Potrebni sastojci su:
  • 600 grama telećih odrezaka,
  • 6 glavica luka,
  • 3 češnja češnjaka,
  • 2 kašike brašna,
  • sol i biber po ukusu.

Priprema:

Odreske omekšati, posoliti i posuti brašnom. Zagrijte ulje u tavi, pa popržite šnicele sa svake strane prije nego što ih prebacite na tanjur. Na istom ulju treba napola popržiti nasjeckani luk uz rebra. Zatim umiješajte brašno i sitno nasjeckani češnjak pa dodajte vodu i ostavite da se još kratko prokuha. Zatim dodajte sol ili sušeno začinsko bilje, stavite šnicele natrag u umak i ostavite ih da krčkaju na laganoj vatri dok ne omekšaju.

AJVAR! RECEPT IZ STAROG MAKEDONSKOG OBIČAJA! A JA STVARNO NE JEDEM BOLJE!

SASTOJCI:

  • 5 kilograma crvene paprike,
  • 2 kilograma patlidžana i
  • 1 glavica češnjaka.
  • 0,75 l ulja,
  • 4 kriške ljutih feferona,

sol i papar.

PRIPREMA:
1.
Paprike dobro operite i potpuno osušite, što je bitno, pa ih ispecite sa svih strana u pećnici zagrijanoj na 220C. Korištenje značajke kruženja vrućeg zraka, ako je dostupna, ubrzat će proces i olakšati kasnije guljenje paprika. Paprike su gotove kada na pojedinim mjestima počnu tamniti i kožica se povlači.
2.
Nakon pečenja paprike je poželjno staviti u najlonsku vrećicu i ostaviti da se kuhaju na pari 15 do 20 minuta jer će se tako lakše guliti.
3.
Uklonite sjemenke iz paprike nakon što ste je ogulili, a zatim je ostavite sa strane da se ocijedi.
4.
Ispecite cijele patlidžane u pećnici i ostavite ih da se malo ohlade prije guljenja. Zatim izmiksajte ocijeđene paprike, patlidžane, češnjak i feferone.
6.

U odgovarajuću šerpu sjediniti dvije trećine ulja sa samljevenom smjesom, popapriti i posoliti po ukusu.
7.
Kuhajte na laganoj vatri oko 2 sata uz stalno miješanje.
8.
Otprilike na pola procesa pečenja dodajte preostalo ulje i po potrebi začinite solju i paprom.
9.
Ajvar se smatra gotovim kada se smjesa zgusne, što znači da je tekućina isparila, au miješanju ostaje čvrst i uočljiv trag.
10.
Boce prije upotrebe očistite, dobro osušite, a zatim sterilizirajte u pećnici na 100°C 30 minuta.
11.
Dok punite staklenku, umetnite nož, vilicu ili sličan predmet kako ne bi puknuli, a zatim ulijte vruću smjesu, pazeći da zrak ne ostane zarobljen unutra.
12.
Staklenke ponovno stavite u pećnicu na 20 minuta kako bi gornji sloj bio zlatno-smeđi, pazeći da ajvar ne počne kuhati u staklenkama.
13.
Izvadite sav sadržaj, zagrijte ulje u loncu i žlicom ulijte u staklenke, pazeći da prekrije površinu kako zrak kasnije ne bi ulazio u smjesu.
14.
Sve posude dobro zatvorite metalnim poklopcima i stavite ih u pećnicu prethodno zagrijanu na 150°C, ali isključenu, te ih ostavite da se lagano ohlade preko noći.
15.
Ako se odlučite za celofan (što ne savjetujem), slobodno izostavite ovaj posljednji korak.

Posluživaje:


Povremeno ističem korake u receptu koji kasnije mogu pojednostaviti guljenje paprike, jer smatram da je to najzamorniji i najneugodniji dio procesa (naravno, uz dva sata provedena uz lopaticu, miješajući smjesa koja prska posvuda nakon što se slegne). Osim toga, vrijedi napomenuti da se primarna toplina feferona nalazi u gornjem dijelu i sjemenkama, pa hoćete li ukloniti sjemenke ili ne ovisi o željenoj razini ljutine ajvara. Inače, čak i četiri cijele feferone su podnošljive za moju partnericu koja inače nije ljubitelj začinjene hrane.