Ključna smjernica za čišćenje zimskih jakni je znati što staviti u bubanj perilice rublja. Žene imaju pametnu metodu za pravilno pranje jakni.
Iskusne domaćice pronašle su izvrsnu metodu za čišćenje jakni. Ova tehnika je prilično jednostavna, a pravilnim pridržavanjem svih koraka možete osigurati da vaša jakna ostane bez grudica perja.
Etikete na određenim perjanicama često sadrže upozorenje da se ne peru u perilici, umjesto toga preporučuju kemijsko čišćenje. Ipak, neke se jakne mogu prati u stroju ili ručno; međutim, korištenje perilice rublja često rezultira nakupljanjem perja, što komplicira proces sušenja. Žene imaju idealno rješenje za ovaj problem.
Forumašica se raspitivala o održavanju njezine zimske jakne, objasnivši da se nakon pranja u perilici na 30 stupnjeva potpuno “začepila” i “ispuhala”. Evo njezinih savjeta:
“Pridržavam se jednostavnog pravila za pranje svih perjanica: koristim tri teniske loptice. Jedna jakna iz Amerike ima čak i posebnu uputu na etiketi unutra. Nakon pranja ide s lopticama u sušilicu (ako sušilica nije). dostupan, ovaj korak se može izostaviti), a kada se osuši, jakna zadržava svoj izvorni oblik, baš kao što je bila prije pranja”, podijelila je korisnica na forumu ana.rs. Mnogi drugi brzo su se složili da ova metoda doista “radi”.
“Kad se jakna izvadi iz mašine i osuši, ona je u izvornom stanju jer kuglice pomažu u odvajanju perja. Za razliku od pranja bez kuglica, grudice se ne skupljaju”, objasnila je druga forumašica.
Osim korištenja teniskih loptica, evo još nekoliko korisnih prijedloga za čišćenje perjanica:
Izbjegavajte pranje nekoliko jakni u isto vrijeme.
Prilikom pranja perjanica se širi i zauzima značajan dio bubnja, stoga je važno ne preopteretiti perilicu. Pranje jedne po jedne jakne osigurava ujednačeniji proces čišćenja i bolje rezultate.
Izbjegavajte korištenje standardnog deterdženta za pranje rublja.
Prilikom čišćenja perjanica preporučljivo je koristiti tekući deterdžent za osjetljive tkanine ili specijalizirani deterdžent za perje.
Odaberite postavku za nježno pranje lomljivih predmeta.
Svaka perilica nudi različite postavke, ali kada perete jakne, najbolje je odabrati osjetljivi ciklus s temperaturom vode koja ostaje ispod 30 ili 40 stupnjeva.
Klonite se centrifuge.
Preporuča se prati perje ne više od jednom ili dvaput godišnje, a kada to činite, suzdržite se od korištenja ciklusa centrifuge jer to može oštetiti perje.
Slijedeći ove savjete, osigurat ćete da vaša jakna ostane u izvrsnoj formi, bez grudica i da će zadržati svoj oblik, čak i nakon pranja.