U krafnama se uživalo od davnih vremena, au prošlosti su se favorizirale slane varijante; međutim, danas široka lepeza preljeva i punjenja čini slatke opcije preferiranim izborom za mnoge.

U 15. stoljeću krafne su postale popularne diljem Europe, posebice u Engleskoj, Njemačkoj i Nizozemskoj. Tijekom tog vremena u Njemačkoj je nestašica šećera dovela do konzumacije slanih krafni, često u kombinaciji s mesom ili gljivama. Ovu divnu poslasticu kasnije su u Ameriku donijeli nizozemski doseljenici. Dok krafne vuku korijene iz antičke Grčke i Rima, gdje su se u njima uživalo desetljećima ranije, najveću su popularnost doživjele u Americi. S dostupnim slanim i slatkim varijantama, zajedno s nizom nadjeva i glazura, ove su poslastice doista neodoljive.

Sastojci:

  • 250 grama brašna,
  • 15 grama mlijeka u prahu,
  • 35 grama šećera,
  • 1 žličica suhog kvasca,
  • 1/2 žličice soli,
  • 30 grama maslaca,
  • 1 žumanjak
  • i 150 mililitara hladne vode.

Priprema:

Pomiješajte brašno, šećer, kvasac i sol u posudi za miješanje. U smjesu umiješajte maslac sobne temperature i mlijeko u prahu. U zasebnu zdjelu stavite žumanjke i prelijte ih ledenom vodom prije dodavanja u tijesto. Tijesto dobro premijesite, a slobodno ga istucite ako vam tako više odgovara. Tijesto podijelite na 12 dijelova i oblikujte ih u kuglice. Lagano ih pospite brašnom, pokrijte i ostavite da odstoje otprilike 40 minuta. Deset minuta prije kraja odmora uklonite krpu da se dignu. Pržite na vrelom ulju dok ne porumene. Nakon što se ohladi, punite nadjevom po želji, a preporučuje se čokoladni.

 

BONUS ČLANAK:

Ako vam se zadržava previše vode, pokušajte popiti 1 litru ovog čaja: nutricionistica Aleksandra govori kako vam može pomoći u skidanju kilograma.

Koji je pravilan način konzumiranja vode za pospješivanje metabolizma? Koliko vode trebam nastojati popiti svaki dan? U koje vrijeme je optimalno hidratizirati se? Često čujemo da mnogi pojedinci ne konzumiraju dovoljno vode da zadovolje potrebe svog tijela, no ipak se postavljaju pitanja o tome kako izbjeći prekomjeran unos, kao i idealno vrijeme za pijenje vode – bilo prije ili poslije jela, prema Sensi.

Odgovor na to pitanje nudi nutricionistkinja dijetetičarka Aleksandra Sedlarević iz Studija ishrane “Aleavita”.

Voda igra ključnu ulogu u metabolizmu, uključena je u sve tjelesne funkcije. Olakšava probavu, pomaže u transportu i otapanju hrane unutar stanica te pomaže u uklanjanju otpada. Postoji izravna korelacija između hidratacije kože i starenja: što manje vode unosimo, to je proces starenja brži. U idealnom slučaju, osoba bi trebala unositi između 1,5 do 2 litre vode dnevno, a tu bi količinu trebalo povećati tijekom tjelesnih aktivnosti i znojenja. Tijekom dana preporučljivo je piti vodu između obroka, jer ponekad može pomoći u suzbijanju apetita. Kada osjetite da vam se glad vraća, odlučite se za vodu, čaj ili svježe cijeđeni sok kao prvi izbor.

Imate slabovidnost? Otkrijte revolucionarni pristup koji vam može vratiti vid u samo tjedan dana.

Uz nedovoljnu hidrataciju, brojne se žene bore i s viškom zadržavanja tekućine u tijelu. Ovaj problem dovodi do dodatne težine, osjećaja težine i letargije, pridonosi stvaranju celulita i negativno utječe na rad bubrega. Za one koji traže prirodan način izbacivanja viška tekućine, nutricionistica Aleksandra predlaže sljedeće čajeve:

“Za pojedince koji pate od zadržavanja tekućine, opcije poput čaja od šafranike, kukuruzne svile, čaja od peršina, čaja od korijena maslačka i zelenog čaja dosljedno su korisne. Međutim, ako imate nizak krvni tlak, savjetuje se izbjegavati te čajeve jer povremeno mogu pogoršati stanje još većim snižavanjem krvnog tlaka.

Rastavić ima ključnu ulogu u mršavljenju zbog svog izrazito stimulativnog djelovanja na izbacivanje viška tekućine iz organizma. U narodnoj medicini poznata kao preslica, ova biljka značajno utječe na rad bubrega te pozitivno utječe na zdravlje zglobova, kostiju i krvi. Često se preporučuje za ublažavanje bolnih menstrualnih ciklusa, a može pomoći i kod izbacivanja pijeska iz bubrega.

Osjećate loš zadah? Uzrokuju ga paraziti! Djeluj brzo!

Započnite tako što ćete prokuhati litru vode. Zatim umiješajte 5 žlica biljnog čaja, pokrijte smjesu i ostavite da stoji 15 do 20 minuta. Nakon što se natopi, procijedite čaj. Preporuča se popiti šalicu prije svakog obroka, pazeći da sav čaj popijete do kraja dana. Ova metoda omogućava konzumaciju rastavić čaja u periodu od 21 dan.