SASTOJCI:
Za ovaj recept potrebno vam je 500 grama pilećeg filea, 700-800 grama krompira, suvi začini, so, biber, 2 jaja, 200 mililitara kiselog vrhnja, 50 mililitara ulja i 20 grama putera.
PRIPREMA:
Započnite s guljenjem krumpira, pazite da bude temeljito opran prije nego što ga nastavite s rezanjem na tanke komade od pola centimetra. Nakon što ste ga narezali, obilno začinite solju i nastavite s posipanjem mješavine suhih začina po krumpiru.
Pileći file narežite na komade poput odreska i obilato začinite mješavinom suhih začina, prstohvatom soli i malo papra. Posudu za pećnicu ili alternativnu posudu za pečenje premažite slojem maslaca.
Ravnomjerno rasporedite začinjene krumpire po dnu i pazite da budu premazani. Stavite pileće šnicele na krumpire, a zatim pokrijte posudu aluminijskom folijom ili poklopcem koji dobro pristaje.
Posudu stavite u prethodno zagrijanu pećnicu na 200 stupnjeva C i pecite oko 30 minuta. Kada istekne vrijeme pečenja, izvadite posudu iz pećnice i pažljivo je otkrijte tako da uklonite foliju ili poklopac.
Umutite jaja i vrhnje, pa smjesu pažljivo prebacite u zdjelu. Vratite zdjelu u pećnicu.
Da biste postigli divnu zlatno-smeđu nijansu, nastavite peći jelo na 180 stupnjeva C dodatnih 15 minuta, nepoklopljeno i bez upotrebe poklopca ili folije. Kada je ovaj korak završen, jelo je pripremljeno i može se poslužiti. Za zadovoljavajući ručak, uparite ga s dodatkom juhe i salate.
Bonus članak
Redovito čišćenje radijatora je neophodno zbog brzog nakupljanja prašine u uskim međuprostorima između njih.
Svaki put kad se radijatori zagriju, prašina u prostoriji se prenosi u zrak i tako zagađuje zrak. To ne samo da dovodi do nepovoljnog unutarnjeg okruženja, već može imati i implikacije na zdravlje.
Nadalje, kada rebra radijatora nakupe sloj prašine, njihova sposobnost generiranja topline uz optimalnu učinkovitost je smanjena.
Koji je značaj redovitog održavanja i čišćenja radijatora?
Kako bi se maksimizirala učinkovitost radijatora u zagrijavanju prostorije, bitno je održavati redoviti raspored čišćenja i grijača i radijatora. Čak i mala nakupina prašine može imati značajan utjecaj na toplinsku snagu, smanjujući je za čak 25 do 30 posto. Posljedice zanemarivanja ovog zadatka mogu postati vidljive prilikom pregleda računa za grijanje.
Čišćenje radijatora nije samo stvar uštede novca; također ima značajne zdravstvene implikacije. Kada je radijator prljav, njegovo zagrijavanje uzrokuje raspršivanje prašine po prostoriji dok se diže s toplim zrakom. Ovo stvara nepovoljno okruženje za osobe s alergijama na kućnu prašinu. Međutim, čak i oni koji nisu alergični mogu iskusiti negativne učinke na grlo i nosne prolaze zbog prisutnosti prašine. To stvara idealno okruženje za širenje virusa prehlade i gripe. Avaz ističe važnost redovnog čišćenja radijatora kako bi se ovi rizici umanjili.
Tijekom cijele godine moguće je održavati čistoću vanjskog dijela radijatora. No, za opsežnije čišćenje interijera preporučljivo je to učiniti prije ili nakon sezone grijanja. Tijekom vremena dolazi do značajnog nakupljanja prašine, osobito unutar šuplje strukture radijatora, učinkovito ga pretvarajući u skladište prašine. Obično je zadovoljavajuće provoditi temeljito čišćenje sustava grijanja, iznutra i izvana, na godišnjoj ili dvogodišnjoj osnovi.
Nekomplicirana metoda
U ovom TikTok videu otkrit ćete jednostavnu metodu za učinkovito čišćenje unutrašnjosti radijatora. Tipično, panelni radijatori opremljeni su labavo pričvršćenom rešetkom na površini, koja može zahtijevati odvrtanje sa stražnje ili bočne strane.