Praksa podešavanja sata predmet je godišnjih rasprava, koja potiču pitanja u vezi s njegovom nužnošću, svrhom i, što je najvažnije, vremenom vraćanja sata na standardno vrijeme.
I 2025. godina će to slijediti jer ćemo ponovno usmjeravati satove i u proljeće i u jesen. Unatoč značajnim raspravama prethodnih godina o mogućem prestanku ovih promjena sata, postojeći raspored i dalje zahtijeva dva podešavanja svake godine.
Iako se može činiti trivijalnim, podešavanje sata ima značajne posljedice, utječe na naše zdravlje i dobrobit, utječe na obrasce prometa, pa čak i na poslovanje.
U koje vrijeme će se sat pomaknuti 2025. godine?
2025. pomaknut ćemo sat za dva sata unaprijed, u skladu s utvrđenim protokolom.
Ljetno računanje vremena: U nedjelju, 30. ožujka 2025., u 2:00 ujutro, satovi će se pomaknuti za jedan sat unaprijed, prijeći na 3:00 ujutro. Kao rezultat toga, doći će do smanjenja spavanja za jedan sat; međutim, ova prilagodba će dovesti do dužih večeri.
Ljetno računanje vremena: U 3:00 ujutro u nedjelju, 26. listopada 2025., naši će se satovi pomaknuti za jedan sat unatrag i pokazati 2:00 ujutro. Ova promjena će nam omogućiti dodatni sat sna; međutim, to će rezultirati i kraćim dnevnim satima.
Koji je razlog stalnog pomicanja sata dvaput svake godine?
Praksa podešavanja sata proizlazi iz namjere da se optimalno iskoristi dnevna svjetlost, posebice tijekom ljetne sezone. Iako je cilj bio smanjiti potrošnju energije, suvremene studije pokazuju da su te uštede zanemarive. Unatoč tome, podešavanje sata ostaje uobičajena praksa u većini zemalja Europske unije.
Europska unija je 2018. iznijela prijedlog za ukidanje sezonskog pomicanja sata; međutim, države članice nisu mogle postići konsenzus o standardiziranom vremenu. Posljedično, sat će se nastaviti podešavati najmanje do 2026. godine.
Podesavaju li svi narodi svoje satove?
Dok više od 70 zemalja diljem svijeta nastavlja prilagođavati svoje satove, nekoliko ih je u potpunosti eliminiralo ovu praksu. Te zemlje uključuju:
Rusija, Turska i Bjelorusija odlučile su usvojiti trajno ljetno računanje vremena, dok Island ne zahtijeva podešavanje sata zbog svog geografskog položaja.
Unutar Europske unije većina zemalja članica nastavlja s praksom sezonskog podešavanja kazaljki na satu, a toga propisa poštuje i Bosna i Hercegovina.
Na koji način podešavanje sata utječe na naše fiziološko blagostanje?
Promjena sata može nepovoljno utjecati na vaše zdravlje i opću dobrobit remećenjem vašeg prirodnog biološkog ritma. Stručnjaci upozoravaju da takve promjene mogu dovesti do umora, smanjene koncentracije i poremećaja sna.
Kako bismo olakšali proces navigacije promjenama, predlažemo:
Promijenite svoj raspored spavanja nekoliko dana prije namjeravane promjene. Suzdržite se od konzumiranja kofeina i teških obroka u satima prije spavanja.
Iskoristite prirodno dnevno svjetlo kako biste poboljšali sinkronizaciju svog cirkadijalnog ritma.
Hoće li se u skoroj budućnosti prekinuti s namještanjem sata?
Unatoč želji mnogih da se ta praksa prekine, kazaljke na satu unutar Europske unije ustrajat će u prilagodbama sata svake dvije godine, barem zasad. Sadašnji raspored ostat će na snazi sve dok države članice ne postignu jedinstvenu odluku.
Sada ste obaviješteni o predstojećem pomicanju sata 2025. godine i razlozima njegovog nastavka. Unatoč skepticizmu koji okružuje relevantnost ove prakse, ona će se održati. Svakako zabilježite 30. ožujka i 26. listopada u svom kalendaru i pripremite se za nadolazeće promjene!