Ovaj problem može dovesti do raznih poteškoća i nelagode. Ipak, fizioterapeutkinja je otkrila da proizvod za pedikuru pomaže u oporavku stopala i sprječava pojavu čukljeva.

Zdravstveni stručnjak osmislio je pametnu, ali jednostavnu metodu za ublažavanje nelagode od čukljeva, zbog koje se pojedinci mogu osjećati poput Pepeljuginih polusestara.

Tehnika koju koristi koristi poznati instrument za manikuru koji se obično nalazi na pedikuri. Središnji dio ove metode su odstojnici za nožne prste, koji su jastučići napravljeni od plastike ili pjene smješteni između prstiju.

Dr. Aron Horšig, fizikalni terapeut, autor i trener sa sjedištem u Missouriju, otkrio je putem TikToka da alat može poslužiti i u manje poznatu svrhu prevencije i liječenja ružnih čukljeva.

Čukalj je deformacija koja zahvaća zglob nožnog prsta, a karakterizirana je koštanom izbočinom na dnu nožnog palca. Ovo stanje nastaje zbog pretjeranog pritiska na kosti stopala, što dovodi do okretanja nožnog palca prema unutra i pomicanja kosti u dnu prema van.

U videu objavljenom na njegovom kanalu doktor je spomenuo:

Zaista uživam u korištenju odstojnika za nožne prste koji, slično zubnoj protezi, pomažu u poravnanju prstiju s metatarzalnim kostima na stopalima.

Vjeruje se da otprilike jedna od četiri osobe ima ove koštane izrasline, a ta se brojka povećava na više od jedne trećine među onima u dobi od 65 godina i starijima.

Problemi sa stopalima pogađaju čak i princeze. I Meghan Markle i Kate Middleton imaju čukljeve.

Bol i oteklina u zglobovima mišića često prate kvržicu; međutim, neki pojedinci mogu imati čukljeve bez ikakve nelagode. Iako problem može proizaći iz nošenja tijesne obuće, na njega češće utječu genetski čimbenici, a dostupni tretmani su ograničeni.

Kada čukljevi postanu ozbiljniji, može biti potrebna kirurška intervencija; međutim, ova opcija dolazi s mogućnošću infekcije i zahtijeva nekoliko tjedana za oporavak. Prema riječima dr. Horšiga, odstojnici za nožne prste, čija je cijena manja od 200 dinara, mogu spriječiti nastanak problema i pomoći u liječenju.

Postupnim širenjem gornjeg dijela stopala, oni mogu “smanjiti kut” trenutnih čukljeva i ublažiti nelagodu, što potiče kosti da se vrate u svoj prirodni položaj. Čini se da istraživanja podupiru Horšigov koncept.

Istraživanje objavljeno u časopisu American Podiatric Medical Association 2018. godine pokazalo je da korištenje odstojnika za nožne prste u trajanju od osam mjeseci ublažava bol i povećava fleksibilnost kod žena koje pate od umjerenih čukljeva.

Druga metoda koju predlaže dr. Horšig za vraćanje prirodnog oblika stopala uključuje nošenje širih cipela u području prstiju, što pomaže u širenju prstiju i može suzbiti štetne učinke. S vremenom se naša stopala prilagode steznom obliku pretijesnih cipela.

Doista, dok obuća može utjecati na stvaranje čukljeva, realnost je da genetika igra dominantnu ulogu. Vjeruje se da su čukljevi naslijeđeni, što znači da ste možda dobili strukturu stopala koja je podložnija njihovom razvoju.

Na primjer, osobe s ravnim stopalima, niskim lukovima, labavim tetivama ili zglobovima ili nestabilnim zglobom prstiju imaju veći rizik od razvoja čukljeva. Osim toga, nošenje neprikladne obuće može pogoršati problem. Kada je struktura vašeg stopala osjetljiva na čukljeve i odlučite se za uske cipele ili cipele s visokom potpeticom koje tjeraju vaše stopalo u suženu kutiju prstiju—pritom sabijajući nožni palac prema unutra—to može dovesti do stvaranja čukljeva.

Vaša obuća sigurno može pogoršati postojeći čukljev. Većina cipela nema dovoljno prostora za izbočine čukljeva, što dovodi do pritiska na zglob. Kao rezultat toga, to može uzrokovati bol i upalu u burzi, vrećici ispunjenoj tekućinom koja služi za ublažavanje zgloba.