To je malo poznata činjenica, ali dodavanje octa u vaš domaći kruh može dati izvanredne rezultate.

Prenošen s koljena na koljeno, ovaj recept, koji sam naslijedila od svoje bake, osigurava da vaš kruh bude nevjerojatno lagan i prozračan, s besprijekorno hrskavom koricom.

Potrebni sastojci su sljedeći:

Ključne komponente:

Za pripremu ovog recepta trebat će vam 470-500 grama pšeničnog brašna, 5 grama suhog kvasca, 2 žlice šećera, 2 žlice maka, 1 žličica sode bikarbone, 1 žličica octa, 1 jaje, 25 ml biljno ulje, 0,5 žličice soli, 200 ml toplog mlijeka i 50 grama mekog maslaca.

Koji je način pripreme za to?

Za početak napravite smjesu kvasca tako što ćete u maloj posudi pomiješati suhi kvasac s 50 ml toplog mlijeka. U smjesu dodajte žlicu šećera i ostavite da odstoji otprilike 10 minuta dok ne postane pjenasta. Ovaj ključni korak aktivira kvasac, jamčeći optimalno dizanje vašeg kruha.

Pomiješajte brašno, sol, sodu bikarbonu, mak i preostali šećer u velikoj zdjeli za miješanje, pazeći da su svi suhi sastojci dobro izmiješani i ravnomjerno raspoređeni.

Pomiješajte mokre sastojke tako što ćete umutiti jaje u posebnoj posudi, a zatim dodati ostatak toplog mlijeka, biljno ulje i omekšali maslac. Temeljito izmiješajte smjesu dok se svi sastojci potpuno ne sjedine.

Pomiješajte sve sastojke tako da pjenastu smjesu kvasca ubacite u zdjelu s mokrim sastojcima, a zatim ulijete ovu pomiješanu smjesu u zdjelu sa suhim sastojcima. Miješajte dok se ne formira podatno tijesto. Tijesto bi trebalo biti lagano ljepljivo, ali ipak ostati podložno.

Da biste postigli glatku i elastičnu konzistenciju, prebacite tijesto na površinu lagano posutu brašnom i mijesite ga otprilike 10 minuta. Ako se tijesto čini pretjerano ljepljivim, po potrebi dodajte malu količinu brašna. Ovaj proces miješenja je ključan jer pomaže u razvoju glutena, dajući kruhu željenu strukturu i teksturu.
Da biste započeli prvo dizanje, prebacite tijesto u zdjelu koju ste malo premazali uljem. Pokrijte zdjelu čistom kuhinjskom krpom i ostavite je da odstoji na toplom mjestu otprilike 1 sat ili dok se ne udvostruči u volumenu. Ova topla postavka olakšava proces fermentacije kvasca, što rezultira dizanjem tijesta.

Nakon što je tijesto prošlo proces dizanja, treba ga lagano probušiti kako bi se oslobodio sav zarobljeni zrak. Nakon toga tijesto treba podijeliti na jednake dijelove i oblikovati ih u okrugle oblike. Ove kuglice od tijesta možete pažljivo posložiti u kalupe za pečenje ili posude za pečenje koje ste malo namastili.

Za drugo dizanje jednostavno još jednom pokrijte tijesto i ostavite da se udvostruči, što obično traje oko 30-45 minuta. Ovo dodatno dizanje ključno je za poboljšanje profila okusa i postizanje mekše, laganije teksture tijesta.

Osigurajte pravilno prethodno zagrijavanje pećnice postavljanjem temperature na 180°C (350°F). Ključno je potpuno zagrijati pećnicu kako biste osigurali ravnomjerno pečenje kruha.

Da biste dobili sjajnu koricu, površinu tijesta lagano premažite s malo mlijeka ili vode od jaja. Stavite tijesto u već zagrijanu pećnicu i pecite oko 25-30 minuta dok ne porumeni. Kako biste bili sigurni da je kruh temeljito pečen iznutra, nježno ga tapkajte i osluškujte čvrst zvuk, a ne šuplji.

Poslužite s prilogom nakon što ste kruh malo ohladili i izvadili ga iz kalupa.