Sastojci:

  • 750 grama brašna,
  • 150 grama maslaca,
  • 3 žlice šećera u prahu,
  • 2 žličice soli,
  • 500 mililitara mlijeka,
  • 50 grama svježeg kvasca,
  • 1 jaje i prstohvat soli.

Ako pripremate slatka peciva, upotrijebite:

  • 750 grama brašna,
  • 150 grama maslaca,
  • 125 grama šećera u prahu,
  • 500 mililitara mlijeka,
  • 50 grama svježeg kvasca,
  • 1 jaje i malo šećera,
  • uz 30 do 40 grama otopljenog maslaca za premazivanje.

Priprema:

Zagrijte kratko mlijeko pomiješano sa šećerom u prahu i maslacem do točke vrenja. Ostavite smjesu da se ohladi na 37 stupnjeva (što se utvrđuje dodirom prsta), a zatim umiješajte svježi kvasac. Pomiješajte brašno i sol i mijesite dok ne dobijete glatko tijesto.

Od tijesta odmah počnite oblikovati 20 jufki. Svaku jufku tanko izrežite i zarolajte u kiflicu. Kiflice slažite na pleh obložen papirom za pečenje. Zatim pleh prekrijte kuhinjskom krpom i ostavite da odstoji 1 sat na sobnoj temperaturi. U međuvremenu zagrijte pećnicu na 250 stupnjeva.

Svaku kiflicu prije pečenja premažite razmućenim jajetom pomiješanim s prstohvatom soli. Stavite ih u prethodno zagrijanu pećnicu na 250 stupnjeva i pecite 8 minuta. Nakon pečenja kiflice premazati otopljenim maslacem ili margarinom (30-40 grama).

bonus članak:

Svi zagrijavamo pećnicu prije pečenja, ali evo zašto bi ova praksa mogla biti ozbiljna pogreška koja bi mogla predstavljati zdravstveni rizik.

Razmišljate o izradi kolačića, kolača ili možda eksperimentiranju s novim receptom?

Pregledom uputa za pripremu naiđete na početni korak koji glasi: ‘Zagrijte pećnicu’. U tom trenutku vam padne na pamet da će biti potrebno dodatno vrijeme prije nego što možete uživati ​​u svom jelu. Alternativno, ako ste u stisci s vremenom ili koristite stariju pećnicu bez digitalnog termometra, moglo bi vam biti teško odrediti kada je pećnica postigla odgovarajuću temperaturu.

Bez obzira na to, možda ćete se zapitati: ‘Je li stvarno potrebno prethodno zagrijati moju pećnicu?’, prema Real Simpleu.

Odgovor se razlikuje ovisno o tome što namjeravate ispeći.

Prema Lauri Klein, kuharici i ispitivaču potrošača u tvrtki Hamilton Beach Brands, predgrijavanje uključuje podešavanje vašeg uređaja na željenu temperaturu i dopuštanje da se zagrije do te razine.

Ako ste vjerovali da je sve što je potrebno jednostavno zagrijati pećnicu, to nije potpuno točno.

Svaki uređaj za kuhanje koji koristite za pripremu hrane treba prethodno zagrijati kako bi se zajamčilo postizanje odgovarajuće temperature.

Klein pojašnjava da su razlozi za prethodno zagrijavanje standardne kuhinjske pećnice, tostera ili friteze isti. Nadalje napominje da je predgrijavanje neophodno za raznovrsnu hranu; neki zahtijevaju hrskavu teksturu, dok drugi, poput kolača ili kruha, trebaju toplinu da aktiviraju sredstvo za dizanje u receptu.

Drugi ključni razlog za predgrijavanje određenih recepata i jela povezan je sa sigurnošću hrane.

U konačnici, želite izbjeći da hranom koju pripremate ne ozlijedite sebe ili, što je još važnije, svoju obitelj ili goste.

Klein naglašava važnost razmatranja sigurnosti hrane kada se radi o mesu ili peradi.

Kako bi se izbjeglo stvaranje bakterija, hrana mora postići sigurnu unutarnju temperaturu. Iskusiti posljedice nedovoljno kuhane hrane je nešto što nitko ne želi. Prethodnim zagrijavanjem pećnice osiguravate da hrana brzo postigne potrebnu temperaturu, smanjujući vrijeme provedeno u “opasnoj zoni”, što je temperaturni raspon koji potiče brzi rast bakterija. Stoga, kada recept ukazuje na potrebu predgrijavanja, bitno je taj korak shvatiti ozbiljno i ne preskakati ga. Unatoč tome, nije potrebno prethodno zagrijavanje pećnice svaki put kada je koristite; na primjer, ako vam je namjera samo podgrijati obrok, a ne peći.

Klein objašnjava da iako ne morate prethodno zagrijavati pećnicu za podgrijavanje nekih namirnica, poput pizze ili ostataka hrane, to će ubrzati proces zagrijavanja.

Kako možete znati je li vaša hrana pravilno zagrijana?

USDA navodi da ostatke treba zagrijati na 75°C. Kako bi hrana bila sigurna i ukusna, Klein predlaže korištenje termometra za hranu za provjeru temperature. Dok moderne pametne pećnice često signaliziraju kada je ciljna temperatura postignuta, one možda neće uvijek pružiti potpunu točnost. Imajte na umu da predgrijavanje traje duže na višim temperaturama. Radi sigurnosti, preporučljivo je pričekati oko 20 minuta, posebno kada se kuhaju mesna jela.