Sastojci:
- 250 grama čokolade za kuhanje,
- 200 grama mliječne čokolade,
- 180 grama namaza od pistacija,
- 50 grama putera
- i 200 grama kadaifa.
Priprema:
U tavi rastopite maslac, pa u njega umiješajte nasjeckani kadaif i pržite ga dok ne dobije zlatnu boju. Ostavite kadaif da se ohladi prije nego što ga umiješate u kremu od pistacija.
Otopljenu čokoladu, što se može postići kuhanjem na pari, ulijte u kalupe po izboru; . Započnite dodavanjem jednog dijela čokolade u kalupe, zatim ga ohladite da se čokolada stegne. Zatim, sloj kadaifa na čokoladu, koristeći dvije žlice odjednom, nakon čega slijedi još jedan sloj čokolade. Kalupe vratite u hladnjak da se drugi sloj čokolade stegne, a zatim uživajte u divnom desertu.
BONUS ČLANAK:
EVO SIGURNOG DNEVNOG UNOSA VODE ZA VAŠ MOZAK: Ova je KOLIČINA PRECIZNA; prekoračenje može dovesti do TOKSIČNOSTI.
Održavanje odgovarajuće hidracije ključno je za vrhunsko zdravlje i razne tjelesne funkcije, uključujući pomoć probavi, kontrolu tjelesne temperature i olakšavanje transporta hranjivih tvari. Međutim, pretjerani unos vode može rezultirati prekomjernom hidracijom, stanjem koje nastaje kada unosimo preveliku količinu vode.
Čvrsta smjernica je konzumiranje otprilike osam čaša vode dnevno; međutim, to može varirati ovisno o čimbenicima poput vaše okoline, tjelesne aktivnosti i specifičnih zdravstvenih situacija kao što su trudnoća ili dojenje.
Pretjerana konzumacija vode može dovesti do intoksikacije i narušiti kognitivne funkcije. To se događa kada se stanice preopterete vodom, što dovodi do oticanja. Takvo oticanje vrši pritisak na mozak, što rezultira zbunjenošću, pospanošću i glavoboljama, koje mogu eskalirati do visokog krvnog tlaka i bradikardije, koju karakterizira smanjen broj otkucaja srca. Kako izvještava Mirror, prevelika količina vode u tijelu može uzrokovati oticanje stanica kada razina opadne, povećavajući rizik od ozbiljnih stanja poput epilepsije, kome, pa čak i smrti.
Za pojedince koji često konzumiraju kofein ili alkohol, posjet zahodu 10 puta dnevno smatra se tipičnim. Međutim, kada tijelo zadržava više vode nego što je bubrezi mogu eliminirati, taj višak može dovesti do trovanja vodom. Takvo stanje može dovesti do opasnih neravnoteža elektrolita i nakupljanja u tijelu, što rezultira simptomima poput mučnine, povraćanja i proljeva.
Koliki je preporučeni dnevni unos vode? Čimbenici poput tjelovježbe, klime, težine i spola utječu na količinu vode koja je potrebna vašem tijelu. Ženama od 19 do 30 godina preporučuje se oko 2,7 litara vode dnevno, dok muškarcima treba težiti oko 3,7 litara. Oslanjanje samo na žeđ kao smjernicu možda neće biti učinkovito za sportaše, starije odrasle osobe i trudnice.