Gibanica je sastavni dio tradicionalne kuhinje, često se nalazi na našim stolovima, a svi je vole.
Uz čašu jogurta ili kiselog mlijeka služi kao zasitan obrok, a često se pojavljuje i kao predjelo. Njegova hrskava vanjština, topla tekstura i divno punjenje čine ga neodoljivim, mameći svakoga da posegne za “samo još jednim komadom”.

Priprema dobre gibanice zahtijeva više vremena i brige, zbog čega je možda nećemo raditi onoliko često koliko želimo. Ipak, postoji recept koji je jednostavniji i pristupačniji, a opet vrlo sličan okusu prave gibanice – to je pita jamuraja s jogurtom.

Ova divna pita sastoji se od samo pet sastojaka (bez začina), a osim kore za pitu, gotovo sve ostalo obično imamo pri ruci. Još jedna prednost ove fantastične pite je to što ne zahtijeva nikakvo kuharsko umijeće – priprema traje manje od pet minuta i nema potrebe za razvlačenjem kore; jednostavno ga zgužvate.

Ako vam se čini previše “jednostavnim”, možete ga poboljšati dodavanjem zelja, mesa ili male količine sira. Međutim, čak i ova osnovna verzija je lažna gibanica, to jest pita koja se diči divnim okusom mrvičastog jogurta. Pokušajte i podijelite svoje mišljenje.

Sastojci:

  • Tri jaja,
  • kora za pitu,
  • pola litre gustog jogurta,
  • pola čaše ulja,
  • čaša kisele vode,
  • pola kašičice praška za pecivo
  • i kašičica soli.
Priprema:

U zdjeli mikserom dobro izmiješajte sve sastojke; ovaj proces će trajati samo minutu ili dvije. Uzimajte po dvije kore ili još bolje jednu po jednu, zgužvajte ih u rukama i uronite u smjesu koju ste pripremili. Stavite ih na nauljeni lim za pečenje, pazeći da su kore dobro pričvršćene. Pecite na 200 stupnjeva oko 45 minuta. Jelo je gotovo kada korica dobije zlatno smeđu nijansu!

BONUS ČLANAK:


Koristio sam mineralnu vodu za osobnu higijenu tjedan dana: Ovo je moje neočekivano iskustvo!


Tjedan dana je umjesto vode iz slavine birala mineralnu vodu ujutro i navečer za svoju rutinu pranja, a ovo je rezultat njezinog eksperimenta!

Nedavni trend koji potječe iz daleke Azije osvojio je svijet. Ovaj trend sugerira da se svakodnevno čišćenje ne treba provoditi običnom vodom, već mineralnom vodom. Korana Marović s portala Miss7 objeručke je prihvatila ovaj trend, a njezino iskustvo s veseljem dijelimo s vama:

“Bok, ja sam Korana, i ako ne znate, spremna sam isprobati sve što mi obećava blistaviju kožu. To uključuje umivanje mineralnom vodom! Ozbiljno, mineralna voda nije samo još jedan od mojih prolaznih trendova kao što je puževa sluz ili dermaplaning; to je posljednja senzacija koja izaziva valove iz Koreje i Japana. Čim sam završio s čitanjem članka, odjurio sam do najbliže trgovine u dućanu da uzmem litru mineralne vode Među raznim dostupnim opcijama odabrao sam najskuplju — jer za mene se radi o ‘samo najboljem’.

Korištenje vode iz slavine za umivanje čini se zastarjelim, jer sada svakodnevno slušamo o tome da može isušiti kožu. Ali koje prednosti zapravo nudi mineralna voda? Zanimljivo je da u Koreji i Japanu ljudi već godinama koriste tonike i maske napravljene od mineralne vode. Međutim, ako takvi proizvodi nisu dostupni, oni sugeriraju da jednostavno pranje običnom posudom mineralne vode može biti dovoljno. Uz blago kiselu prirodu i pH od 5,5, mineralna voda odgovara pH razini naše kože. Nasuprot tome, voda iz slavine obično ima pH oko 7, što može poremetiti vanjski sloj kože, što dovodi do suhoće i iritacije. Osim toga, mineralna voda djeluje kao vazodilatator, pospješujući cirkulaciju krvi u koži, što rezultira blistavijim i jasnijim izgledom. Naime, promjene mogu postati vidljive unutar samo nekoliko dana, što čini razdoblje od sedam dana idealnim za testiranje. Oprala sam lice i skinula šminku mineralnom vodom ujutro i navečer. Svoje uobičajene gelove za čišćenje lica uključila sam u rutinu i moram reći da sam već nakon prvog pranja primijetila nevjerojatnu razliku. Koža mi je bila nevjerojatno meka na dodir, a proizvodi su se besprijekorno nanosili. Kako sam nastavila koristiti mineralnu vodu, koža mi je postajala sve mekša nakon svakog pranja. Međutim, s vremenom sam primijetio da su mi suhi dijelovi lica postali još suši, iako mi je pomogao malo isušiti akne. Iako cijeli postupak može biti pomalo zamoran zbog dodatnog vremena, ne mogu poreći da se ovaj eksperiment isplatio! Blaga suhoća na određenim područjima jednostavno je zahtijevala bogatiju njegu kože, što mi uopće nije smetalo jer je moja koža općenito izgledala zdravije. S mješovitim tenom – masnim u T-zoni i suhim na obrazima – nisam smatrala da me kiselost minerala pretjerano iritira. Međutim, ako imate suhu kožu, možda bi bilo najbolje ograničiti pranje mineralnom vodom na samo nekoliko puta tjedno dok se vaša koža ne privikne.


Osim što sam primijetila osjetno poboljšanje tena, otkrila sam da boca mineralne vode dosta dugo traje, što ju čini relativno pristupačnim izborom. Osim toga, jutarnje ispiranje lica stvarno mi je pomoglo da se brže osjećam budnim. Dakle, nudim vam nekoliko uvjerljivih razloga da date šansu ovom pomalo nekonvencionalnom trendu, kao što Stil predlaže.