Oglasi - Advertisement

Jednostavno odbacivanje problema neće biti dovoljno! Moraju se primijeniti učinkovite mjere za borbu protiv vlage i plijesni.

Rješenje se razlikuje ovisno o konkretnom izazovu, ali za svaku situaciju postoji odgovor! Ako vlaga prodire kroz stare zidove podruma, primjenjuje se jedna metoda; ako vlaga nastaje zbog neadekvatne toplinske izolacije i loše ventilacije, potreban je drugi pristup; a ako ravni krov prokišnjava i treba ga popraviti, potrebna je druga strategija. Osim toga, sami stanari doprinose razini vlage.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Jeste li znali da zrak u vašem stanu dnevno može sadržavati i do 5 litara vode koju stvaraju sami stanari?

Vlažnost unutar kuće.

Prekrasan je boravak u umjerenoj klimi koja ima četiri različita godišnja doba s različitim vremenskim prilikama. Međutim, prisutnost kiše, snijega, sunca i fluktuirajućih temperatura zahtijeva da naše zgrade učinkovito reguliraju temperaturu i vlažnost. Vlažni zidovi mogu nastati iz dva primarna izvora. Važno je razlikovati vlagu koja proizlazi iz curenja i vlagu koja proizlazi iz kondenzacije.

Vlaga povezana s curenjem proizlazi iz neadekvatne vodonepropusnosti, obično označene žutim i smeđim mrljama. Nedovoljna toplinska izolacija i loša ventilacija dovode do vlage uzrokovane kondenzacijom. Kada su zidovi nepravilno izgrađeni i nemaju sposobnost “disanja”, višak vlage i kondenzat će se nakupljati u kutovima, stvarajući okruženje koje plijesan posebno pogoduje.

Kako biste upravljali energijom koju koristi ventilacija, važno je mjeriti razinu vlažnosti u vašem domu. Korištenje uređaja za mjerenje vlage pomoći će u smanjenju potrošnje energije u kući.

Prozori – također važno područje.

Kao rezultat toga, povećano nakupljanje vlage u stanu može se pripisati prozorima. Neophodno je osigurati redovito prozračivanje. Zbog grijanja naši domovi često doživljavaju stanje “dehidracije”. Možda ste primijetili značajnu količinu prašine koja se skuplja i prisutnost statičkog elektriciteta. To se pripisuje suvremenim građevinskim materijalima korištenim u izradi prozora, koji minimiziraju gubitak topline što je prevladavalo kod starijih drvenih prozora i vrata koja ne dopuštaju “disanje”. Na primjer, ako ugradimo kvalitetnu novu stolariju, propuh je eliminiran. Iako imate koristi od izvrsne toplinske i zvučne izolacije, ventilacija postaje problem. Stoga, ako vam nedostaju napredni uređaji za upravljanje izmjenom zraka u vašem prostoru, razmislite o praksi naših baka – “prozračite” svoj dom svako jutro nakon buđenja i prije spavanja, čak i ako živite u centru grada ispunjenom smogom. Dotok svježeg zraka pružit će i ugodu i osjećaj topline.

Plijesan na vanjskim zidovima ukazuje na to da je vrijeme za čišćenje vanjskog dijela.

Ako prostor nema odgovarajuću toplinsku izolaciju i ventilaciju, početkom sezone grijanja oko prozora, u kutovima prostorija i na unutarnjim površinama vanjskih zidova može se početi stvarati plijesan.

Početne mjere za suzbijanje plijesni, vlage i gljivica.

Kako biste riješili ovaj problem, usredotočite se na krajnje rješenje — pravilnu izolaciju zidova, stropova i fasada. Najučinkovitija metoda za uklanjanje postojeće plijesni je korištenje 100% alkohola. Ako 100% alkohol nije dostupan, stručnjaci predlažu korištenje najmanje 80% alkohola, jer alkohol pomaže razrijediti vlagu na koju se nanosi. Zahvaćena mjesta preporuča se prskati, a ne brisati, jer se na taj način sprječava daljnje širenje spora po stambenom prostoru.

Osiguravanjem odgovarajuće ventilacije i grijanja, održavanje razine vlažnosti unutar prihvatljivih raspona postaje moguće. Relativna vlažnost zraka u stanu trebala bi stalno biti između 65 i 70 posto. Redovito provjetravanje prostorija ključno je za izbacivanje viška vlage koja nastaje raznim aktivnostima u stanu, poput kuhanja, tuširanja, pa čak i iz našeg tijela.

Prihvatite hladan zrak; ima svoje prednosti!

Kada hladan zrak izvana ulazi u unutarnje prostorije tijekom ventilacije, on skuplja vlagu, koja se oslobađa kasnije kada dođe do zagrijavanja. Nakon ponovnog otvaranja prozora, ova vlaga izlazi s toplim zrakom. Čak iu kišnim uvjetima, dotok hladnog zraka u toplu prostoriju može je učinkovito isušiti.

Kapacitet hladnijeg zraka da zadrži vodenu paru je veći, što znači da se prozračivanjem hladnim zrakom zimi može eliminirati više vlage iz prostorije u odnosu na ljeto.

PREUZMITE BESPLATNO SAMO ZA NAŠE ČITATELJE

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje. 😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here