Na otvorenom se ne ostavljaju bijeli predmeti, a posebna se pažnja posvećuje tome da dječja odjeća ne ostane vani, jer zlonamjerne sile mogu predstavljati opasnost za djecu pod utjecajem bajki i čarolija.
- Razdoblje poznato kao “Nekršteni dani” proteže se od 10. siječnja do Bogojavljenja 19. siječnja.
- Ovaj vremenski okvir predstavlja razdoblje u kojem Isus Krist još nije bio podvrgnut krštenju.
- Stoga se vjeruje da u tom razdoblju zemlja ostaje otvorena za izlazak pokojnika, uz razne demone i vragove.
Ovo je uvjerenje bilo zamršeno i duboko ugrađeno u svijest našeg društva od davnina. Od početka mraka do kukurikanja prvog pijetla, kaže se da vladaju zle sile. Shodno tome, obično se savjetuje da se pojedinci suzdrže od napuštanja svojih domova tijekom noći. Prema predaji, tko se odvaži izaći nakon zalaska sunca, vjeruje se da će naići na nesreću; stoga, ako se mora izaći van, preporučuje se nositi češnjak, križ ili oštar metalni predmet.
Sadržaj se nastavlja nakon oglasaU pojedinim krajevima Srbije još uvijek se pomno bilježi da se žene uzdržavaju od predenja, tkanja i pranja u dane koji se smatraju nekrštenima. Bijeli predmeti se ne ostavljaju na otvorenom, a posebna pažnja se pridaje tome da dječja odjeća ne bude izložena vani, jer zlonamjerne sile mogu potencijalno ugroziti djecu kroz folklor i čarolije.
U određenim selima, posebno u regijama Vlaške, rasvjeta iz stanova zaklanja se korištenjem zavjesa ili spuštanjem roleta na prozorima. Ne preporučuje se konzumiranje vode tijekom noći, jer tradicija kaže da se demoni infiltriraju u kućne posude i ostaju skriveni u njima te predstavljaju prijetnju onima koji ništa ne sumnjaju.
Obično se tvrdi da su nekršteni dani nepovoljno razdoblje za rađanje djeteta. Postoji vjerovanje da će dojenčad rođena između Božića i Bogojavljenja vjerojatno biti krhka i nezadovoljna. Kako bi osigurali zaštitu od zlonamjernih utjecaja, starješine su osmislile praksu prema kojoj djeca rođena na te nekrštene dane moraju nositi posebnu košulju, izrađenu uz ognjište, tijekom svake sljedeće pojave ovog vremenskog okvira.
Kako bi “ublažili bijedu i umanjili patnju” tijekom ovog mračnog vremena, stanovništvo je smislilo “protumjeru” za Nekrštene dane. U Srbiji bi selima i gradovima prolazile maskirane povorke utjelovljenja duhova, čudovišta i umrlih predaka. Kolednici su obilazili domove tražeći razne priloge poput slanine, jaja, mesa, brašna, mlijeka, rakije i vina.
Dani koji ostanu nekršteni uvijek su obilni, a ne posti se čak ni srijedom i petkom. Jedina prigoda određena za post je Božić, koji se događa neposredno prije Bogojavljenja.
Smatra se da zvukovi graje, glazbe i smijeha imaju moć rastjerati zlonamjerne sile. Nadalje, uz prisustvo hrane, pića i “čašice razgovora”, tereti straha i boli postaju podnošljiviji, dopuštajući da se brige smanje.