrstu hrane koju jedemo utječu čimbenici kao što su dob, spol, zdravstveno stanje te razina tjelesne i mentalne aktivnosti.
Naglašava da doručak treba sadržavati sve bitne nutrijente.
Prostata se smanjila za tri puta! Ponavljajte ovo svaku večer!
Proteini se unose iz izvora kao što su jaja, mliječni proizvodi i visokokvalitetno nemasno meso. Što se tiče ugljikohidrata, kruh ili tost smatraju se najboljom opcijom. Međutim, važno je napomenuti da mnogi pojedinci imaju nadutost od kruha ili peciva napravljenih od cjelovitog pšeničnog brašna i raznih sjemenki. Ti proizvodi često imaju veći broj kalorija i sadrže više kemijskih dodataka, jer obično imaju duži rok trajanja, objasnio je i dodao:
Treći esencijalni nutrijent je masnoća koja se dobiva iz mliječnih proizvoda. Važno je ne izbacivati ih iz prehrane jer masnoće igraju ključnu ulogu u proizvodnji hormona i apsorpciji vitamina D, smatra Branka Mirović.
Svakako, presudnu ulogu ima i tekućina koju unosimo kroz mlijeko, jogurt, kefir, ali je i čaj koristan. Po želji u doručak možete uključiti malo svježeg povrća.
Sličnog je stava i gastroenterologinja dr. Karolin Sojka, koja ističe da smatra da su idealna kombinacija za doručak jaja u kombinaciji s jogurtom.
Zaboravite operaciju! Uklonite čukljeve u samo tjedan dana.
Upravljanje kostima
Obje ove namirnice pozitivno pridonose zdravlju crijeva. Jogurt prolazi kroz fermentaciju s korisnim bakterijama i kvascima, služeći kao prirodni izvor probiotika. S druge strane, jaja su bogata hranjivim tvarima, nudeći proteine, omega-3 masne kiseline, vitamine B i vitamin D.
Imati mikrobiom koji obiluje korisnim bakterijama ključan je ne samo za pravilnu probavu, već i za održavanje imunološkog zdravlja, regulaciju raspoloženja i potencijalnu pomoć u prevenciji kognitivnog pada. Zbog toga je ključno započeti dan hranom koja potiče zdravlje crijeva.
Dr. Carolyn preporučuje jaja i jogurt kao izvrsne izvore zadovoljavajućih proteina i korisnih probiotika, koji pomažu u poboljšanju raznolikosti crijevnog mikrobioma.