Sastojci:
- Pet stotina grama bijele čokolade,
- sedamdeset pet grama suhih brusnica – bilo s okusom maline ili običnih –
- i sto grama nasjeckanih neslanih pistacija.
Priprema:
Koristite paru da otopite čokoladu. Nasjeckajte brusnice i pistacije na manje komadiće, jednu trećinu ostavite za kasniju upotrebu.
Dvije trećine pistacija i brusnica umiješajte u otopljenu čokoladu, pazeći da se svi sastojci dobro sjedine.
Cijelu smjesu prebacite u kalup veličine 17cm x 27cm koji ste obložili papirom za pečenje, a po površini ravnomjerno rasporedite preostale nasjeckane pistacije i brusnice. Ostavite da odstoji u hladnjaku nekoliko sati, najbolje preko noći.
Ostavite ga na sobnoj temperaturi trideset minuta prije rezanja na željene kocke; ako to ne učinite, može doći do pucanja, što otežava postizanje ujednačenih dijelova. Može se poslužiti uz kavu ili zamotati kao promišljeni poklon prijateljima.
Ako posjedujete kalupe posebno namijenjene za praline, pomiješajte otopljenu čokoladu s nasjeckanim brusnicama i pistacijama pa smjesu ulijte u kalupe. Ostavite ih nekoliko sati u hladnjaku dok se ne stvrdnu, nakon čega ih lagano izvadite iz kalupa i poslužite. Također, kod korištenja kalupa za praline poželjno je smanjiti količinu sastojaka; cca 150 g čokolade, uz pola količine brusnica i pistacija, bit će dovoljno jer bi od 500 g čokolade ispalo previše pralina.
Možete uključiti bilo koji izbor suhog ili koštunjavog voća po vlastitom izboru, poput oraha, lješnjaka, badema ili pekan oraha. Osim toga, svoju kreaciju možete poboljšati raznim ekstraktima ulja koja daju okuse poput naranče, limuna ili lavande. Dopustite svojoj kreativnosti da procvjeta.
Prijatno!!!!
Porcija
Osim toga, od ove smjese mogu se napraviti mali konfeti tako da se malo ohladi, a zatim se žlicom prebaci na papir za pečenje. Nakon što se dodatno ohladi, može se staviti u papirnate košarice.
BONUS ČLANAK:
Tehnike uklanjanja ogrebotina sa staklene površine peći.
U sljedećim odjeljcima opisat ćemo postupak uklanjanja ogrebotina s ulaštenih površina peći i ponovnog vraćanja sjaja.
Ove su površine osjetljive i sklone grebanju, što može predstavljati izazov za održavanje i čistoću.
Da biste obavili ovaj zadatak, potrebno je pri ruci imati i pastu za zube i sodu bikarbonu. Započnite miješanjem nekoliko žlica sode bikarbone s vodom kako biste dobili gustu pastu. Nakon što je smjesa pripremljena, nanesite je na izgrebanu površinu i nježno utrljajte krpom.
Ako je ogrebotina i dalje vidljiva, može se upotrijebiti dodatni nanos sode bikarbone. Osim toga, za zahvaćena područja treba koristiti skromnu količinu čiste bijele paste za zube, uz nježno trljanje pomoću krpe. Ključno je osigurati da pasta koja se koristi ne sadrži gel jer proizvodi na bazi gela neće dati željeni rezultat. Slijedeći ove jednostavne metode, svojoj peći možete vratiti prijašnji izgled!
Održavanje štednjaka s glatkom površinom može predstavljati izazove; ipak, primjena prikladnih tehnika olakšava uklanjanje ogrebotina bez napora. Prilikom stvaranja smjese sa sodom bikarbonom, ključno je postići dovoljno gustu konzistenciju da dobro prianja na površinu. Ključni pristup je uključiti se u nježno trljanje, jer pretjerani pritisak može pogoršati postojeća oštećenja na površini.
Pasta za zube, u kombinaciji sa sodom bikarbonom, može djelovati kao korisno dodatno sredstvo za uklanjanje manjih ogrebotina. Ključno je provjeriti jesu li svi korišteni alati i materijali čisti kako bi se izbjeglo potencijalno stvaranje dodatnih ogrebotina tijekom nanošenja paste.
Nakon završetka postupka ribanja, neophodno je ispiranje površine toplom vodom kako bi se uklonile sve zaostale tvari. Za postizanje poliranog izgleda, preporučljivo je osušiti površinu mekom krpom. Ove metode ne samo da pomažu u uklanjanju ogrebotina, već i podižu sjaj peći i ukupnu vizualnu privlačnost.
Nadalje, mogućnost buduće štete može se smanjiti redovitim čišćenjem i pravilnom uporabom kuhinjskog pribora.
Na kraju, provedba zaštitnih mjera za staklene površine može biti korisna u očuvanju njihove vizualne privlačnosti tijekom duljeg razdoblja.
Jednostavnost i ekonomičnost ovih tehnika čini ih prikladnima za redovitu uporabu. Uz malo napora, štednjak se može pomladiti kako bi izgledao kao da je nov, čime se povećava ukupna vizualna privlačnost kuhinje.
Bitno je shvatiti da je redovito održavanje ključno kako bi se izbjegle značajne štete u budućnosti.