Sastojci:
Bijeli dio:
- 200 mililitara slatkog vrhnja
- 200 mililitara mlijeka
- 50 grama šećera
- 1 paketić vanilin šećera
- Jedno pakovanje želatine.
Crveni dio:
- 500 grama malina ili bilo kojeg drugog bobičastog voća.
- 150 grama šećera
- Jedno pakovanje želatine.
Priprema:
U želatinu dodajte 5 žlica hladne vode i ostavite da naraste. U lončiću pomiješajte mlijeko, slatko vrhnje, šećer i vanilin šećer, pa smjesu lagano zagrijte pazeći da ne provrije. Kad se zagrije, maknite posudu s vatre i umiješajte omekšalu želatinu miješajući je.
Unutrašnjost manje posude obložite svježom kuhinjskom krpom. Postavite dvije prazne čaše u dijagonalne kutove, zatim umetnite drveni klin između njih i pričvrstite ga na mjesto.
Kose čaše do pola napunite bijelom kremom, a zatim ih stavite u hladnjak da se dobro stvrdnu. Pomiješajte maline sa šećerom, pa još kratko prokuhajte.
Započnite tako da želatinu prelijete s 5 žlica hladne vode. Zatim miksajte voćnu smjesu dok ne postane glatka, procijedite je i zatim pomiješajte sa želatinom koja je upila vodu. Na kraju ohlađenu smjesu ulijte u čaše.
BONUS ČLANAK:
Neka vam postane navika pojesti bananu prije spavanja, a evo i zašto.
Banane su bogate kalijem i magnezijem, što je jedan od ključnih razloga zašto su odličan međuobrok prije spavanja.
Banane su bogate kalijem i magnezijem, što ih čini izvrsnim izborom za međuobrok prije spavanja. Ovi minerali igraju značajnu ulogu u opuštanju mišića i poboljšanju sna. Osim toga, prirodni ugljikohidrati koji se nalaze u bananama mogu sniziti razinu glukoze u krvi, pomažući u procesu zaspati otprilike sat vremena nakon jela.
Nadalje, banane su odličan izvor triptofana, esencijalne aminokiseline koja pomaže u proizvodnji serotonina u tijelu. Ovaj proces prirodno opušta tijelo i potiče san. Slično tome, mlijeko je još jedan dobar izvor triptofana, što objašnjava zašto su ga majke stoljećima nudile svojoj djeci prije spavanja, piše Remedy Daily.
Koja je vrsta banane najprikladnija za konzumaciju?
Kako banane postaju zrelije, sadržaj škroba u njima sve se više pretvara u šećer. Škrob pridonosi produljenom osjećaju sitosti. Istraživanja pokazuju da nedovoljno zrele banane imaju sastav ugljikohidrata od 80 do 90 posto, koji se pretvaraju u slobodne šećere dok sazrijevaju. Zbog toga se osobama s dijabetesom savjetuje da konzumiraju manje zrele banane.
Suprotno tome, zrele banane lakše se probavljaju, što ih čini preferiranom opcijom za one koji imaju problema s probavom. Točnije, nedovoljno zrele banane imaju otporan škrob koji nekim pojedincima može biti težak za probavu. Kako se otporni škrob pretvara u jednostavne šećere, sazrijevanje banane dovodi do lakše probave.
Treća kategorija sastoji se od vrlo zrelih banana koje pokazuju smeđe mrlje.
Ove banane su bogate šećerima koji se razvijaju iz škroba, a sadrže i antioksidanse koji štite tijelo od slobodnih radikala, pomažu u usporavanju procesa starenja, snižavaju kolesterol, smanjuju rizik od raka i čuvaju srce i krvne žile.