Ružmarin, znanstveno poznat kao Rosmarinus officinalis, višegodišnja je vrsta autohtona u mediteranskom području, osobito u zemljama poput Španjolske, Italije, Francuske, Grčke i Egipta; međutim, od tada se proširio diljem svijeta.
Široka mu je popularnost počela u 8. stoljeću kada su ga Rimljani donijeli u južnu Englesku. Ova mirisna samonikla biljka uspijeva u okolišima koje karakteriziraju kamenite vapnenačke padine uz more.
Prepoznatljiv po svojim izrazito plavo-ljubičastim cvjetovima i lišću koje podsjeća na borove iglice, grm ružmarina može doseći visinu od čak šest metara. Široko rasprostranjena privlačnost ove biljke proizlazi iz njezine mirisne arome i eteričnog ulja dobivenog iz nje. U tekstu koji slijedi razjasnit ćemo različite medicinske primjene ružmarina u liječenju niza bolesti i zdravstvenih problema.
Izvanredna ljekovita svojstva ružmarina su vrijedna spomena. Ova biljka, porijeklom iz mediteranske regije, stoljećima je služila kao kulinarski začin, posebno u talijanskoj kuhinji. Osim što poboljšava okus raznih jela, ružmarin, kada se proguta, potiče povećanje metaboličke aktivnosti i pomaže u čišćenju probavnog sustava.
U tradicionalnoj medicini ružmarin se savjetuje osobama koje imaju problema s žuči, kao i onima koji se često susreću s nadimanjem.
Poboljšava kognitivno prisjećanje.
Poboljšanje moždanih funkcija bilo je izrazito uspješno. Konkretno, čaj od ružmarina korišten je u tradicionalnoj medicini Grka i Arapa u svrhu poboljšanja pamćenja, što se koristi i danas.
Nadalje, nedavne medicinske studije pokazuju da unos 750 mg sušenog ružmarina u kombinaciji sa sokom od rajčice može poboljšati pamćenje kod zdravih odraslih osoba i služiti kao preventivna mjera protiv demencije, moždanog udara i Alzheimerove bolesti kod starijih osoba.
Služi kao izuzetno sredstvo u borbi protiv stresa.
U borbi protiv stresa česta je uporaba sintetskih droga; međutim, ti su lijekovi obično skupi i često daju samo kratko trajanje učinka. Kako bi se zaobišlo oslanjanje na takve lijekove, preporučuje se uključiti ružmarin u svoju dnevnu rutinu konzumiranjem šalice čaja od ove biljke, bilo ujutro ili navečer. Iako smo već istaknuli prednosti eteričnog ulja ružmarina, želimo ponuditi dodatnu sugestiju: kombinirajući ga s uljem lavande i malom količinom morske soli, može se stvoriti ugodan osvježivač prostora koji potiče opuštanje i pomaže u ublažavanju stresa. i napetost kroz njegov divan miris.
Pospješuje protok krvi u donjim ekstremitetima.
Za osobe koje imaju problema s niskim krvnim tlakom i cirkulacijom, ružmarin može poslužiti kao prirodni lijek za probleme povezane sa srcem. Konzumacija jedne šalice čaja dobivenog od ove biljke dnevno može dovesti do primjetnog poboljšanja zdravlja unutar samo 20 dana. Osim toga, važno je napomenuti da ružmarin učinkovito rješava problem anemije, posebno kod djece, što može dodatno potaknuti njegovu upotrebu kao lijeka.
U području upalnih stanja, ružmarin služi kao ljekovito sredstvo koje može riješiti probleme povezane s gihtom. Osim toga, pokazao se učinkovitim u borbi protiv astme, artritisa i raznih vrsta ekcema, što se pripisuje njegovim ljekovitim i korisnim svojstvima koja proizlaze iz sadržaja kiseline. Nadalje, ružmarin se smatra preventivom protiv razvoja melanoma na koži te pokazuje antioksidativno djelovanje koje pridonosi prevenciji raka.
Iznimno rješenje za suzbijanje ispadanja kose, ova biljka bogata je eteričnim uljima, što ju čini pogodnom za upotrebu u aromaterapiji i formuliranju raznih losiona u kozmetičkom sektoru. Prvenstveno se ugrađuje u proizvode namijenjene njezi kože lica, osim onih namijenjenih njezi kose. Shodno tome, ružmarin služi kao učinkovit lijek za kosu, dajući izvanredne rezultate u borbi protiv alopecije.
Primjena mješavine ulja dobivenih iz ove biljke, u kombinaciji s lavandom, majčinom dušicom i cedrovinom izravno na vlasište, smiruje upalna stanja i iritacije te potiče ubrzani rast kose.
Kao što je prethodno navedeno, ružmarin se može učinkovito koristiti kao lijek za njegu kose; evo metode za to:
Za pripremu infuza potrebno je odmjeriti po dvije pune žlice čaja od ružmarina i kadulje, koje zatim pomiješati s jednom litrom kipuće vode. Nakon što pokrijete zdjelu, ostavite smjesu da se strmi dva sata. Nakon toga, procijedite infuziju u posebnu posudu i dodajte jednu litru jabučnog octa. Na kraju cijelu smjesu prebacite u čistu staklenu bocu.
