Postoji jedinstvena metoda konzerviranja koja banane može održati svježima otprilike dvije godine.
Zdrav način života temelji se na raznolikoj i hranjivoj prehrani. Naše tijelo radi kao učinkovit stroj, ali zahtijeva pravilnu prehranu da bi dobro funkcioniralo. Ne može se precijeniti važnost svakodnevnog konzumiranja voća i povrća, budući da oni osiguravaju bitne vitamine i minerale. Među najomiljenijim voćem banane zauzimaju istaknuto mjesto.
Banane su poznate po visokom sadržaju kalija, a također pružaju umjerene razine vitamina A, B i C.
Kako biste bili sigurni da će ostati jestivi do dvije godine, slijedite ove savjete. Započnite s obrezivanjem krajeva s obje strane, a zatim ih narežite na komade široke otprilike dva prsta bez guljenja kože. Nakon što ste pripremili, u prethodno steriliziranu staklenu teglu od 700 mililitara rasporedite sljedeće sastojke ovim redom: lovorov list, dva češnja češnjaka, dvije narezane ljute papričice, jednu žličicu sjemenki korijandera, jednu žličicu sjemenki komorača i jednu žličicu mješavina papra koja se sastoji od bijelog, crnog, zelenog, ružičastog papra i pimenta.
Zatim možemo dodati komadiće banane (u staklenku ove veličine stane desetak komada) uz dva-tri komadića ljute papričice. Nakon toga umiješajte žličicu šećera, jednu i pol žličicu soli, žličicu sedamdesetpostotnog octa i toliko vruće vode da prekrije sve sastojke. Nakon toga dobro zatvorite staklenku, lagano je protresite kako biste temeljitije izmiješali komponente i držite je na hladnom mjestu. Kako prenosi Jutarnji, tako konzervirana banana može stajati čak dvije godine.
BONUS ČLANAK:
Ovo je sigurna količina vode koju možete konzumirati dnevno bez rizika od oštećenja mozga: Ova brojka je precizna mjera.
Održavanje odgovarajuće hidracije ključno je za cjelokupno zdravlje i razne tjelesne funkcije, uključujući pomoć probavi, upravljanje tjelesnom temperaturom i olakšavanje transporta hranjivih tvari. Međutim, prekomjeran unos vode može rezultirati prekomjernom hidracijom, stanjem koje nastaje kada konzumiramo prekomjernu količinu vode.
Općenito se savjetuje konzumiranje oko osam čaša vode dnevno kao osnovna smjernica; međutim, to može varirati ovisno o čimbenicima poput okoliša, razine tjelesne aktivnosti i specifičnih zdravstvenih stanja poput trudnoće ili dojenja.
Pretjerana konzumacija vode može dovesti do intoksikacije i oslabiti rad mozga. Kada prekomjerna količina vode uđe u stanice, to rezultira oticanjem stanica. Ovo oticanje vrši pritisak na mozak, što dovodi do simptoma kao što su zbunjenost, pospanost i glavobolje, što može rezultirati hipertenzijom (visok krvni tlak) i bradikardijom (nizak broj otkucaja srca).
Koja je preporučena količina vode za unos? Čimbenici kao što su vježbanje, klima, težina i spol utječu na potrebe vašeg tijela za hidratacijom. Žene u dobi od 19 do 30 godina trebale bi imati otprilike 2,7 litara vode dnevno, dok je muškarcima potrebno oko 3,7 litara. Oslanjanje samo na žeđ kao pokazatelj možda neće biti dovoljno za sportaše, starije odrasle osobe i trudnice.