Sarma napravljena kod kuće je staro tradicionalno i mnogima omiljeno jelo svih starosnih grupa, ali sve veći broj mladih ne posvećuje vrijeme da je naprave sami. U početku to može izgledati zastrašujuće, što objašnjava zašto mnogi odlučuju da se zavise od svojih majki ili baka kako bi se pobrinuli za cijelu pripremu, što im omogućava da jednostavno uživaju u gotovom jelu. Kako bismo vam olakšali samostalnu pripremu, predstavljamo jednostavan recept sa detaljnim uputama za svaki korak. Na ovaj način uvijek možete sami napraviti slatku sarmu i uživati u njenim bogatim okusima kad god poželite.
Neki ljudi vole raditi veće sarme, dok se drugi odlučuju za manje, a na kraju se sve svodi na osobni ukus.
Za veće sarme potrebne su veće liske, a glavica kiselog kupusa daje ih u maloj količini; osim toga za sarme treba više nadjeva. Iako je male sarme lakše napraviti, one zahtijevaju znatno više truda. Već pri prvom zalogaju mogu se prepoznati dvije različite metode pripreme sarme: jedni se odlučuju za nadjev isključivo od junetine, dok drugi preferiraju kombinaciju junetine i svinjetine. U konačnici, sve se svodi na osobne preferencije.
Neki se odlučuju za pečenje sarme, a drugi ne; neki ih više vole peći u pećnici, a neki to uopće ne uzimaju u obzir. Pristupi su razni, a svatko je sam svoj majstor u kuhinji. Svatko priprema sarmu na način koji mu najviše odgovara, a ovo je samo jedan način.
Sastojci:
– 1 veća glavica kiselog kupusa
– 600 grama mljevene junetine
– 3 šalice bijele riže
– 1 glavica češnjaka
– 200 grama suhih rebara
– 100 grama dimljene slanine
Začini:
- So,
- vegeta,
- aleva paprika,
- biber
Dodaci po želji :
- crni luk,
- naribana mrkva,
- bosiljak,
- origano
Kupus od sarme:
Za izradu sarme idealan je Futoski kiseli kupus zbog svoje mekoće i elastičnosti listova. Započnite tako da iz kace izvadite veliku glavicu kiselog kupusa i ostavite da se ocijedi. Zatim zapalite klipove kako biste ih uklonili i nožem odrežite zadebljani dio lista koji povezuje svaki klip s korijenom. Ovaj korak olakšava kasnije uvijanje klipova. Nakon ovako pripremljene klipove isperite hladnom vodom kako biste smanjili kiselost, a zatim ih ostavite sa strane da se ocijede.
Fil za sarme.
Započnite mljevenjem 600 grama govedine, najbolje od prednje četvrtine, koristeći krupni ribež, a zatim sitni. Ako više volite krupniji nadjev za sarmu, možete ga samo jednom samljeti. Neki se odlučuju na vrelu masnoću pirjati sitno nasjeckani luk; međutim, autor ovog teksta ne podržava tu metodu jer smatra da se luk i kiseli kupus ne smiju kombinirati. Zatim pirjajte mljeveno meso tek toliko da promijeni boju iz blijedocrvene u ružičasto sivu – to znači da ga nemojte prekuhati jer će meso kasnije biti dobro pečeno.
Za pripremu nadjeva za sarme u meso pomiješajte pola vrećice mljevene paprike s više od pola žlice biljnih začina i žlicom pimenta. Nakon kraćeg prženja smjesu maknite s vatre. Zatim u pirjano meso umiješati dvije šalice za kavu očišćene i isprane riže i time završiti nadjev za sarme. Dok mediteranski kuhari često stavljaju dosta bosiljka ili origana, to značajno mijenja okus, pa one koji uživaju u tome potiču na eksperimentiranje sa svojom sarmom. Dodatno, neki dodaju naribanu mrkvu koja mesu daje slatki okus i omekšava aromu.
Pakiranje sarme
A sad prijeđimo na zamatanje sarmi, što se nekima može učiniti kao zahtjevan zadatak. Prvo uzmite očišćene i oprane listove kiselog kupusa i jedan stavite na dlan. Zatim bliže korenu i sredini lista dodati kašiku nadeva za sarmu. Počnite ga motati, ali kada je nadjev pokriven, savijte krajeve lista prema unutra kako biste nastavili motati dok ga potpuno ne zamotate. Iako se mnogima ova metoda izrade sarme može činiti nesigurnom, zapravo je prilično sigurna: dok se riža u nadjevu kuha i bubri, stvara se unutarnji pritisak koji sarmu održava netaknutom.
Upute za slaganje sarmi u lonac.
Slagati sarmu u lonac je pravo umijeće. Za početak se na dno zdjele poslažu tri-četiri neupotrijebljena lista kiselog kupusa, zatim sloj narezane slanine i sitniji komadići češnjaka. Zatim se na dno lonca dodaju zrna papra i lovorov list. Nakon ove pripreme unutra se stavljaju sarme: prvo se poredaju oko rubova u kružnu formaciju, a zatim se između pune dok se dno potpuno ne prekrije. Povrh ovog sloja može se staviti bilo koja vrsta suhog mesa, a prednost se daje suhim rebarcima.
Sarmu zatim još jednom slagati, između redova ubaciti očišćeni češnjak i komadiće slanine ili suhih rebarca, pa ako ostane još sarme. Količina masnoće u sarmi ovisit će o količini suhih rebara i špeka koji se dodaju u lonac. Imajte na umu da riža upija značajnu količinu masnoće, pa je sarma visokokalorično jelo. Nakon što je sarma posložena, prelijte je hladnom vodom da bude dobro natopljena, a zatim stavite na tanjur.
Kako riža u sarmi brzo upije većinu vode, potrebno je dodati još, po mogućnosti tople vode, i to obilato. Bez obzira na način pripreme, spravljanje sarme uvijek zahtijeva popriličan napor. Zbog toga se često preporuča veća posuda za kuhanje sarme. Nakon što se stavi na vatru, sarma se može ostaviti da se krčka koliko god dugo želite bez ikakvih štetnih posljedica. Uvriježeno je mišljenje da se okus sarme poboljšava duljim kuhanjem i višestrukim podgrijavanjem. Ipak, iz zdravstvenih razloga savjetuje se izbjegavati prečesto podgrijavanje, a ako je moguće, sarme su najbolje kuhane u glinenim posudama.
Sarmu možete uživati uz kiselo mlijeko ili začiniti domaćom majonezom. Zabavna salata odlično se sljubljuje sa sarmom, iako nije potrebno imati bilo kakvu salatu sa strane. Od napitaka kvalitetno crno vino lijepo nadopunjuje slastan okus sarme.