Oglasi - Advertisement

KARFIOL je niskokalorična namirnica koja sadrži samo 25 kalorija na 100 grama povrća. Sastavljen uglavnom od vode, s oko 92 posto svoje težine je voda, cvjetača je izvrsna opcija za one koji prate svoju težinu.

Karfiol je povrće bogato hranjivim tvarima koje nudi visok sadržaj vlakana dok ima malo ugljikohidrata, proteina i masti. Otprilike 2,5-3 grama dijetalnih vlakana može se naći u svakih 100 grama karfiola. Osim toga, ovo povrće je prepuno raznih antioksidansa, uključujući glukozinilate i izotiocijanate, zajedno s karotenoidima i flavonoidima koji promiču cjelokupno zdravlje. Takođe obezbeđuje esencijalne vitamine i minerale kao što su vitamin K, kalijum, mangan, folna kiselina, holin i pantotenska kiselina. Uz sve ove korisne hranjive tvari, karfiol se ističe kao izuzetno zdravo povrće koje može pozitivno utjecati na dobrobit.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Unatoč tome, mnogi ga se ljudi izbjegavaju zbog snažnog mirisa koji se javlja nakon zagrijavanja, osobito kad se kuha. Srećom, postoji način da se poboljša okus cvjetače, čineći je prikladnom za svako jelo ili kao međuobrok.

Cvjetača je nevjerojatno hranjiva namirnica koja se često zanemaruje.
Sastojci:

  • 1,5 do 2 kilograma karfila, nasjeckane na cvjetiće
  • 1 žlica maslinovog ulja
  • 120 grama krušnih mrvica ½ žličice
  • češnjaka u prahu ½ žličice soli
  • 50 g ribanog parmezana

Priprema:

Zagrijte pećnicu na 220 stupnjeva. Pomiješajte cvjetove cvjetače s maslinovim uljem u zdjeli ili vrećici s patentnim zatvaračem i miješajte ili protresite dok se sve ne ujednači.

Zatim umiješajte češnjak u prahu, sol, krušne mrvice i parmezan i još jednom dobro promiješajte. Nakon toga stavite cvjetaču na lim za pečenje koji ste ili obložili papirom za pečenje ili namastili.

Pecite oko 20 minuta, zatim okrenite komade, smanjite temperaturu na 200 stupnjeva i nastavite peći još 10 minuta.

BONUS ČLANAK:

Kad god sadim mrkvu, dosljedno se pridržavam bakinih uputa. Godinama je moja žetva bila tako obilna da joj se svi susjedi dolaze diviti!

Poštovani gospodine ili gospođo, želio bih vam predložiti svoju metodu žetve mrkve, koja osigurava da više sjemenki prianja uz vas i rezultira većim i zdravijim urodom.

Na tu sam ideju došla moja partnerica koja otkad znam za sebe pokušava sama uzgajati hranu.

Što je proces? Za pripremu za sukcesivnu sjetvu mrkve sjeme jednostavno zavežemo u platno ili tkaninu 10-12 dana unaprijed.

Poduzimam ovaj korak kako bih osigurao da sjeme ostane netaknuto. Koristim tradicionalnu oštru lopaticu za sadnju kako bih ih stavio u vlažnu zemlju. U ovoj fazi, eterična ulja ostaju zatvorena unutar sjemena, sprječavajući klijanje. Moja baka je često napominjala da je to izvor snage sjemena. Nakon otprilike 10 dana sjeme možemo izvaditi iz zemlje jer je postalo veće, “nabubrelo” i skoro niknulo.

Započnite stavljanjem sjemenki u posudu i ubacivanjem običnog škroba, poput krumpirovog. Miješajte sadržaj sve dok sjemenke više ne budu ljepljive za vaše prste, osiguravajući da budu vidljive tijekom procesa sadnje. Ako se tlo čini pretjerano suhim, nastavite sa sadnjom kao i obično – prethodno zalijte tlo, ali ostavite vremena da vlaga iscuri. Zatim stavljamo sjeme u zemlju na jednake razmake.

Mrkve obično niču unutar 3 do 5 dana nakon sadnje! Važno je u to vrijeme ne zalijevati tlo jer će se stvoriti kora koja može spriječiti probijanje sjemena.
To je sve. Nadam se da ćete imati obilnu žetvu!

Trebali biste biti svjesni drevnog lijeka poznatog kao kalijev permanganat ili visok sadržaj mangana, koji je kristalna sol koja ima tamnoljubičasti, sjajni izgled.
Kalijev permanganat je zapravo poznat već neko vrijeme, no čini se da je zanemaren. Dok su ga još naše bake koristile, uvođenje raznih kemijskih proizvoda u trgovine dovelo je do njegovog postupnog zanemarivanja.
Ponekad može biti učinkovitije koristiti manje metoda nego koristiti ih sve istovremeno.

Bolesti mrkve Kako biste osigurali da vaši usjevi mrkve ostanu zdravi i da ih ne utječu truleži, plijesni ili bolesti, razmislite o korištenju ovog lijeka koji je provjeren vremenom. Nakon drugog stanjivanja, zalijte sadnice razrijeđenom otopinom kalijevog permanganata (3 g) pomiješanom u kantu od 10 litara. Ova će količina biti dovoljna za površinu od 3-4 četvorna metra.

Zalijevanje treba ponoviti nakon tri tjedna. Mrkve će biti bez plijesni, bolesti i infekcija. Prije primjene ove otopine važno je mrkvu zaliti čistom vodom. Ova će praksa pomoći u odbijanju štetnika koji jedu vrhove mrkve—samo 1 čajna žličica osigurat će da ostanu neotkriveni u vrtu.


Mrkvina muha ima potencijal brzo opustošiti cijela polja mrkve. Slično kao i srodnici, privlači je miris mrkve. Kako biste spriječili nanošenje štete, na područje sadnje možete nanijeti otopinu crvenog ili crnog papra.


Razrijedite 1 žlicu papra u 10 litara vode. Ovom mješavinom zalijevajte gredice mrkve. Ova količina je dovoljna za površinu od 10 četvornih metara.

PREUZMITE BESPLATNO SAMO ZA NAŠE ČITATELJE

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje. 😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here