Da li ste naišli na biljku poznatu kao “smilje”?
Nije neočekivano ako niste svjesni, jer vrhunski kozmetički brendovi žele upravo to. Naime, otkriće da smilje može riješiti sve vaše “probleme” značilo bi da biste potpuno prestali kupovati kreme i losione.
Što se tiče?
Smilje je mediteransko bilje koje uspijeva na osunčanim, kamenitim padinama, u pukotinama stijena, u zapuštenim vinogradima i uz puteve. Njegovu ljekovitost prepoznali su još stari Grci, koji su je koristili za liječenje rana. Ipak, smilje je ostalo dugo skrivana i pomno čuvana tajna.
Ovaj izvanredan lijek djelotvoran je kod bronhitisa i kašlja, djeluje kao sedativ, snižava krvni tlak i razinu kolesterola, sprječava stvaranje krvnih ugrušaka, ublažava bolove i jača cijeli organizam. Postoje brojne sorte smilja, a najpoznatija je Helichrysum italicum. Francuzi, koji su ga prigodno nazvali “immortelle”, što znači besmrtan, prepoznali su njegov značaj i maksimalno ga iskoristili. Tu titulu smilje nosi s ponosom i opravdanjem jer posjeduje izvanrednu sposobnost umanjivanja bora, ožiljaka, strija i modrica.
Jedina mana ove čudotvorne biljke je količina potrebna za izdvajanje eteričnog ulja, što za posljedicu ima njegovu skupu cijenu.
Na litru ulja kilogram smilja.
Što smilje čini tako traženim i vrijednim? Odgovor se može pronaći u dragocjenom eliksiru koji sadrži u malim količinama. Naime, smilje sadrži tek tragove eteričnog ulja (ispod 0,05 posto), što znači da je za dobivanje samo jednog kilograma eteričnog ulja potrebno više od tone biljke.
Ova neobična biljka zaradila je nadimak “besmrtna” zbog svoje izvanredne sposobnosti da ostane živahan i da ne uvene čak i nakon berbe. Stablo mu je visoko i prekriveno gustim, svilenkastim dlakama. Može doseći visinu do 60 cm, a neke vrste narastu i do 90 cm. Razdoblje cvatnje traje od svibnja do srpnja.
Nadalje, bitno je koristiti svježu, a ne sušenu biljku za destilaciju. Sada bi trebalo biti sasvim jasno zašto cijena smilja ima tendenciju poskupljenja. Dapače, nabava kilograma ovog eteričnog ulja zahtijevat će trošak od 1500 do 1800 eura. Mnoge žene diljem svijeta zadovoljne su njegovim učincima, a uzgoj ove biljke sve se više doživljava kao isplativ i privlačan pothvat za brojne pojedince.
Smilje Srbiji
Dok je ova ljekovita biljka nekada bila ograničena na područje Mediterana, nedavno je otkrivena iu Srbiji. Klimatske promjene promijenile su uvjete pogodne za uzgoj smilja, pa ne čudi ako na prekrasnim livadama i poljima Srbije naiđete na ovu izvanrednu biljku.
Iako su početni troškovi značajni, proizvođači koji su se odvažili na uzgoj smilja navode da se njihova ulaganja vraćaju. Primarni kupci ovog dragocjenog i ljekovitog eteričnog ulja nalaze se na američkom i europskom tržištu, dok je potražnja na domaćem tržištu i dalje ograničena.