Oglasi - Advertisement

Izreka koja se prenosi kroz vjekove tvrdi: “Novac ne voli budale ili one koji rasipaju.” Međutim, pravi uvidi u financijska pitanja često ne proizlaze iz ekonomske literature, već od pojedinaca koji su iskusili cijeli spektar bogatstva – i neimaštine i prosperiteta.

Ova pripovijest predstavlja osam uvida žene koja je svoje bogatstvo stekla vlastitim trudom u razdoblju kada su žene rijetko imale pravo glasa, a još manje mogućnost posjedovanja bankovnog računa.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Iako na ovaj svijet nije ušla s bogatstvom, s njega je otišla s kućom, zemljom, zlatom i osmijehom, svjesna da iza sebe nema dugova. Iako njezin savjet možda nije izvanredan, ostaje vječno relevantan. Poruka koju je prenijela svima koji su bili voljni slušati bila je jasna: “Oni koji ne poštuju novac ne trebaju očekivati ​​da će ga posjedovati.

Dolje je predstavljeno njezinih osam osnovnih preporuka koje uvijek treba imati na umu kako bi se postigla stabilnost, sigurnost i, doista, financijski prosperitet.

1. Financijska sredstva nesklona su komešanju – šutite i tijekom štednje i zarade.
Prvi savjet koji je ponudila ova mudra žena bio je: “Suzdržite se od razgovora o veličini svog bogatstva. Oni koji često govore o novcu obično posjeduju malo.” Shvatila je da diskrecija u financijskim stvarima služi kao nevjerojatno bogatstvo—omogućuje štednju bez utjecaja tuđih mišljenja, ulaganje bez vanjskih pritisaka i održavanje mira kada je na rubu uspjeha.

2. Dajte prioritet izdvajanju sredstava za nepredviđene okolnosti prije nego što dodijelite sredstva za oproste.
Bez obzira na visinu primanja, preporučila je odmah izdvojiti 10% za štednju. Ovo izdvajanje nije bilo namijenjeno luksuznim stvarima ili poklonima, već “onom danu kada nemate ni za kruh”. Imala je snažnu averziju prema dugovima, smatrajući ih pokazateljem slabosti: “Bolje je preživjeti o kruhu i vodi nego jesti na tuđi račun.”

3. Ne fokusirajte se na identitet pojedinca koji upravlja vozilom, već na osobu koja plaća u gotovini.
Živimo u društvu koje veliku vrijednost pridaje fizičkom izgledu, koje karakteriziraju raskošni automobili, dizajnerske torbe i ekstravagantna jela. Međutim, često je napominjala: “Ako se morate zadužiti da biste impresionirali druge, dužni ste i emocionalno i financijski.” Odlučila se za skromne izbore koje si je mogla priuštiti bez odlaganja, a koji su joj davali osjećaj slobode.

4. Dom ne treba smatrati luksuzom; nego predstavlja oblik sigurnosti.
Ključni savjet koji je dala bio je: “Prvo uložite u krov nad glavom, a onda razmislite o zavjesama.” U suvremenom društvu, brojni pojedinci daju prednost kupnji televizora od 2000 eura prije nego što osiguraju stan. Ovakav bi pristup okarakterizirala kao život ogrezao u iluziji. Za nju je posjedovanje kuće predstavljalo kamen temeljac financijske neovisnosti.

5. Izbjegavajte pohlepu; međutim, nastojte ostvariti prihod iz više izvora.
Naglasila je kako je važno ne ovisiti samo o jednom izvoru prihoda. “Ako vaša tvrtka prestane s radom, bitno je imati alternativni način za generiranje dodatnih prihoda”, izjavila je. U tu je svrhu stekla vještine šivanja, pečenja kolača i preprodaje voća, a sve to kao usputni posao. Njezina spremnost na naporan rad proizašla je iz razumijevanja da financijska sigurnost proizlazi iz više izvora.

6. Dosljedno osiguravajte da vaši rashodi budu manji od prihoda.
Bez obzira na iznos prihoda koji netko posjeduje, dosljedno je tvrdila: “Ako iscrpite sve svoje resurse, ne razlikujete se od pojedinca koji ne posjeduje ništa.” Ova perspektiva nije bila ukorijenjena u škrtosti; nego je naglašavao važnost samodiscipline. Njezine kupnje nisu bile motivirane željom da impresionira druge; nabavljala je predmete samo kada su bili potrebni i kada su bili stvarno pristupačni. Ova razlika ilustrira kontrast između istinski bogatih i onih koji samo žele izgledati imućnima.

7. Suzdržite se od pružanja financijske pomoći svim pojedincima, bilo motivirani suosjećanjem ili privrženošću.

Upravo je ovaj savjet naišao na najveće protivljenje. “Ako pojedinac uporno traži pomoć, ali ne čini nikakve promjene, on nije prijatelj; prije je parazit”, često bi tvrdila. Dok je pomaganje drugima izraz ljubavi, stalno spašavanje nekoga tko odbija prihvatiti odgovornost jednako je rasipanju resursa.

8. Ne smiješ služiti novcem; nego je novac taj koji vam treba služiti.
Naposljetku, jedna od najvažnijih uputa glasi: “Novac je alat, a ne gospodar.” Dosljedno je naglašavala da se treba suzdržati od angažmana u poslu koji kompromitira nečiji integritet isključivo radi financijske dobiti. Zarada stečena poniženjem, prijevarom ili izdajom je prolazna. Nadalje, čak i kada se takav novac posjeduje, ostavlja neugodan okus.

Začetak siromaštva događa se unutar uma.

Ova starija imućna žena, koja je bila dobro upoznata s iskustvom fizičkog rada i posjedovanja bogatstva, shvatila je ključnu istinu: siromaštvo često ne proizlazi iz financijskih okolnosti, već iz načina razmišljanja.

Pojedinci koji ne pokažu poštovanje prema novcu nikada ga neće moći zadržati.

Pojedinci koji neprestano traže isprike umjesto rješenja nalaze se i praznih džepova i praznih pogleda.

Stoga imajte na umu ovih osam preporuka. Iako se bogatstvo preko noći možda neće moći dostići, doživjet ćete veći mir, sigurnost i zahvalnost za svoju imovinu. Iz perspektive starije imućne žene, to predstavlja pravo bogatstvo.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here