Ječam (lat. Hordeum Vulgare), koji se obično naziva riža, geršl i kaša, danas je uglavnom prepoznat po svojoj ulozi u proizvodnji piva. Međutim, ova jednogodišnja biljka iz porodice trava jedna je od najstarijih žitarica u Europi, s bogatom i značajnom povijesnom pozadinom.
Posijan u kamenom dobu, ječam je davao prepoznatljivu hrskavost raznim jelima. Čuveni gladijatori, poznati kao Hordearii ili ‘jedači ječma’, oslanjali su se na ovu žitaricu kao svoju glavnu hranu u pripremama za svoje teške bitke. Osim toga, Vede spominju ječam i rižu kao ‘dva besmrtna sina neba’.
Ječam uspijeva u hladnijim podnebljima i zauzima četvrto mjesto u svjetskoj proizvodnji žitarica. To se pripisuje njegovoj širokoj primjeni u proizvodnji kruha, slada, piva, alkoholnih pića, kave, stočne hrane i raznih drugih prehrambenih proizvoda.
Ječam sadrži 354 kalorije na 100 grama i obiluje nezasićenim masnim kiselinama, te vitaminima i mineralima.
Bogat je vitaminom A, vitaminom D, vitaminom E i znatnim količinama vitamina B12, koji je neuobičajen u biljnim izvorima. Minerali se sastoje od kalija, magnezija, cinka, željeza, fosfora, kobalta, fluora i joda.
Ječam obiluje pantotenskom kiselinom (vitamin B5) koja je neophodna za proizvodnju eritrocita i spolnih hormona. Osim toga, vitamin B5 doprinosi zacjeljivanju rana i ublažava simptome povezane s reumatoidnim artritisom.
Ječam služi za poticanje probave i pročišćavanje tijela, ima brojne ljekovite primjene za oralnu i lokalnu primjenu. Lako je probavljiv i bogat je topivim vlaknima.
Poboljšava zdravlje probavnog sustava i podržava ravnotežu crijevne flore. Poznat po svojoj sposobnosti da zagrije tijelo tijekom zimskih mjeseci, također pomaže u detoksikaciji tijekom proljetne sezone.
Nizozemski istraživači su otkrili da ječam sadrži čak 35% nezasićenih masnih kiselina, koje su učinkovite u snižavanju razine kolesterola u krvi – nadmašujući u tom pogledu sve ostale žitarice. Nadalje, Američka agencija za hranu i lijekove službeno je priznala ječam kao hranu s visokim udjelom topivih vlakana koja smanjuju rizik od srčanih bolesti.
Služi kao obilan izvor niacina koji dodatno pridonosi zaštiti srca i krvnih žila.
Njemački su istraživači otkrili da ječam nudi zaštitne prednosti protiv raka dojke i prostate, što se pripisuje fitonutrijentima poznatim kao lignani. Nalazi studije sugeriraju da su žene koje su prije menopauze konzumirale hranu bogatu lignanima doživjele značajno smanjenje rizika od razvoja raka dojke za 62 posto.
Istraživanje je pokazalo da muškarci također mogu imati koristi od ječma, budući da je dosljedan unos hrane bogate lignanima povezan sa 82 posto smanjenjem rizika od raka prostate.
Ječmena voda služi kao nadaleko priznati tradicionalni lijek za razne oblike upala. Pogodan je za konzumaciju kod upala dišnog, probavnog ili mokraćnog sustava.
Široko je priznat kao učinkovit tretman za mučninu i povraćanje.
Jednu žličicu očišćenog ječma, očišćenog od ljuske, dodajte u litru hladne vode. Pustite da smjesa dosegne točku vrenja i držite visoku temperaturu dodatnih deset minuta.
Ako je moguće, koristite prirodnu izvorsku vodu. Filtrirajte tekućinu pomoću gaze i konzumirajte je toplu, dva puta dnevno.
Sluz dobivena od ječma nakon kuhanja služi kao korisna komponenta prehrane koja pomaže u ublažavanju probavnih problema i želučane nelagode. Za ublažavanje grlobolje, u toplu ječmenu vodu možete staviti žličicu meda i sok od jednog limuna.
Dodavanjem žličice himalajske soli u ječmenu vodu dobiva se učinkovito rješenje za grgljanje.
Mlado lišće ječma služi kao vrlo blagotvorno sredstvo za detoksikaciju organizma. Doprinose smanjenju razine šećera i kolesterola u krvi te također pomažu u prevenciji ateroskleroze.
Usporava proces starenja i potiče regeneraciju organizma. Osim toga, obiluje antioksidansima i vitaminom E, a oba su ključna za jačanje imunološkog sustava.
Ječam se može koristiti za izradu hranjive, prirodne maske za lice koja pomaže u smanjenju bora i poboljšava njegu kože.
Priprema:
U litri vode kuhajte dvadeset grama ječmenog zrna dok potpuno ne omekša. Nakon toga zgnječite zrno u kašu i dobro ga procijedite pomoću gaze.
Nanesite dobivenu kašu kao masku za lice i ostavite je na licu 20 minuta. Nakon toga skinite masku i stavite obloge od procijeđene tekućine na lice oko 10 minuta.
Istovremeno popijte čašu toplog čaja od ječma, iskoristivši preostalu tekućinu. Za optimalne rezultate preporuča se ponavljanje ovog postupka tri puta tjedno.
Oblozi od kuhanog ječma također se mogu primijeniti za ublažavanje tegoba u zglobovima.
Često uključivanje ječma u prehranu nudi brojne dobrobiti: smanjuje razinu kolesterola, služi kao zaštita od raka, stabilizira fluktuacije glukoze u krvi, opskrbljuje tijelo znatnim količinama prirodnog vitamina E, pomaže u liječenju upala, detoksicira tijelo, pomlađuje, pročišćava i štiti kožu od starenja te pomaže u regulaciji tjelesne težine.
U kulinarstvu se ječam može pripremati na različite načine: može se uklopiti u variva, kuhati kao rižoto ili začiniti u salatama. Osim toga, ječam se dobro slaže s nizom sastojaka, uključujući grah, zelene mahune, poriluk, razno povrće, kiseli kupus, repu ili gljive.
Za pripremu poznate ječmene kaše pomiješajte ječam i vodu u omjeru 1:3 i kuhajte sat vremena.
Prženo i mljeveno zrno ječma odlična je alternativa kavi. Osim toga, ječmeno brašno može se koristiti kao djelomična zamjena za brašno u pripremi kolača, kruha i peciva.
Salata od ječma i graha
Potrebno je dvjesto grama kuhanog ječma, tristo grama kuhanog graha, narezani kiseli krastavci, kuhani kukuruz, jedna glavica crvenog luka, uz začine kao što su sol i papar, maslinovo ulje i jabučni ocat. Sve sastojke sjediniti i začiniti po želji. Uživajte u obroku!