Praktičnost je definirajuća karakteristika boca za višekratnu upotrebu, jer one mogu pratiti pojedince na različitim mjestima kao što su radno mjesto, trening ili ležerne šetnje.

Ove svestrane posude nude pogodnost držanja raznih pića, od vode do limunade i čaja. Osim toga, njihova uporaba doprinosi smanjenju potrošnje plastike za jednokratnu upotrebu, što je vrlo korisno za okoliš. Ipak, važno je napomenuti da bakterije cvjetaju u sredinama gdje su prisutni vlaga i voda.

Kako prenosi jutarnji.hr, stručnjaci upozoravaju da boce s vodom mogu predstavljati značajne higijenske rizike, napominjući da čak i pseća zdjelica ili WC školjka mogu sadržavati manje mikroba od vaše voljene bočice.

Na sličan način, kada popijemo gutljaj iz boce, bakterije prisutne u našim ustima spremno se infiltriraju u njihovu unutrašnjost, s obzirom na obilje bakterija unutar naše usne šupljine.

Ne samo da bakterije iz naših usta i sline ulaze u bocu, već i crijevne bakterije ulaze kroz naše ruke, gdje se mogu brzo razmnožavati. Važno je napomenuti da slatki sokovi stvaraju optimalno okruženje za rast bakterija. Iako te bakterije nisu štetne za nas jer su naše vlastite, dijeljenje bočice s drugima može dovesti do kontaminacije. Stoga je temeljno čišćenje neophodno kako bi se spriječili rizici.

Koji je ispravan način za učinkovito čišćenje boce s vodom?

Kada se na boci pojave vidljivi znakovi plijesni, neugodan miris ili nakupljanje masnog sloja na njezinoj unutrašnjosti, potrebno je hitno nešto poduzeti.

Svakodnevno je bitno temeljito očistiti bocu za vodu, bez obzira na materijal od kojeg je izrađena – bio to aluminij, čelik, staklo ili plastika. Najprikladniji način čišćenja je korištenje perilice posuđa. Za optimalne rezultate, savjetuje se staviti bocu na gornju policu i odabrati najtopliji program sušenja. Prije ponovnog punjenja provjerite je li boca potpuno suha.

Za učinkovito čišćenje boce, najučinkovitija metoda je ručno pranje u sudoperu pomoću deterdženta. Međutim, treba biti oprezan kako bi se spriječilo unošenje dodatnih bakterija korištenjem četke. Započnite miješanjem vruće vode i deterdženta za pranje posuđa, zatim snažno protresite bocu kako biste uklonili sve preostale ostatke. Nakon toga, temeljito isperite bocu i ostavite da se osuši na zraku na kuhinjskoj krpi.

U slučaju da tekućina za pranje posuđa nije lako dostupna, mogu se upotrijebiti alternativne opcije poput sode bikarbone, octa ili tableta za protezu. Bez obzira na odabrani sastojak, potrebno ga je pomiješati s vrućom vodom, snažno protresti i ostaviti da se namače dva do tri sata. Nakon toga, bocu treba pažljivo očistiti uobičajenom metodom i ostaviti sa strane da se osuši na zraku.

  • Kako bi se bakterije uklonile učinkovito i uz najveću moguću sigurnost, preporučena metoda je njihovo podvrgavanje kuhanju.
  • Prije nastavka, preporučljivo je provjeriti je li vaša boca sposobna izdržati visoke temperature.

Ako je moguće, uronite bocu u lonac s jako kipućom vodom na otprilike pet minuta.