Tinkturu ružmarina nanosite laganim masiranjem na označena područja u trajanju od 10 minuta svaki dan. Nakon ovog tretmana, ostavite kosu da se osuši i dopustite vlasištu da u potpunosti upije otopinu.
Preporuča se da osobe koje pate od peruti i seboreje razmotre korištenje ružmarina kao terapeutskog lijeka za gubitak kose.
Stvaranje vlastitog eteričnog ulja kod kuće je naporan pothvat. Možda ste već otkrili brojne ljekovite primjene ružmarina, a mi ćemo vam predstaviti još jedan jednostavan recept. Za proizvodnju eteričnog ulja ružmarina bitno je tijekom kolovoza, u razdoblju cvatnje ove biljke, nabrati svježe listove i vrhove grančica i ostaviti da se dobro osuše.
Započnite odabirom čiste staklene posude i stavite jednu ili dvije osušene grančice s lišćem unutra. Zatim grančice u potpunosti prelijte maslinovim uljem. Preporučljivo je staklenku držati na tamnom mjestu dva tjedna. Nakon tog razdoblja, procijedite ulje ružmarina u posebnu staklenku, kada će ono biti pripremljeno za upotrebu.
Ovo ulje se također može koristiti kao tretman za akne.
U starom Rimu ova je biljka služila kao sastavni dio svakodnevne kozmetike. Slično tome, u suvremeno doba ulje ružmarina i dalje ima vrlo povoljan utjecaj na kožu lica eliminirajući razne bakterije, uklanjajući mrtve stanice i dajući joj mekoću i elastičnost. Značajno je da sve te učinke postiže brzo, bez izazivanja isušivanja kože lica.
Zbog svojih umirujućih svojstava, važno je napomenuti da ružmarin pokazuje izuzetnu učinkovitost u liječenju akni.
Za rješavanje akni i prištića potrebno je pripremiti čaj od ove biljke i u naparak uroniti gazu. Namočenu gazu stavite na zahvaćena područja tri puta dnevno. U početku ćete primijetiti smanjenje upale, zatim smanjenje crvenila, koje će postupno nestati.
Upute za pripremu čaja od ružmarina: Ako želite napraviti ugodan, zdrav i okrepljujući napitak, čaj od ružmarina je izvrsna opcija.
Za pripremu čaja od ružmarina potrebno je 1 do 2 žličice biljke pomiješati s 2 decilitra hladne vode i staviti da zavrije. Nakon toga pokrijte lonac i ostavite da se kuha otprilike trideset minuta. Ovisno o vašim potrebama i željenim rezultatima, ovaj čaj možete piti 2 do 3 puta dnevno.
Pripremite vino od ružmarina kao lijek za reumu.
Učinkovit prirodni lijek za ublažavanje reumatskih tegoba možete pripremiti tako da dvije pune žlice listova ružmarina potopite u 1 litru bijelog vina. Ovu mješavinu treba pustiti da se namače 6 dana, nakon čega se mora procijediti kroz gazu ili fino cjedilo.
Preporučena količina za unos je jedna čaša ujutro prije konzumiranja bilo koje hrane. Vino od ružmarina vrijedan je i moćan lijek za reumu, jer pozitivno utječe na rad srca, pospješuje rad srca, potiče izbacivanje viška tekućine iz organizma mokrenjem, a osim toga potiče i regulira cirkulaciju.
Postoje li štetni učinci ili neželjene posljedice? Kada se koristi na odgovarajući način, ružmarin se smatra sigurnim u svim svojim oblicima, a trenutna znanstvena saznanja pokazuju da ne predstavlja opasnost za opću populaciju.
Ipak, važno je napomenuti da oralno uzimanje ulja ružmarina koje nije dovoljno razrijeđeno može dovesti do štetnih učinaka kao što su povraćanje, krvarenje iz maternice, iritacija bubrega, povećana osjetljivost na sunčevu svjetlost, crvenilo kože i alergijske reakcije; stoga treba biti krajnje oprezan.
Ružmarin se koristi kao lijek za reumu.
Važno je da trudnice i dojilje budu oprezne jer ružmarin može potaknuti menstruaciju, što može utjecati na fetus i dovesti do pobačaja. Savjetuje se savjetovanje sa zdravstvenim radnikom prije korištenja ove biljke.
Zbog prisutnosti kemikalije salicipat, koja podsjeća na aspirin, osobama alergičnim na aspirin ne savjetuje se uporaba ružmarina. Nadalje, nije preporučljivo koristiti proizvode dobivene od ove biljke prije spavanja, jer mogu smanjiti potrebu za snom.
Gdje se može nabaviti i koliki je trošak?
Ako ne uzgajate ružmarin u svom domu, nabavite biljku iz obližnjeg rasadnika. Cijena je relativno skromna, sadnice obično koštaju samo 50 dinara, obično u saksiji. Ova biljka je dostupna za kupnju tijekom proljetne sezone, koja se poklapa s njezinim razdobljem cvatnje.
Za one koji su zainteresirani za kupnju čaja od ružmarina, preporuča se da ga kupuju u trgovinama zdrave hrane, a ne u supermarketima u filteru. torbe. Uz to, može se nabaviti i preko interneta, a cena za 80 grama je oko 250 dinara.
Ružmarin se kao ljekovita biljka u tradicionalnoj narodnoj medicini koristi od davnina, a sve više zauzima mjesto u suvremenoj fitoterapiji.