Sve što trebate znati o pranju i čuvanju bobičastog voća na jednom mjestu…
Kupine, borovnice, maline i jagode naši su omiljeni vjesnici toplijeg vremena! Bez obzira kupujete li bobičasto voće na tržnici, u supermarketu ili ga uzgajate u vlastitom vrtu, ovi savjeti za spremanje vašeg omiljenog voća sigurno će vam pomoći!
Koju košaru izabrati?
Prvo, prije nego što kupite košaru s voćem, provjerite kvalitetu voća. Provjerite ima li plijesni, kašastih bobica i promjene boje. Borovnice koje su već omekšale vjerojatno će se pokvariti dan ili dva nakon kupnje.
Kašasta tekstura i tamnocrvene mrlje na jagodama i malinama također su znakovi da im se bliži kraj. Za vrhunsku svježinu kupujte sezonske proizvode na lokalnoj tržnici; poljoprivrednici obično beru svoje proizvode ujutro na prodaju ili dan prije, što znači da ćete (uglavnom) kupovati stvarno svježe proizvode s dužim rokom trajanja.
Kako pohraniti bobičasto voće?
Ako planirate pojesti ili upotrijebiti bobičasto voće unutar jednog dana nakon kupnje, možete ga ostaviti poklopljeno u kuhinji na sobnoj temperaturi. Međutim, bobice je najbolje čuvati na hladnijem i tamnijem mjestu: stoga ih čuvajte u hladnjaku kako biste spriječili prebrzo sazrijevanje.
Trebate li ih oprati prije upotrebe?
Većinu bobičastog voća ne treba prati prije upotrebe. Previše vode može uzrokovati prerano kvarenje delikatnog bobičastog voća bogatog antioksidansima poput borovnica i malina. Čvršće bobičasto voće, poput jagoda, bolje podnosi pranje, no također ga je najbolje ne prati prije upotrebe.
Košaru s bobičastim voćem nikada ne biste smjeli držati pod tekućom vodom: pritisak vode može zgnječiti bobice, osobito ako su naslagane jedna na drugu u plastičnoj posudi. Umjesto toga, napunite veliku zdjelu hladnom vodom, zatim pažljivo stavite bobice u cjedilo i potopite ih u zdjelu s vodom. Zatim prebacite bobice u hermetički zatvorenu posudu obloženu papirnatim ručnicima i ohladite.
Kako ih temeljito očistiti?
Dok je pranje bobica u vodi dobar način za uklanjanje očite prljavštine, postoji tehnika koja će ih očistiti još temeljitije. Budući da bobice rastu blizu tla i imaju spužvasto, porozno meso, prljavština može proći neotkrivena čak i nakon brzog ispiranja.
Kako bi bobičasto voće izgledalo najbolje, potopite ga u mješavinu vode i destiliranog bijelog octa u omjeru 3:1. Kombinacija octa i vode temeljito će očistiti bobice i produžiti im rok trajanja. Pazite da bobičasto voće ne namačete predugo u mješavini octa i vode jer će bobičasto voće početi upijati okus octa. Osušite ih nježno, ali temeljito na papirnatom ili platnenom ručniku.
Koliko dugo će bobice trajati?
Pažljivo čuvane u hladnjaku, borovnice i jagode trajat će pet do sedam dana. Manje bobice poput kupina, malina i ribiza trajat će tri do pet dana.
Mogu li zamrznuti bobičasto voće?
Smrznuto bobičasto voće odlično je za pripremu smoothieja, sokova i raznih slatkih poslastica. Smrznuto bobičasto voće može se čuvati u zamrzivaču mjesecima. Nakon pranja bobice pažljivo osušite papirnatim ručnikom, prebacite bobice u vrećicu za zamrzavanje i pažljivo ih stavite u zamrzivač. Pazite da ne pretrpate torbe.