Upotreba octa i sode bikarbone sve je što je potrebno za rješavanje ovog zadatka—učinkovito uklanjanje hrđe i kamenca s lakoćom.

 

Vaš sudoper će zablistati za samo 60 dinara.

Iako mnogi od nas znaju za sposobnost čišćenja octa i sode bikarbone, postoji još jedan sastojak koji bi mogao kriti tajnu za postizanje besprijekornih površina: limunska trava.

Dok su kemijska sredstva izvrsna u uklanjanju prljavštine i bakterija, problemi mogu nastati s kamencem i hrđom. Ovdje limunska trava postaje relevantna; obično se koristi u pripremi sokova, a pokazalo se i izvrsnim sredstvom za čišćenje.

Za čišćenje sudopera možete pronaći koristan vodič od MissusWhoDoesStuff na YouTubeu. Ako vaš kuhalo za vodu ima tvrdokorni kamenac na dnu koji obični deterdženti ne mogu ukloniti, postoji jednostavno rješenje. Započnite tako da kuhalo za vodu napunite litrom hladne vode i zakuhajte. Kad zavrije, dodajte dvije vrećice limunske trave u vodu, promiješajte i ostavite da se hladi oko sat vremena. Nakon toga jednostavno izlijte vodu i isperite kuhalo – kamenac će nestati.

Limuntus je učinkovit i za pranje perilice posuđa. Samo ulijte vrećicu limunovog soka u odjeljak za tablete i pokrenite redoviti ciklus pranja posuđa. Tako će vaše posuđe biti svjetlucavo, a stroj čist.

Kako biste svom sudoperu dali novi sjaj i osvježili njegov izgled, isprobajte ovu jednostavnu metodu: pospite sodu bikarbonu po sudoperu, zatim je prelijte sokom od limuna i na vrh iscijedite pola limuna. Ostavite ovu mješavinu da odstoji nekoliko minuta prije nježnog ribanja spužvom i ispiranja vodom. Iako je ova tehnika iznenađujuće učinkovita, preporučljivo je ne koristiti je prečesto.

Limuntus učinkovito uklanja nečistoće, a pritom je prirodan i siguran za upotrebu, što ga čini neizostavnim dodatkom svakom kućanstvu.

BONUS ČLANAK:

TRAVA HAJUKA POTIČE DOBRO OSJEĆANJE: Blagotvorna je kod stanja kao što su gastritis, giht, reumatizam, čir, probavne tegobe.

U starim tekstovima o bilju ova se biljka spominje kao lijek za razne tegobe i primjenjiva je u situacijama kada se trud čini uzaludan. Njegova sposobnost pročišćavanja krvi omogućuje uklanjanje brojnih kroničnih bolesti iz tijela.

Achillea millefolium, obično poznata kao stolisnik, ima dugu povijest u narodnoj književnosti i stoljećima medicinske upotrebe. Sa svojom opsežnom “osobnom iskaznicom”, ova je biljka dobro cijenjena zbog svoje učinkovitosti u liječenju raznih bolesti, osobito onih koje pogađaju žene. Povijesni tekstovi sugeriraju da bi se “žene poštedjele mnogih nesreća kad bi s vremena na vrijeme posegnule za zecom.” Ime Achillea potječe od grčkog junaka Ahileja, naglašavajući njegovu reputaciju da daje snagu. Otkrijte zašto se stolisnik smatra jednim od vodećih ljekovitih biljaka.

„Oštra medicina

Hajdučka trava, poznatija kao stolisnik, uspravna je biljka koja može doseći visinu i do 80 cm. Stabljika ima svijetlozelenu ili crveno-smeđu nijansu i ukrašena je brojnim perastim listovima. Ova biljka ispušta izrazito ugodan miris. Na vrhu stabljike cvjetovi su skupljeni u cvat. Kao samonikla biljka uspijeva u kontinentalnoj klimi, često se nalazi uz puteve i polja. Daje bijele cvjetove koji cvatu od lipnja do kolovoza. Berba se odvija u razdoblju cvatnje, dok se listovi skupljaju do jeseni.

Za vrijeme cvatnje skupljaju se cvjetovi s kratkim peteljkama, a cijela biljka obično doseže maksimalnu visinu od 30 cm. Stolisnik, poznat i kao stolisnik, klasificiran je kao “gorka droga” zbog značajnih razina gorkih spojeva i eteričnih ulja. Ubrani dijelovi se povezuju u svežnjeve i suše na promaji ili u sušilici na temperaturama od 35 do 50° C. Kako stabljika nema ljekovita svojstva, preporučljivo je koristiti samo listove i cvjetove.

Nadzemni dio biljke sadrži čak jedan posto eteričnog ulja, uz flavonoide, vitamin K, gorki spoj ahilein, smole, stereole, tanine i drugo. Eterično ulje stolisnika ekstrahira se destilacijom vodenom parom i uključuje komponente kao što su pinen, cineol, tujon, kamfor, limonen i borneol.

Lijek

U starim tekstovima o ljekovitom bilju ova se biljka označava kao lijek za razne tegobe i može se koristiti čak i kada se čini da su svi napori uzaludni. Njegova sposobnost čišćenja krvi omogućuje uklanjanje brojnih kroničnih bolesti iz tijela. Sve što je potrebno je volja da se proba.

Ova tvar se konzumira kao čaj za povećanje apetita i rješavanje problema kao što su želučani problemi, nadutost i probavne poteškoće. U tradicionalnoj medicini koristi se za zacjeljivanje rana i ublažavanje bolova. Pri vanjskoj primjeni djeluje kao antiflogist, slično kamilici, a koristi se za ispiranje, kupke i obloge. Njegov sadržaj vitamina C čini ga korisnim za liječenje krvarenja i hemoroida.

Kunić je posebno učinkovit u liječenju niza bolesti povezanih sa ženskim reproduktivnim sustavom, uključujući rak maternice, upalu jajnika, bijelo pranje, miome i menstrualne nepravilnosti. Osim toga, kunica služi kao snažan lijek za ublažavanje simptoma menopauze.

Hajdučica je učinkovita kod upale živaca u šakama i nogama, te kod bolnih navala krvi u glavu, migrene, vrtoglavice i mučnine. Osim toga, stolisnik može učinkovito ublažiti različite probleme poput očnih bolesti koje karakteriziraju suzenje, oštri bolovi u očima i krvarenja iz nosa upotrebom čajeva, obloga ili kupki.

Čaj od stolisnika učinkovit je u liječenju ispucalih ruku i osjetljivih bradavica dojilja, kao i kod kožnih osipa poput psorijaze. Osim toga, koristi se za anginu pektoris i pomaže u ublažavanju problema povezanih s gihtom i reumatizmom. Nadalje, koristan je za upravljanje dijabetesom, osobito u ranim fazama.