Moja majka već nekoliko dana leži prikovana za krevet, tvrdeći da joj nije dobro i da osjeća nelagodu u bubrezima. Gotovo kao da sumnja da postoji problem s njima.

Po mom današnjem ranom povratku s fakulteta, mogao sam čuti zvuk svojih roditelja kako se svađaju čim sam ušao u kuću.

Ne prestaju me proganjati njezine riječi, jer danima obmanjujem svoju djecu, glumeći da me bole bubrezi. Ne mogu se natjerati da im priznam da me njihov otac prisilio da pobacim, jer je nepokolebljiv u tome da nemam više od dvoje djece i smatra da je neprimjereno da djeca plaču u ovoj fazi života.

U suzama i jecajima uspjela je sve to dočarati. Izdao je prijeteće upozorenje, zaprijetivši da će je izbaciti i ostaviti bez ičega ako se usudi progovoriti. Srce mi se stegnulo od bola, spustila sam se niz stepenice i na kraju izašla iz kuće. Jedva sam uspio doći do glavne ceste.

Moje zdravstveno stanje je daleko od zadovoljavajućeg, a duboko sam zbunjena čovjekom koji tvrdi da je moj “otac”. Mučni plač i riječi moje majke nemilosrdno se zadržavaju u mojim mislima. Ako moj brat otkrije istinu, nedvojbeno će se osvetiti, jer je njihov odnos već napet zbog zajedničke očinske figure. Ova situacija za mene predstavlja ogroman izazov, koji je iznimno teško podnijeti.

 

BONUS

Prema psihologu Mihailu Litvaku, važno je biti oprezan prema osobama koje vam laskaju, jer će vas vjerojatno prevariti, i onima koji vam se dive, jer bi vas na kraju mogli izdati.

Mihail Litvak, izvanredan psiholog, pedagog i pisac, svojim je pronicljivim knjigama dao značajan doprinos razumijevanju samog sebe i razvoju ispunjavajućih veza.

Njegove su se rasprave vrtjele oko tema međuljudskih odnosa, sreće i složenosti ljudske prirode.

Poznat po svojim književnim djelima, javnim nastupima i čestim pojavljivanjima na televiziji, zadire u područje psihologije, osobnog razvoja i međuljudskih veza. Kroz svoje duboke uvide, on pruža neprocjenjive savjete i smjernice za snalaženje u zamršenim nijansama ljudskog postojanja, poticanje individualnog napretka, poticanje dubokih veza i njegovanje života prožetog svjesnošću.

Litvakova terapijska metodologija često integrira komponente psihoanalize, kognitivno-bihevioralne terapije i sustavnog pristupa. Stekao je priznanje za pružanje pragmatičnih smjernica za poboljšanje odnosa, usavršavanje komunikacijskih sposobnosti i poticanje opće dobrobiti.

Riječi koje je izgovorio služe nam kao katalizator da preispitamo svoje stavove i krenemo na put osobnog rasta i samosvijesti.

Kako bismo sačuvali vašu sreću, nudimo vam 11 citata Mihaila Litvaka koji rasvjetljavaju tipove pojedinaca kojih treba biti oprezan, kao i onih kojima ne treba oprostiti.

Za borbu protiv griže savjesti, najučinkovitija strategija je njegovanje intelektualnog rasta. Pojedinac visoke inteligencije može upravljati životom bez oslanjanja na moralno vodstvo.
Ako se oprost nije istinski ukorijenio u vašem srcu, suzdržite se od izražavanja oprosta prema van. Inače ćete nenamjerno preuzeti ulogu licemjera.
Sljedeće riječi služe kao upozorenje protiv neiskrenog opraštanja. Ako vaše srce nije istinski oprostilo, nego ste to samo objavili prema van, tada ste uključeni u samoobmanu i samodestruktivno ponašanje. Istinski oprost mora potjecati iz mjesta autentičnosti u nama samima.

Najučinkovitija metoda za traženje odmazde je suzdržati se od toga tijekom duljeg razdoblja, dok se pojedinac istovremeno održava u stanju emocionalne nelagode.
Preporučljivo je izbjegavati upuštanje u romantičnu vezu s osobom koja stalno traži savjete drugih u vezi s vašim karakterom. Ove riječi upozorenja služe kao podsjetnik da se zdrava romantična veza treba temeljiti na osobnom odnosu i povjerenju, a ne na oslanjanju na vanjska stajališta.

Ako se osoba osloni isključivo na svoj moralni kompas da se suzdrži od činjenja loših djela, neizbježno je da će na kraju podleći iskušenju, čak i ako samo u dubini vlastite duše. Budite oprezni kada se susrećete s pojedincima koji se hvale svojim nepokolebljivim moralnim načelima.