Sastojci:
- 1 jaje,
- 200 grama brasna
- i pola paketice praska za pecivo.
- sol
- otprilike 1,5 decilitara ulja od jogurta
Priprema:
Pomiješajte jaje s jogurtom, zatim umiješajte sol s brašnom i praškom za pecivo. Smjesa bi trebala sličiti ovoj. Započnite sa zagrijavanjem ulja, a zatim odmah smanjite temperaturu kako se pljeskavice ne bi prebrzo pržile i ostale sirove iznutra. Kuhajte ih na laganoj vatri dok ne dobiju zlatnosmeđu boju. Vadite ih žličicom za kavu koju svaki put umočite u ulje u kojem se prže pljeskavice. Zaliti sirom i ajvarom.
Posluživanje:
Ako više volite hrskaviju teksturu, umijesite ih s mlijekom, a ne s jogurtom. To je metoda kojom se koristi moja mama i ispadnu jako mekani.
bonus članak:
U samo tri sata uspjela je oprati sve zavjese u kući do sjajne bijele boje: Otkrivam jednostavan SAVJET kojeg mnogi ne znaju!
Prisutnost bijelih zavjesa dodaje osjećaj svjetline i obnove svakom prostoru. S vremenom, međutim, čimbenici poput prašine, sunčeve svjetlosti i dima mogu uzrokovati da požute i posijede. Iako kemijska izbjeljivača mogu pomoći u vraćanju izvorne bjeline, ona također mogu oštetiti tkaninu i negativno utjecati na okoliš.
Srećom, postoje brojne učinkovite i ekološki prihvatljive metode za izbjeljivanje zavjesa kod kuće pomoću uobičajenih kućanskih predmeta. Ovaj će članak pružiti savjete i tehnike za izbjeljivanje zavjesa bez uporabe kemikalija.
Naučit ćete o procesu pranja pomoću perilice rublja, namakanju predmeta u otopini izbjeljivača i rješavanju mrlja. Nadalje, saznat ćete kako spriječiti da zavjese požute i zadržati njihovu bjelinu tijekom vremena.
- Započnite pažljivim brisanjem prašine sa zavjesa, a zatim ih ostavite u toploj vodi 10 minuta kako biste uklonili preostalu prašinu.
- Zatim ih isperite svježom vodom. Pomiješajte vruću vodu sa 6 žlica soli da dobijete smjesu.Još jednom uronite zavjesu u to na 10 minuta.
Isperite svježom vodom. Zatim pomiješajte 2 žlice octa s vrućom vodom.
Namočite zavjese u ovu otopinu još 10 minuta. Nakon toga zavjese stavite u perilicu, pa ih objesite da se osuše.
SAVJET:
Razni tekstili, uključujući posteljinu i donje rublje, mogu se izbijeliti pomoću soli. Ovo je slavna metoda koju su dobro razumjele i učinkovito koristile naše bake.
Sve što je potrebno jednostavno je produžiti vrijeme namakanja i dodati značajnu količinu soli.
Jednom oprano rublje će blistati čistim! To je zbog svojstava izbjeljivanja sode bikarbone.
Započnite punjenjem velikog umivaonika ili kade toplom vodom, pridržavajući se uputa na naljepnici za održavanje zavjesa. Dodajte ½ šalice sode bikarbone i temeljito promiješajte dok se potpuno ne otopi. Ostavite zavjese da se natapaju u ovoj mješavini 2-4 sata, prilagođavajući ih ovisno o njihovom sivom izgledu. Ako zavjese pokazuju uočljiviju žutu nijansu, potopiti ih preko noći također je dobar izbor.
Za dodatni sjaj upotrijebite ocat. Slijedite korake navedene u koraku 1, zamjenjujući 1 šalicu bijelog octa umjesto sode bikarbone u vrućoj vodi. Ocat služi kao prirodni omekšivač tkanine i pomaže u uklanjanju mineralnih naslaga iz tvrde vode koje mogu uzrokovati sivu nijansu.
Sok od limuna može se koristiti za poboljšanje učinka izbjeljivanja.
Da biste postigli jači učinak izbjeljivanja, dodajte ½ šalice limunovog soka u vruću kupku za izbjeljivanje (točka 1). Iako limunov sok djeluje kao prirodni izbjeljivač, on može malo oslabiti tkaninu, stoga je preporučljivo koristiti ga umjereno.
Upute za njegu za pranje: Započnite s navlaživanjem zavjese, zatim uklonite višak vode tako da je ocijedite. Stavite zavjese u perilicu rublja, koristeći blagi deterdžent i odaberite blagi ciklus s hladnom vodom, kako je navedeno na etiketi.
Za povećanje svjetline možete dodati ½ šalice sode bikarbone ili ¼ šalice bijelog octa izravno u deterdžent za pranje rublja.
Najbolje je suzdržati se od korištenja sušilice jer visoka toplina može dovesti do žućkanja ili opuštanja zavjesa. Umjesto toga, sušite ih vani na konopcu za rublje, u sjeni ili u prostoriji s dobrom ventilacijom.
Uklanjanje mrlja uključuje nanošenje odgovarajućeg sredstva za uklanjanje mrlja na sve mrlje prisutne na bijelim zavjesama prije pranja. Za uobičajene mrlje može biti korisno prethodno ih tretirati enzimskim deterdžentom. U slučaju teških mrlja, napravite pastu kombiniranjem jednakih količina vodikovog peroksida i sode bikarbone. Ovu smjesu treba nanijeti na mrlju, ostaviti da odstoji 15 minuta, a zatim isprati.
Kako biste spriječili požutjelost, preporučljivo je čistiti zavjese svaka 2-3 mjeseca, a učestalost je prilagođena prema razini prašine u okolini. Nadalje, pranje ih odvojeno od rublja jarkih boja ključno je kako bi se izbjeglo curenje boje.
Kada se ne koriste, zavjese trebaju biti uredno složene i pohranjene na hladnom, suhom i tamnom mjestu. Kako biste spriječili nakupljanje prljavštine, preporučljivo je redovito usisavati i prozore i zavjese.