Evo potrebnih sastojaka za recept za kolačić s umakom od malina:
- 1,5 litara mlijeka,
- 1 šalica šećera,
- 3 žlice brašna,
- 1 žlica kukuruznog škroba,
- 1 žumanjak,
- 1 vrećica vanilije,
- 1 žlica maslaca
- i 1 pakiranje od burčak keksa.
Preljev:
- 1 šalica malina,
- 1 žličica šećera,
- ½ šalice vode
- i 1 žlica škroba.
Za pripremu biskvita s džemom od malina u odgovarajućoj posudi pomiješajte mlijeko, šećer, brašno, škrob, žumanjak i ekstrakt vanilije. Zagrijte smjesu dok ne zavrije, kuhajte dok se ne zgusne.
Stavite zdrobljene kolačiće u čaše. Zatim odozgo preliti pudingom koji smo napravili.
Za umak pomiješajte maline, šećer, vodu i škrob u odgovarajućoj posudi i zagrijavajte dok ne provrije i ne zgusne se. Kada je spreman, prelijte umak preko pudinga.
Slobodno ga ukrasite i prezentirajte kako god želite. Puno sreće svima koji to pokušaju.
BONUS ČLANAK:
Evo količine vode koju sigurno možete konzumirati dnevno bez opasnosti od oštećenja mozga: Ova brojka je precizan izračun.
Održavanje odgovarajuće hidracije ključno je za cjelokupno zdravlje i razne tjelesne funkcije, uključujući pomoć probavi, kontrolu tjelesne temperature i olakšavanje dostave hranjivih tvari. No, prekomjerna konzumacija vode može rezultirati prekomjernom hidracijom, stanjem koje nastaje kada unesemo previše vode.
Savjetuje se piti oko osam čaša vode dnevno kao osnovna smjernica; međutim, to može varirati ovisno o čimbenicima kao što su vaša okolina, razina tjelesne aktivnosti i zdravstveni problemi kao što su trudnoća ili dojenje.
Pretjerana konzumacija vode može dovesti do intoksikacije i utjecati na rad mozga. To se događa kada preopterećenje stanica vodom dovodi do oticanja stanica. Mozak doživljava stres zbog tog oticanja, što rezultira zbunjenošću, pospanošću i glavoboljama, što može izazvati hipertenziju (visoki krvni tlak) i bradikardiju (nizak broj otkucaja srca). Obilje vode u tijelu, praćeno padom razine, uzrokuje oticanje stanica, povećavajući rizik od ozbiljnih stanja poput epilepsije, kome, pa čak i smrti, navodi Mirror.
Pokazatelji prekomjerne vlažnosti uključuju praćenje nijanse urina. Nijansa može varirati od svijetlo žute do smeđe, što odražava razinu hidratacije tijela. Ako je vaš urin proziran, to sugerira da ste u kratkom vremenskom roku popili prekomjernu količinu vode. Dodatno, povećana učestalost mokrenja služi kao još jedan znak, s tipičnim rasponom od šest do osam puta dnevno.
Za osobe koje često konzumiraju kofein ili alkohol tipično je da posjete kupaonicu 10 puta dnevno. Kada tijelo ima više vode nego što je bubrezi u stanju eliminirati, taj višak može dovesti do trovanja vodom. Ovo stanje može dovesti do opasnih neravnoteža u elektrolitima i može se akumulirati u tijelu, što rezultira simptomima poput mučnine, povraćanja i proljeva.
Višak vode u tijelu, znak dehidracije ili prekomjerne hidracije, rezultira smanjenom razinom soli i oticanjem stanica. Kako se te stanice šire, mozak vrši pritisak na lubanju, što u konačnici može dovesti do jakih glavobolja, oštećenja mozga i problema s disanjem. Otok i promjena boje također se mogu pojaviti na usnama, rukama i stopalima, što rezultira promjenama u izgledu kože. Konzumacija prekomjerne količine vode remeti tjelesnu ravnotežu, smanjuje “razinu elektrolita” i dovodi do grčeva u mišićima i grčeva. Bubrezi moraju raditi prekovremeno kako bi eliminirali višak vode. Ako ne možete ustati iz kreveta nakon što ste popili previše vode, to znači da su vaši bubrezi pod značajnim opterećenjem.
Koliko vode mi je potrebno za unos? Nekoliko čimbenika utječe na količinu vode koju vaše tijelo treba, uključujući fizičku aktivnost, klimu, tjelesnu težinu i spol. Žene u dobi od 19 do 30 godina trebale bi ciljati na otprilike 2,7 litara vode dnevno, dok bi muškarci trebali ciljati na oko 3,7 litara. Oslanjanje samo na žeđ kao pokazatelj možda neće biti dovoljno za sportaše, starije odrasle osobe i trudnice.