.

Nakon ležernog vikenda na bazenu u srpnju, Aleksandar Bećić, novinar i pisac iz Mladenovca, nepuna dva tjedna kasnije nalazi se na liječničkoj njezi na Klinici za infektivne bolesti u Beogradu.

Suprotno prvim pretpostavkama, Aleksandar se nije zarazio od zagađene vode ili neadekvatne higijene na bazenu. Razina čistoće je besprijekorna. Umjesto toga, njegova patnja počela je s nemilosrdnim napadima muha koje grizu u blizini bazena. Nisu to bile bilo kakve mušice, već ozloglašene „Klintonke“.

Na bazenu sam bio potpuno nesvjestan onoga što će se dogoditi. Obavljao sam svoje aktivnosti kao i obično, vratio se kući i provodio vrijeme s drugima. Tek kasnije navečer obuzela me iznenadna, jaka groznica. Nisam mogao a da se ne zapitam je li to nekako povezano s mojim postojećim zdravstvenim problemima. To je označilo početak infekcije koja će uskoro poprimiti zastrašujući preokret.

Nakon što je doživio iznenadni skok krvnog tlaka, odmah je potražio liječničku pomoć, pretpostavljajući da je to jedina tema koja ga brine. Liječnik se pozabavio problemom, riješio ga i dopustio mu da se vrati kući. U ovom trenutku nije bilo naznaka daljnjih komplikacija.

Sutradan primjećuje otok na nozi, točnije od koljena prema dolje. U šaljivoj maniri napominjem da svojom veličinom podsjeća na svinjsku koljenicu. No, ako ostavimo humor po strani, riječ je o neuglednom, upaljenom području koje mu je, kako nam objašnjava, stvaralo značajnu nelagodu.

Pridržavajući se savjeta liječnika, marljivo se namazao s tri različite kreme. Kao rezultat toga, došlo je do primjetnog poboljšanja na otoku, ali…

Do petog dana pojavio se neobičan žulj, a do sljedećeg dana je toliko natekao da nisam mogao a da ne posumnjam na vražju ruku u ovom nestašnom činu. Bez odlaganja sam otišao do hitne pomoći, gdje su medicinski stručnjaci odmah identificirali izvor moje nevolje kao zloglasni ugriz “Klintonke”. Hitno su nam savjetovali da krenemo u Beograd. Prvo smo se zaustavili u ordinaciji vaskularnog kirurga, koji je srećom potvrdio da su mi vene ostale nepromijenjene dok sam patio od teškog “crvenog vjetra”. Nakon toga sam prebačen na Kliniku za infektivne bolesti, gdje se od tada liječim i oporavljam.

Uz to napominje kako Klinika za infektivne bolesti pruža izvrsne uvjete, s dobro održavanim, urednim i klimatiziranim prostorijama te timom predanih liječnika i tehničara. Prema njegovim riječima, u svom poslu daju maksimalnu predanost i strast.

Na pitanje o pravoj dijagnozi odgovara da se doista radi o celulitisu.

Iako nisam stručnjak, da sam sklon panici, bio bih apsolutno prestravljen onim što vidim. Međutim, liječnica, koja ima znanja i iskustva, izuzetno je zadovoljna situacijom. Prema Aleksandrovoj ocjeni, sadašnje stanje jednako je izvanredno kao i kad je sve počelo.

Prema objašnjenju doktorke Biserke Obradović za Telegraf, ovi insekti, poznatiji kao klintonke, obično izlaze iz vode i savetuje se da se suzdržite od bilo kakvih radnji ukoliko vas ujedu.

Namnožavanje komaraca najučinkovitije je, prema riječima liječnika, spriječiti redovito pražnjenje vode u našim dvorištima.

Prema njezinoj izjavi, ugrizi ovih muha ne samo da oslobađaju histamin, slično komarcima, već sadrže i dodatne tvari koje mogu izazvati sistemski odgovor kod osjetljivih osoba.

Prema Obradovićevim riječima, primarni problem kod ugriza je intenzivan svrbež, koji prevazilazi i onaj komarca. Svrbež je toliko jak da odoljeti nagonu za češanjem postaje nemoguće. Posljedično, bakterije, koje su već prisutne na koži, prstima ili noktima, razmnožavaju se u ugriženom području, što dovodi do infekcije i kasnijeg bakterijskog odgovora.

Unatoč tome, ovi insekti predstavljaju minimalne probleme, a samo oni koji su vrlo osjetljivi pogođeni su onima koji se smatraju “najopasnijima”.

Kako bi se osigurala maksimalna zaštita od insekata, posebno u blizini vodenih površina, preporučljivo je nositi odjeću koja pokriva ruke i noge, kao i nanijeti sredstvo protiv insekata. Ako se dogodi da vas ugrize, preporuča se prvo namazati antialergijskom kremom, a zatim antibiotskom kremom. Ako dođe do teže reakcije, neophodno je potražiti liječničku pomoć prema savjetu zdravstvenih radnika.

Često je nazivaju NATO ženom, opšte poznatom kao crna muha.

Prema riječima dr. Aleksandra Rankovića, stručnjaka infektologa, kod nas se može naći jedna vrsta insekata, au pojedinim godinama, doživljavaju značajan porast stanovništva. Ovi se insekti obično nazivaju Clintonka mušicama ili kukcima, što je ime izvedeno iz porasta njihovog broja i učestalosti njihovih ugriza tijekom bombardiranja Srbije 1999. godine.


Prema riječima liječnika, za razliku od komaraca i drugih insekata, ugrizi ovih stvorenja često su bezbolni zbog prisutnosti anestetika u njihovoj slini. Osjećaj svrbeža obično se javlja mnogo kasnije. Liječnik dalje pojašnjava da su najčešća područja ugriza udovi, a samo mjesto ugriza prati bol, crvenilo, oteklina i stvrdnuta tekstura okolne kože.

Prema njegovim zapažanjima, osobe s povećanom osjetljivošću mogu doživjeti pojačane reakcije koje uključuju značajno oticanje, intenzivnu bol, povišenu tjelesnu temperaturu, pa čak i groznicu. Dodatno, alergijski odgovor, koji može dovesti do gušenja, također može biti potaknut jedinstvenim sastavom sline insekta.

Nakon primjene antibiotika

Prema riječima dr. Aleksandra Rankovića, vjeruje se da sam insekt ne prenosi nikakve zaraze. Međutim, najčešće se zbog češanja javljaju komplikacije u vidu infekcija kože i potkožnog tkiva. Mjesto ugriza ovog kukca jako svrbi, što dovodi do stvaranja ranica koje služe kao primarna ulazna točka za bakterijske infekcije. U većini slučajeva kožne promjene nakon ugriza trebale bi prirodno nestati unutar 4-5 dana bez ikakve intervencije. Ipak, preporučljivo je potražiti liječnički pregled za propisivanje terapije. Liječenje se uglavnom usredotočuje na upravljanje simptomima u blažim slučajevima, dok u težim slučajevima mogu biti potrebni antialergijski lijekovi. Pacijentima koji su razvili bakterijsku infekciju obično se propisuju antibiotici.

Na kraju napominje da se ove godine manji broj pacijenata javio na liječenje na Kliniku za infektologiju UKC Niš zbog ujeda insekata u odnosu na prethodne godine.