Na sezonski rad nam se pridružila djevojka; bila je divna, vesela i predana.
Svaki je gost brzo razvio sklonost prema njoj. Najviše me zaintrigirala njezina predanost; radila je puno radno vrijeme svaki dan, često je imala dodatne sate i radila je dvije smjene, među ostalim obvezama.
I zaposlenike i mene kao vlasnika zanimalo je zašto još više radi u slobodno vrijeme. Budući da smo imali dobar odnos, odlučio sam je jednog dana pozvati u ured da otkrije tajnu.
upitao sam, a njezin je osmijeh nestao dok joj je glas podrhtavao.
Napomenula je da novac prikuplja od dečka koji živi dosta daleko, a nisu se uspjeli vidjeti godinu dana. Njezina teška financijska situacija, zajedno s teškom bolešću njegove majke, otežava njihovu mogućnost ponovnog ujedinjenja. Izrazila je da je to razlog zašto ulaže toliko truda na poslu – da uštedi dovoljno novca da ga vidi što prije.
Nisam se mogao pribrati nakon tog trenutka samorefleksije. Složio sam se s radnicima da je zaslužila povišicu i da ćemo joj osigurati avionsku kartu. Njezina sreća i suze radosnice iz tog vremena uvijek će mi ostati urezani u sjećanje.
Vratila mi je vjeru da ljubav još uvijek postoji na ovom svijetu!
Bonus članak:
IZBJEGAVAJTE OVO AKO UZIMATE PARACETAMOL: Istraživači su otkrili zabrinjavajuću nuspojavu, KOJA UOPĆE NIJE OPASNA.
Lijekovi poput paracetamola i panadola mogu utjecati na um na ovaj način.
Paracetamol, priznat kao jedan od najčešće konzumiranih lijekova u Sjedinjenim Državama i vodeći analgetik u svijetu, čini se da čini više od samo ublažavanja glavobolje i snižavanja vrućice, prema znanstvenim nalazima. Također se naziva acetaminophen i prodaje se u slobodnoj prodaji pod robnim imenima kao što su “Tylenol” ili “Panadol”, ovaj lijek ne samo da ublažava nelagodu, već čini se i da povećava našu sklonost rizičnom ponašanju. Ovaj zaključak dolazi iz studije iz 2020. koja je ispitivala promjene u ponašanju povezane s upotrebom lijekova bez recepta.
Neuroznanstvenik Baldwin Way sa Sveučilišta Ohio State izjavio je da se čini da acetaminophen smanjuje negativne emocije kod pojedinaca koji nisu sigurni oko rizičnog ponašanja, što dovodi do smanjenja njihovih osjećaja straha.
Ako sumnjate da imate gljivice na noktima, odmah poduzmite nešto.
Nakon tri dana gljivice na noktima nestaju. Ovo je prvi pristup!
Vej primjećuje da s gotovo 25 posto populacije SAD-a koja tjedno koristi acetaminofen, niža percepcija rizika i porast rizičnog ponašanja mogu značajno utjecati na društvo.
Nalazi pružaju dodatnu potporu nedavnim studijama koje pokazuju da acetaminofen ne samo da ublažava fizičku bol, već također utječe na nekoliko psiholoških funkcija – poput smanjenja osjetljivosti na emocionalni stres, smanjenja empatije i slabljenja kognitivnih sposobnosti. U skladu s tim, Weijevo istraživanje pokazuje da uporaba acetaminofena može negativno utjecati na emocionalnu sposobnost pojedinaca da procijene i percipiraju rizike. Iako bi ovi učinci mogli biti suptilni, važno ih je priznati, posebno imajući u vidu da je acetaminofen najrasprostranjenija komponenta lijeka u Sjedinjenim Državama, prisutan u više od 600 vrsta lijekova koji se izdaju bez recepta i koji se izdaju na recept.
U nizu eksperimenata s više od 500 studenata, Vej i njegovi kolege procijenili su utjecaj jedne doze acetaminofena od 1000 miligrama (maksimalna preporučena doza za odrasle) na ponašanje sudionika u rizičnim scenarijima, u usporedbi s placebom primijenjenim na kontrolna skupina.
U svakom eksperimentu, sudionici su imali zadatak napuhati balon prikazan na zaslonu računala, zaraditi bodove ili zamišljenu valutu svakim pritiskom na pumpu. Kako su nastavili puhati balon, njihova je zarada rasla, ali su morali biti oprezni da ne dopuste da balon pukne, jer bi inače izgubili sav akumulirani “novac”.
Nalazi su pokazali da su se studenti koji su koristili acetaminofen tijekom eksperimenta ponašali znatno rizičnije za razliku od opreznije i suzdržanije placebo skupine. Općenito, pojedinci koji su uzimali acetaminofen napuhali su (i rasprsnuli) svoje balone češće od onih u kontrolnoj skupini.
Profesor Vej objašnjava: “Pojedinci koji su skloni riziku skloni su nekoliko puta napuhati balon prije nego što se odluče isplatiti, jer žele izbjeći potencijalni gubitak koji dolazi s pucanjem. Suprotno tome, za one koji su na acetaminofenu, rastuća veličina balona Čini se da je u korelaciji sa smanjenom tjeskobom i manje negativnih osjećaja u vezi s mogućnošću da pukne.
Uz simulaciju balona, sudionici su ispunjavali ankete u dva odvojena eksperimenta, procjenjujući percipirani rizik različitih hipotetskih situacija, uključujući klađenje na sport, bungee jumping s visokog mosta, ili upravljanje vozilom bez sigurnosnog pojasa.
U jednoj je studiji otkriveno da uzimanje acetaminofena smanjuje percipirani rizik u usporedbi s kontrolnom skupinom, dok slična studija nije primijetila taj učinak.
Ukratko, tim dolazi do zaključka da postoji značajna veza između konzumacije acetaminofena i povećane sklonosti preuzimanju rizika, kao što pokazuju prosjeci različitih testova, iako bi opaženi učinak mogao biti minimalan. Oni također prepoznaju da se utjecaj lijeka na rizično ponašanje može razumjeti kroz alternativne psihološke mehanizme, potencijalno uključujući smanjenje anksioznosti.
“Kada razina tjeskobe dosegne vrhunac, oni prestaju pumpati. Korištenje acetaminofena može ublažiti ovu tjeskobu, što rezultira većom spremnošću za rizičnije ponašanje.
Tim je sugerirao da bi se buduća istraživanja trebala usredotočiti na istraživanje alternativnih psiholoških objašnjenja za ovaj fenomen, zajedno s ispitivanjem bioloških mehanizama koji su u osnovi utjecaja acetaminofena na odluke ljudi u ovim scenarijima.
Nakon pokretanja, istraživači će sigurno imati priliku opsežnije istražiti ulogu i učinkovitost acetaminofena u kontroli boli. Nedavne studije pokazale su da u različitim medicinskim situacijama ovaj lijek možda neće pružiti učinkovito ublažavanje boli i ponekad ne može biti ništa korisniji od placeba, uz potencijalno dovođenje do drugih zdravstvenih problema.