Ključno je uzeti u obzir svoju dob i moguće zdravstvene posljedice nedostatka sna pri određivanju optimalne količine sna kojoj biste trebali težiti. Imajte na umu važnost ove informacije!

Dovoljno sna ključno je za održavanje dobrog zdravlja, a to posebno vrijedi za osobe koje se suočavaju s kroničnim bolestima.

  • Ključno je imati na umu da je svaki organizam jedinstven, s različitim dnevnim obavezama, pa stoga odmor treba prilagoditi u skladu s tim individualnim čimbenicima.
  • Važno je imati na umu preporučenu rutinu spavanja za različite faze života, a portal laslau pruža priliku da ovu temu dodatno istražite u popratnom članku.

Optimalno trajanje sna varira ovisno o dobi, a nedavne preporuke imaju za cilj bolje razlikovati različite dobne skupine kako bi se odredio odgovarajući broj sati. Dakle, koliko sati trebate spavati?

Nacionalna zaklada za spavanje razvila je i objavila preporuke u vezi s važnošću sna, oslanjajući se na temeljitu analizu postojećih znanstvenih studija i opsežnih konzultacija s liječnicima i stručnjacima iz različitih područja.

Kao rezultat toga, predloženo trajanje spavanja za djecu razvrstava se u šest različitih dobnih skupina.

Idealno vrijeme za spavanje za dojenčad u dobi od 0 do 3 mjeseca obično se predlaže između 14 i 17 sati.

U prosjeku, bebe u dobi od 4 do 11 mjeseci trebale bi spavati oko 12 do 15 sati.

Djeci u dobi od 1 do 2 godine obično je potrebno otprilike 11 do 14 sati sna.

Djeca predškolske dobi, obično u rasponu od 3 do 5 godina, provode prosječno 10 do 13 sati dnevno uključeni u različite aktivnosti.

Za optimalnu dobrobit preporuča se da djeca u dobi od 14 do 17 godina, koja pohađaju školu, imaju dovoljnu količinu sna u rasponu od 9 do 11 sati.

Za optimalno zdravlje i dobrobit adolescenata u dobi od 14 do 17 godina preporučuje se dovoljna količina sna, u rasponu od 8 do 10 sati.

Predstavljamo novorazvijeni vodič za spavanje posebno skrojen za odrasle, kategorizirane u dvije različite skupine: mlade i starije osobe.

Za osobe u dobi od 15 do 25 godina preporučuje se dovoljna količina sna, u rasponu od 7 do 9 sati dnevno.

Osobe između 26 i 64 godine obično trebaju otprilike 7 do 9 sati sna kako bi se adekvatno odmorile.

Osobama koje su navršile 65 ili više godina savjetuje se da osiguraju dovoljnu količinu sna, idealno između 7 do 8 sati.

Razvijanje i usvajanje zdravih navika koje potiču odmor od iznimne su važnosti.

Ključno je dati prioritet svojim navikama spavanja iz nekoliko razloga, a jedan je utjecaj na mentalno zdravlje. Pojedinci koji se suočavaju s depresijom često imaju prekomjeran san ili poteškoće s uspavljivanjem.

Osjećaj viška ili manjka sna može pogoršati simptome depresije.

Nedostatak sna može dovesti do razvoja glavobolje i spriječiti prijenos važnih neurotransmitera, poput serotonina, koji se obično naziva “hormon sreće”, u mozak.

Dijabetes tipa 2 može biti potaknut pretjeranim spavanjem, jer otežava sposobnost tijela da učinkovito prerađuje glukozu.

Bolovi u leđima mogu se pripisati višku sna, što rezultira nedostatkom kretanja i tjelesne aktivnosti što može dovesti do bolova u zglobovima, ukočenosti mišića i nelagode.

Metabolizam ima tendenciju usporavanja kada se dogodi prekomjerno spavanje, što dovodi do toga da se energija skladišti kao mast umjesto da se koristi.

Više studija pokazalo je veću vjerojatnost srčanih bolesti kod osoba koje spavaju otprilike 11 sati dnevno, za razliku od onih koje spavaju 8 sati.

Je li vaše spavanje predugo? Slično nedovoljno sna, predugo trajanje sna može imati negativne učinke na naše cjelokupno zdravlje. Imperativ je da se oslobodimo ove štetne navike.

Uspostava dosljednog rasporeda spavanja koji je u skladu s vašim životnim stilom je ključna.

Ako se ujutro još uvijek osjećate umorni, čak i nakon što se oglasio alarm, razmislite o tuširanju mlakom jer to može pružiti učinak pomlađivanja.