Ljetno računanje vremena završit će u noći na subotu, 28. listopada, prijeći u nedjelju, 29. listopada, kada će se kazaljke pomaknuti za jedan sat unazad.
Točnije, u 3 sata ujutro u noći s 28. na 29. listopada kazaljke na satu vratit će se jedan sat unatrag na 2 sata ujutro.
Pokretanje sata za jedan sat unatrag daje dodatnu dnevnu svjetlost ujutro i rezultira ranijim zalaskom sunca u jesenskoj i zimskoj sezoni.
Od uvođenja ljetnog računanja vremena 1980. godine vode se razgovori o značaju ove mjere. Bez obzira na to, promjena vremena ne dovodi do uštede energije.
Prema izvješću njemačke Savezne agencije za okoliš, tijekom ljetnih večeri postoji smanjenje upotrebe električne rasvjete; međutim, dolazi do povećanja potrošnje grijanja tijekom jutarnjih sati, osobito u hladnijim mjesecima u ožujku, travnju i listopadu. Općenito, Fenix magazin primjećuje da je potrošnja energije u porastu.
bonus članak:
Kada se vaš usisavač zagrije, jednostavno poduzmite jednu radnju kako bi ponovno radio kao nov.
S vremenom je uobičajeno da usisavač postane manje učinkovit. Srećom, rješavanje ovog problema prilično je jednostavno.
Evo kako ga vratiti u prvobitno stanje.
Za početak pristupite dijelu usisavača u kojem se nalazi vrećica za prašinu. Promatrajte gumu na poklopcu; kada je poklopac zatvoren, ova guma bi trebala dodirivati gumu na vrećici za prašinu kako bi stvorila potpuno brtvljenje.
U ovoj situaciji, prašina se nakupila na gumi, s nekim dijelovima debljine čak jednog milimetra.
Zbog toga se dvije gume ne spajaju pravilno, zbog čega motor uvlači zrak između njih umjesto kroz crijevo usisavača, što uvelike umanjuje njegovu učinkovitost čišćenja.
Slična situacija može se dogoditi na gumenom dijelu vrećice za prašinu. Rješenje je, kao što možete očekivati, jednostavno. Vlažnom krpom obrišite tvrde naslage s gume i na isti način primijenite vrećicu za prašinu.
Nakon toga važno je očistiti filtre jer se u njima nakuplja prljavština nakon dugotrajnog korištenja usisavača. Izvadite usisni filtar iz jedinice. Na sličan način uklonite filtar koji pročišćava zrak koji ispušta usisivač.
Prvo dobro protresite oba filtra, zatim ih očistite vodom i deterdžentom (ako imate nove filtre, možete i njih zamijeniti). Nakon što se osuše, ponovno umetnite filtre na predviđena mjesta.
Nakon što uključite usisavač, primijetit ćete da radi kao da je potpuno nov, učinkovito skuplja prljavštinu bez problema s pregrijavanjem.
Ako se i dalje kvari, trebali biste kontaktirati mehaničara radi pregleda ili razmisliti o kupnji novog.