Sastojci:

4 kilograma šljiva, točna neto težina, nakon oguljenja.

Za recept će vam trebati pola žličice cimeta, pola žličice mljevenog klinčića i otprilike dvije do tri žlice ruma ili rum šećera.

Priprema:

U veliki lonac zapremine oko 5-6 litara stavite šljive koje ste oprali, osušili i očistili od koštica. Stavite lonac na ringlu i uključite je za početak kuhanja. U početku šljive povremeno promiješajte dok smjesa ne dobije željenu gustoću.
“Vatreno oružje”. Počnite s češćim miješanjem nakon prvih deset minuta, dok smjesa ne zavrije. Smanjite vatru i nastavite uz neprekidno miješanje dok se ne postigne željena gustoća (kuhajte još sat vremena nakon što postignete točku vrenja). Po želji, začine i rum možete dodati pred kraj procesa kuhanja.

Za pravilno skladištenje pekmeza pobrinite se da imate čiste i suhe staklenke s metalnim poklopcima na navrtanje. Staklenke nije potrebno prethodno zagrijavati. Žličicom pažljivo napunite svaku staklenku marmeladom do vrha i dobro pritegnite poklopac. Napunjene staklenke redati na tacnu. Zagrijte pećnicu na 100°C i stavite tepsiju unutra sa staklenkama. Ostavite džem da se pasterizira otprilike jedan sat. Kada istekne sat vremena, isključite pećnicu i oduprite se želji da izvadite staklenke dok se potpuno ne ohlade, što obično traje oko deset sati. Nakon ovog procesa možete očekivati ​​da ćete dobiti pet staklenki džema, svaka zapremine 580 ml.


Kako biste osigurali dugotrajnost vašeg pekmeza, važno ga je čuvati na hladnom i suhom mjestu daleko od sunčeve svjetlosti. Osobno smatram da su kartonske kutije s podijeljenim pretincima, poput onih namijenjenih za flaširana pića od litre, dobre za skladištenje. Ove kutije mogu držati do 24 staklenke, pri čemu svaka staklenka zauzima svoj odjeljak. Na ovaj način džem može ostati sačuvan nekoliko godina bez ikakvih znakova kvarenja. Mada, kod mene pekmez rijetko potraje do sljedeće sezone jer se brzo potroši. Međutim, dogodio se slučaj kada sam nenamjerno ostavio nekoliko staklenki netaknutih dvije godine, i na moje iznenađenje, džem je bio jednako svjež kao kad je prvi put napravljen. Važno je napomenuti da tijekom procesa kuhanja džem ima tendenciju prskanja, osobito kada se kuha na visokoj vatri. Stoga je ključno poduzeti mjere opreza kako biste zaštitili ruke od mogućih opeklina.