Uzgoj biljaka u vodi, eliminirajući potrebu za zemljom, predstavlja praktičan i uredan pristup unošenju zelenila u životni prostor.
Ova tehnika, koja se naziva hidroponika ili vodena kultura, omogućuje biljkama da cvjetaju, pa čak i proizvedu izvanredno cvjetanje. Ispod je sedam vrsta biljaka koje uspijevaju u vodi, nudeći zadivljujući prikaz bez komplikacija povezanih s tlom.
Mirovni ljiljan (Spathiphyllum) Razlozi njegove privlačnosti: Poznati po svojim gracioznim bijelim cvjetovima i sjajnom zelenom lišću, mirni ljiljani stekli su popularnost. Osim toga, poznati su po svojoj sposobnosti pročišćavanja zraka.
Kako biste uzgojili biljku, stavite korijen u posudu napunjenu vodom, pazeći da kruna ostane iznad vodene linije kako biste izbjegli propadanje. Osvježite vodu svaka dva tjedna i držite biljku u području s neizravnom sunčevom svjetlošću.
Sretni bambus (Dracaena sanderiana) cijenjen je zbog svoje poznate sposobnosti privlačenja sreće i prosperiteta. Njegov karakterističan izgled karakteriziraju visoke, vitke stabljike upotpunjene živopisnim zelenim lišćem.
Za uzgoj bambusa stavite stabljike u staklenu vazu napunjenu dovoljnom količinom vode da potopite korijenje. Ubacite kamenčiće kako biste osigurali stabilnost stabljika i zamijenite vodu svaka dva tjedna.
3. Filodendron
Zasluge filodendrona leže u njihovoj svestranosti i otpornosti, koje karakterizira lišće u obliku srca, koje učinkovito uspijeva u vodenom okruženju.
Kako biste pospješili rast, odrežite čvrstu stabljiku koja sadrži najmanje dva čvora i stavite je u posudu napunjenu vodom. Provjerite jesu li čvorovi potpuno potopljeni i zamijenite vodu jednom tjedno.
Biljka pauk (Chlorophytum comosum) Razlozi njezine privlačnosti: Biljka pauk jednostavna je za uzgoj i ima živopisno šareno lišće. Osim toga, daje male bijele cvjetove.
Kako biste pospješili rast, uronite korijen ili sadnicu u posudu napunjenu vodom, pazeći da je korijenje potpuno uronjeno. Zamijenite vodu jednom tjedno i postavite biljku na mjesto s jakim, neizravnim svjetlom.
5. Begonija
Izuzetna privlačnost begonija leži u njihovom upečatljivom cvatu i živopisnom lišću, što ih čini izvrsnim uljepšavanjem svakog vodenog vrta.
Za uzgoj begonija stavite reznice u posudu napunjenu vodom, pazeći da čvorovi ostanu potopljeni. Važno je često mijenjati vodu i držati posudu u dobro osvijetljenom, toplom okruženju.
Orhideje (Phalaenopsis)
Razlozi za njihovu privlačnost: Ove egzotične biljke poznate su po svojim nevjerojatnim cvjetovima i imaju sposobnost cvjetanja u vodenoj kulturi.
Smjernice za uzgoj:
Postavite korijenje orhideje u prozirnu posudu napunjenu vodom, pazeći da baza biljke ostane uzdignuta iznad razine vode. Zamijenite vodu svaki tjedan i stavite biljku na mjesto koje ima dovoljno svjetla, a izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost.
7. Eichhornia crassipes (vodeni zumbul)
Razlozi njihove privlačnosti: vodeni zumbuli su vodene biljke koje karakteriziraju upečatljivi cvjetovi lavande. Služe kao izvrstan dodatak jezercima ili vodenim vrtovima.
Za uzgoj vodenog zumbula stavite biljku u zdjelu napunjenu vodom i pustite je da pluta. Bitno je redovito mijenjati vodu i osigurati biljci dovoljno sunčeve svjetlosti.
Smjernice za uzgoj biljaka u vodi
Koristite čistu vodu: Poželjno je koristiti destiliranu ili kišnicu jer voda iz slavine može sadržavati kemikalije koje mogu biti štetne za zdravlje biljaka.
Česte izmjene vode: preporučljivo je mijenjati vodu svakih jedan do dva tjedna kako bi se izbjegla stagnacija i osigurala opskrba svježim hranjivim tvarima.
Adekvatno osvjetljenje: pobrinite se da biljke dobiju dovoljno svjetla dok se klonite izravne sunčeve svjetlosti, jer to može dovesti do razmnožavanja algi. Nadzor nad rastom: Po potrebi orežite korijenje i stabljike kako biste pospješili snažan rast i spriječili prenatrpanost.
Odabir odgovarajućih biljaka i pridržavanje ovih jednostavnih smjernica za njegu omogućit će vam da uspostavite zadivljujući i cvjetajući vodeni vrt. Ove biljke ne samo da povećavaju vizualnu privlačnost, već i uvode prednosti prirode u vaš dom, a sve to bez potrebe za zemljom.