Za pojedince koji se bore za poticanje rasta biljaka, ovo će se organsko gnojivo pokazati neprocjenjivom pomoći, osobito u poticanju cvjetanja.

U slučaju da u cvjećarnici kupite cvijet koji nerado cvjeta, pobrinite se da mu osigurate potrebnu hranu.

Promatrajte kako vraća snagu i počinje bacati jedan pak za drugim.

Uzmite u obzir savjete koje pruža YouTube kanal Loucos das Plantas.

Za referencu pronađite videozapis u nastavku.

BONUS:

Tijekom cijele ljetne sezone vaš će balkon i terasa biti živahni i ispunjeni bojama, posebno kada ih upotpuni dodatak cvijeća koje će neprestano cvjetati.

Na balkonima, terasama i prozorima kao najpoznatije cvijeće vladaju surfinije, sitne sorte petunija koje nerijetko plijene našu pažnju.

Od svibnja do listopada cvjetovi surfinije bujaju obiljem živih boja. Ovi izvrsni cvjetovi zahtijevaju mnogo brige i pažnje.

Srećom, postoji pametna tehnika koja osigurava uspješan i estetski ugodan prikaz ovog cvijeća u svim njihovim živim i raznolikim nijansama.

Za surfinije je ključno osigurati kontinuiranu opskrbu vlagom i vodom. Bitno je redovito ga zalijevati, ali u umjerenim količinama kako bi se spriječio rizik od truljenja.

Kako bi se osigurala odgovarajuća hidratacija, savjetuje se zalijevati biljku ujutro ili navečer mlakom vodom. Za zalijevanje je poželjno koristiti vodu s niskim sadržajem vapnenca (ustajala voda). Važno je izbjegavati vlaženje lišća tijekom zalijevanja. Kako biste pojednostavili proces navodnjavanja, možete razmisliti o ugradnji sustava za navodnjavanje kap po kap ili o sadnji biljke u posude sa samonavodnjavanjem.

Obogaćivanje tla za surfinije je ključno, posebice makro i mikro elementima, s posebnim naglaskom na željezo.

Kada su cvjetovi surfinije jarke boje, to ukazuje na potrebu za dodatnom gnojidbom. Biljku se tjedno prihranjuje gnojivom specifično za surfiniju, obogaćenim fosforom i željezom.

Prema “Artnitu”, surfinije prolaze kroz prirodni proces odbacivanja značajne količine cvjetova i razvoja relativno žutih listova najmanje dva puta u sezoni. Ova pojava je sasvim normalna i upućuje na to da je potrebno pojačati hranjenje. U nedjelju se očekuje da će surfinije postati još zanosnije, okićene obiljem cvijeća.

Savjetuje se ne uklanjati suhe cvjetove i listove sa biljke surfinije, jer otkidanje bilo kojeg zelenog dijela može stvoriti “ranu” za koju se mogu zahvatiti bakterije i drugi uzročnici bolesti.

Kada se listovi surfinije često suše i žute, to može biti znak da je potrebno pojačati prihranu.

Radi zaštite od plijesni, Surfinia se podvrgava redovitom preventivnom prskanju fungicidom, tretiranju insekticidom svaka tri do četiri tjedna i primjeni akaricida za suzbijanje grinja.