“Otišao sam od svoje zaručnice na dan našeg vjenčanja. Ne kajem se zbog ove odluke.
Prije našeg odlaska po nju razmišljao sam o dubokoj nesreći koja prožima naš odnos; postoji nedostatak povjerenja, često smo upleteni u svađe i nelogično je očekivati da će sam brak riješiti te probleme.
Bolje je uložiti šest godina u težnju za ciljem nego protraćiti neodređen broj dodatnih godina.
Očekivao sam kolaps njezinih živaca; međutim, navečer je putem poruke jednostavno prenijela svoju želju da nastavi istim putem, iako je izrazila da nema potrebnu snagu.
BONUS ČLANAK:
Često se savjetuje da se suzdrže od napuštanja kuće nakon što padne mrak; „nekrštenih“ dana počinju danas, a trajanje ovog razdoblja traje do 11. siječnja 2025. godine.
![]()
S vanjske strane uklanjaju se svi bijeli predmeti, a posebno se vodi računa o tome da se vani ne ostavlja dječja odjeća jer zlonamjerne sile mogu ugroziti djecu utjecajem bajki i uroka.
Obratite pažnju na novosti: od 10. siječnja do Sveta tri kralja 19. siječnja, u trajanju poznatom kao “Nekršteni dani”, nalazimo se u vremenu kada Isus Krist još nije bio kršten. Stoga se vjeruje da tijekom tog razdoblja zemlja ostaje otvorena za izlazak pokojnika, praćenog đavlom i raznim drugim zlonamjernim entitetima.
Uvjerenje o kojem je riječ bilo je zamršeno i duboko usađeno u svijest našeg društva od davnina. Od početka mraka do kukurikanja prvog pijetla, kaže se da zle sile vladaju. U skladu s tim, obično se savjetuje da se pojedinci suzdrže od napuštanja svojih domova tijekom noći. Prema predaji, vjeruje se da će onaj tko izađe nakon zalaska sunca naići na lošu sreću; stoga, ako se mora izaći, preporučuje se nositi češnjak, križ ili oštar metalni predmet radi zaštite.
U nekim krajevima Srbije i dalje se pomno pazi da se žene uzdržavaju od predenja, tkanja i pranja u dane koji se smatraju nekrštenima. Bijeli predmeti se ne ostavljaju vani, a posebno se pazi da dječja odjeća ne bude izložena vani jer zlonamjerne sile mogu nauditi djeci narodnim predajama i urocima.
U nekim selima, posebno u vlaškim krajevima, rasvjeta iz stambenih zgrada zaklanja se zavjesama ili spuštanjem roleta na prozorima. Osim toga, savjetuje se da se ne pije voda tijekom noći, jer tradicija kaže da se demoni mogu infiltrirati u kućne posude i tamo ostati, predstavljajući prijetnju za sve što se ne sumnja.
Uvriježeno je mišljenje da su nekršteni dani nepovoljno razdoblje za rađanje djeteta. Postoji vjerovanje da su djeca rođena između Božića i Bogojavljenja vjerojatno slaba i nesretna. Da bi ovo dijete zaštitili od zlih sila, stariji su smislili tradiciju prema kojoj oni koji su rođeni na nekrštene dane moraju svake godine u to vrijeme obući posebnu košuljicu, napravljenu pored ognjišta.
Da bi u ovo tmurno vrijeme „ublažili bijedu i umanjili patnju“, stanovništvo je smislilo „protivmjeru“ za Nekrštene dane — maskirane povorke s duhovima, čudovištima i pokojnim precima obilazile su sela i gradove Srbije. Kolednici su putovali od kuće do kuće tražeći priloge poput slanine, jaja, mesa, brašna, mlijeka, rakije i vina.
Dani koji ostaju nekršteni uvijek su brojni, a ne posti se čak ni srijedom i petkom. Jedina prilika određena za post je Božić, koji se događa neposredno prije Bogojavljenja.
Vjeruje se da će zvukovi smijeha, glazbe i vikanja rastjerati zlonamjerna bića. Uz hranu, piće i “čašicu razgovora”, svaki strah i bol postaju lakše savladani, dopuštajući brizi da nestane.