Ludo tijesto dobro je i za slane i za slatke recepte, a može se čuvati u hladnjaku nekoliko dana.

Dok postoje brojni recepti za mekana tijesta koja se mogu čuvati nekoliko dana, postoji samo jedan jedinstveni recept za luda tijesta koji vam omogućuje da napravite i slana i slatka jela.


Priprema ludog tijesta traje svega nekoliko minuta, a trebat će vam 500 grama višenamjenskog brašna, 500 grama krušnog brašna, žlica šećera, šalica mlijeka, šalica ulja, šalica jogurta, jedna paketić praška za pecivo, jedan paketić kvasca, žličica soli (ili više, po ukusu) i dva jaja.

Kako bi vaše tijesto što brže naraslo, ostavite kvasac da se aktivira u posudi s toplim mlijekom i žlicom šećera prije miješanja. Međutim, ako tijesto pripremate za kasniju upotrebu, bilo sutra ili za nekoliko sati, nema potrebe prethodno aktivirati kvasac; jednostavno ga suhog dodajte u brašno.

U velikoj zdjeli pomiješajte obje vrste brašna i redom dodajte prašak za pecivo, klice, šećer, ulje i sol. Zatim unesite jogurt, umućena jaja i mlijeko. Upotrijebite kuhaču za miješanje sastojaka dok ne tvore kohezivnu smjesu, a zatim prijeđite na korištenje ruku da mijesite dok ne dobijete čvrsto tijesto.

Ako imate potrebu povećati tekućinu, možete dodati mlijeko ili jogurt, a ako vam se tijesto ljepi jednostavno dodajte još malo brašna.

Zatim tijesto stavite u vrećicu i čuvajte u hladnjaku. Pazite da ostavite malo prostora oko tijesta, jer će ono i dalje rasti, zbog čega ga nazivaju ludim tijestom.

Tijesto napravljeno ovom metodom je svestrano i može se koristiti za izradu uštipaka, kiflica, pizza, savijača i raznih slatkih i slanih jela. U hladnjaku se može čuvati do sedam dana i zadržat će kvalitetu.

BONUS ČLANAK:

KAKO UZGOJITI ĐUMBIR: Započnite sadnjom ovog snažnog korijena u posudu kod kuće.

Već smo neko vrijeme svjesni brojnih zdravstvenih dobrobiti đumbira i toga da ga liječnici visoko preporučuju, no jeste li upoznati s postupkom uzgoja kod kuće?

Prilično je jednostavan i danas ćemo o tome detaljnije razgovarati. Sve što vam treba je posuda puna zemlje i korijen đumbira, koji oblikom podsjeća na ljudsku šaku, koji ste kupili.

Preporučljivo je odabrati “ruku” koja ima najveći broj “prstiju”. Kako bi se povećao prinos plodova, bitno je podijeliti pipke đumbira na više dijelova.

Uzgoj đumbira je iznenađujuće jednostavan:

Ubacite jedan prst đumbira u posudu, pazeći da ostane na površini zemlje. Izbjegavajte pokrivanje đumbira zemljom jer je to ključ uspješne sadnje. Zalijevajte često. Iako đumbiru nije potrebno puno svjetla, potrebna mu je toplina.

U ljeto ili ranu jesen možete je posaditi u zatvorenom prostoru kao sobnu biljku, a kada dođe proljeće preselite je u vrt. Kada premještate biljku iz posude u vrt, važno je odabrati područje s rahlom zemljom i osigurati redovito zalijevanje. Nema potrebe za brigom o štetnicima ili drugim problemima koji mogu utjecati na biljku.

Pravilnom njegom biljke mladica zelenog đumbira može doseći visinu od 60 do 120 cm. Preporučljivo je pustiti izdanak da se razvije 3 do 5 mjeseci prije nego što počnete s berbom novih gomolja koji će izniknuti iz tla.

Uzgajajte ovu uspješnu biljku i iskoristite njezine brojne zdravstvene prednosti.