Iako je mnogim ljudima teško smanjiti unos šećera, neki domaćici inzistiraju na tome da se pravi šerbet pravi od jednake mješavine šećera i vode.

Brojne domaćice poznaju sličan recept, iako poznat pod različitim imenima. Ono što ih spaja je to što svi rezultiraju ukusnim jelom koje se lako priprema, a sastojci su obično lako dostupni.

Sastojci:

  • 600 mililitara vode
    1 čaša (200 ml) šećera
  • i 3 do 4 kriške limuna (po želji i više).

Za tijesto umiješajte:

  • 5 jaja,
  • 1 čašu šećera,
  • 1 čašu mlijeka,
  • pola čaše ulja,
  • 2 čaše mljevenih oraha,
  • 1 čašu pšeničnog griza,
  • 2 čaše brašna
  • i 1 žličicu praška za pecivo.

Priprema:

Za početak napravite sirup kuhanjem šećera i vode pet minuta, zatim dodajte limunov sok i ostavite da se ohladi. Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva, a pleh za pečenje namastite uljem i brašnom.

Pjenasto izmiksajte jaja i šećer, pa sjedinite s ostalim sastojcima. Pecite oko 35 minuta, može i malo duže. Kada je kolač vruć, prelijte ga ohlađenim sirupom i dodajte mljevene orahe na vrh. Pustite kolač da upije sirup i uživajte u prekrasnom okusu.

Za sočniji rezultat pripremite dodatni sirup. Dok je mnogima teško smanjiti unos šećera, neki domaćici tvrde da se autentični šerbet pravi u jednakom omjeru šećera i vode.

 

BONUS ČLANAK:

ČINJENICE O SODI BIKRBONI: Mnogi je koriste protiv žgaravice i probavnih tegoba, ali stvarnost je drugačija – EVO KAKO SODA UTJEČE NA TIJELO.


O zdravom povrću i namirnicama koje treba izbjegavati nedavno su u Jutarnjem programu razgovarali nutricionistica Milka Raičević i gastroenterolog profesor dr. Vojislav Perišić.

Rasprava se vodila o gastritisu, a nakon što je naveo koji su čajevi neučinkoviti za ovaj problem, dr. Voja je upozorio na korištenje sode bikarbone koju pojedinci često piju samostalno.

“To je dobro poznata metoda: pojedete nešto što vam se ne sviđa, a zatim uzmete tabletu antacida. Ako primijetite poboljšanje nakon otprilike 45 minuta, to znači da je kiselina u pitanju. Kakva smo mi soda bikarbona Privremeno neutralizira kiselinu, traje samo pola sata prije nego što učinak nestane, potrebno je koristiti lijekove s dužim trajanjem zadržavanja vode dok stručnjaci odu”, objasnio je dr Voja, prenosi Mondo.rs.

S njim se složila i Raičevića, koja je napomenula da je važno njegovati želudac unosom puno vlakana jer ona prirodno jačaju probavni sustav i pomažu u sprječavanju iritacija.

“Vlakna čuvaju naš želudac, a gljive bih izbacila. Nisu baš zavaravajuće i malo tko se s njima može nositi. Isto vrijedi i za luk. Način pripreme je ključan”, rekla je dajući savjete kako pripremiti luk.

Kako biste izbjegli jak miris izrezanog luka, stavite ga u vodu i pustite da miris sumpora nestane prije nego što ga dodate u jelo. Dostupne su razne vrste luka, uključujući i sremuš, koji je blag i neće praviti probleme. Uparite ga sa sirom ili kiselim vrhnjem kako biste ublažili okus. Dok mnoge kulture uživaju u salati prije glavnih jela, mi nažalost ne iskorištavamo u potpunosti prednosti ove hranjive namirnice koja je dostupna tijekom cijele godine.

S njim se složio i dr. Perišić koji je rekao: “Luk je hranjiva namirnica, bogata je kvercetinom, a mnogi ga smatraju božjim darom. Moja pokojna majka bi ga prerezala na pola, pustila da potamni na štednjaku prije nego što bi ga dodala u juhe, potpuno svjesni njihove zdravstvene dobrobiti.